Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

По вертикалі

1. З неї діти катаються на санчатах.

2. У зимову веселу пору

Ми – кращі друзі дітвори.

Вивозять діти нас на гору,

А ми веземо їх з гори.

3. Що за диво? Все село

Білим пухом занесло.

Дива зовсім тут нема:

Це в село прийшла…

2.Перегляд і демонстрування дитячих робіт.

 

 

Урок 21 Малювання композиції «Красива хатка»

Мета: Ознайомити учнів з елементами народних розписів в Україні; розвивати навички розпису пензлем (способом примокування); виховувати любов до творів декоративно-прикладного мистецтва; вчити дітей виконувати посильні композиції на основі перегляду творів майстрів українського розпису.

Обладнання: Таблиці, малюнки, ілюстрації із зображенням елементів настінного розпису традиційного народного розпису; гуаш, м’який круглий пензель.

Хід уроку

І. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.

ІІ. Робота над темою уроку.

1. Перегляд ілюстрацій із зображенням традиційного українського житла (з коментарем вчителя).

 

 

 

2. Вступна бесіда.

У селах деяких районів нашої країни люди охоче прикрашають стіни своїх домівок розписом. Погляньте, як гарно можуть виглядати прикрашені візерунком хати в сільських місцевостях. Чи не в одній з таких жили дід з бабою з казок «Колобок», «Кривенька качечка», «Курочка ряба» та інших?

Давні українські хати… На увесь світ уславилися вони своєю ошатністю, кольоровим оздобленням стін, мистецькими обладунками.

З давніх-давен людина прикрашала розписами своє житло. Оздоблені малюнками, такі хати мали вигляд чарівних казкових картин. Осередком народного настінного розпису – «кальовки» - стало село Петриківка на Дніпропетровщині.

Петриківський розпис – самобутня галузь українського мистецтва. Названо його так давно, бо мешканці села Петриківка з незапам’ятних часів розписували стіни своїх хат яскравими узорами. Як фарби використовували чудові квіти. З часом узори розвивалися, спліталися в орнаменти.

Традиційно хата прикрашалася орнаментом. Різноманітні квіти, листя, грона винограду, ягоди калини майстри зображували не такими, як вони виглядають насправді, а стилізовано, декоративно. Такі розписи хат поширювались у сусідніх селах і навіть на Полтавщині. З покоління в покоління передавалися його особливості і, як бачите, ця традиція збереглася до наших днів. Неважко зрозуміти, чому петриківський орнамент рослинного характеру. Досить побачити потопаючу в садах Петриківку: тут уся земля в квітах! Петриківський розпис – то їх образи, створені людьми. А вчилися вони у природи.

У деяких регіонах України селяни і сьогодні охоче прикрашають стіни своїх домівок розписом. Погляньте, як гарно можуть виглядати прикрашені візерунками хати в сільських місцевостях.

 

3. Продовження бесіди.

Для опанування технікою петриківського розпису необхідно оволодіти чотирма типами мазка, традиційні назви яких – «гребінчик», зернятко», «горішок» і «перехідний мазок».

«Гребінчик» - мазок, що починається з потовщення. Його роблять натиском пензля і закінчують «тоненьким вусиком», який передають за допомогою легкого дотику кінчика пензля. Покладені поряд кілька таких мазків нагадують гребінець. (Демонструю зображення мазка)

«Зернятко» - мазок, який накладається переходом від найлегшого дотику до найбільшого натискання. Коли такі мазки покладено по обидва боки стеблини вістрями назовні, зображення нагадує колосок. (Демонструю накладання мазків – «зернятко»)

«Горішок» - утворюється двома мазками, вигнутими пів лунками й поставленими один проти одного. (Демонструю зображення мазків – «горішок»)

«Перехідний мазок» - накладається одним пензлем, але двома фарбами. При цьому сухий пензель вмочують в одну фарбу (наприклад, у червону), а потім в іншу (наприклад, у синю). На папері залишається слід від червоної фарби, який плавно переходить у синій. (Демонструю «перехідний мазок».)

4. Перегляд таблиці із зображенням елементів розпису.

5. Послідовність виконання композиції вчителем.

ІІІ. Фізкультхвилинка.

Раз, два! Всі вставайте - П’ять, шість! Засміялись,

Будемо відпочивати. Кілька разів понахилялись.

Три, чотири! Присідаймо, Сім, вісім! Час настав

Швидко втому проганяймо. Повернутися до справ.

6. Самостійна робота учнів.

ІV. Підсумок уроку.

1. Перегляд дитячих малюнків.

2. Виставка робіт.

Урок 22 Прикрасимо посуд. Розпис тарелі. «Летіла зозуля з яру на долину»

Мета: Ознайомити дітей з народним глиняним посудом в Україні; із традиційним видом українського декоративно-прикладного мистецтва – петриківським розписом; закріпити поняття про ритм і симетрію; розвивати відчуття кольорової гармонії, зорово-рухової координації, уяви та фантазії при створенні декоративної композиції в крузі; удосконалювати навички роботи з фарбами; виховувати любов до творів декоративно-прикладного мистецтва.

Обладнання: Репродукції творів майстрів декоративно-прикладного мистецтва, декоративні тарелі, вироби дітей, таблиці; малюнки із зображенням декоративних розписів на предметах домашнього вжитку – В.Гуз «Таріль, баклага», В.Глушко «Півень у квітках», гуаш, пензель.

 

Хід уроку

І.Організаційна частина.

Повідомлення теми і завдань уроку.

На минулому уроці ми прикрашали візерунком хату. А сьогодні подбаємо, аби в гарній хаті і посуд був гарний. У цьому нам допоможуть українські народні майстри, що виробляють глиняний посуд.

ІІ. Робота над темою уроку.

1. Перегляд демонстраційного матеріалу.

 

 

2. Вступна бесіда.

Людина завжди жила серед природи, вчилася в неї, наслідувала її і копіювала кращі зразки, які потім використовувала у повсякденному житті.

Ще з сивої давнини навчилася вона складати прості візерунки з умовних знаків-символів, якими висловлювала ставлення до навколишнього світу.

Кожен з нас щось означав. Так, пряма горизонтальна лінія означала землю, хвиляста горизонтальна – воду, вертикальна хвиляста – дощ, трикутник – гори. Сонце і місяць зображували у вигляді кола. Дерева з розлогим гіллям символізували родючість землі, а трави, квіти, кущі вважались волоссям землі. Птахи сприймалися посланцями сонця, символом щастя й родючості, тепла і світла; вони віщували настання весни, уособлювали врожай, багатство. Образ матері-землі символізувала жіноча фігура – Берегиня.

Окремі знаки символи, що їх наносили на будівлі, предмети побуту і одяг, мали охороняти, захищати житло, худобу і людей від злої сили, незрозумілих природних явищ і приносити щастя, тому й називали їх оберегами.

Прадавніми духовними захисниками українців були вишивана сорочка, плахта, тканий пояс, рушник, ліжник, килим, доріжка, писанка, різні орнаменти на глиняному посуді.

3. Демонстрування предметів декоративно-прикладного мистецтва(з коментарем вчителя)

4. Продовження бесіди.

Прадавні українські орнаменти, які від початку були не окрасою, а магічними заклинаннями, вважалися охоронцями від злих, недобрих сил, тобто оберегами. Ці знаки наші прабабусі вишивали на сорочках, аби злі духи не заволоділи людиною, її тілом. Вишивалися вони і на довгих рушниках, що розвішувалися над вікнами та дверима житла – аби нечиста сила не проскочила до хати, малювалися на посуді – аби була в ньому здорова їжа й вода.

5. Перегляд демонстративного матеріалу(з коментарем вчителя).

 

 

6. Продовження бесіди.

Часто майстри декоративно-прикладного мистецтва у своїх виробах зображували зозулю. Зозуля, зозулечка, зозулечка – ненька, матінка, голубка.

Ніколи про зозулю на Україні злого не кажуть, ніколи її не уособлюють з жінкою, що кидає власних дітей. Навпаки, в нашого народу ця птаха – символ добра.

Споконвіків українські дівчата випрохували щастя у зозулі. Не так випрохували, як ворожили на долю.

Зозуле рябенька,

Пташино маленька,

Закуй мені по звичаю,

Доки жити в світі маю?

Народні прикмети кажуть: «Як зозуля закує на голий ліс, то буде нещасливий рік і на людей, і на худобу»; «Як хто вперше, почувши зозулю, має гроші в кишені, то матиме їх цілий рік». Коли так шанує наш народ зозулю у піснях, у своїх звичаях, то не дивно, що й на українських вишиванках, декоративних тарелях та інших виробах часто зустрічаємо зозулю, нашу долю-оберіг. Бачимо орнамент із зозулею і над весільним столом.

7. Перегляд репродукцій творів майстрів декоративно-прикладного мистецтва(з коментарем вчителя).

 

8. Словникова робота.

Візерунок – узор, який має довільну композицію.

9. Практична діяльність учителя та учнів.

В основі петриківського розпису лежать прийоми вільного живописного малювання пензлем. Спочатку намалюйте коло. Намалюйте голову,тулуб і хвіст пташки. Окремо виконайте зображення пелюстки майбутніх квіток, стебла та листя. Спробуйте скористатися різними типами мазків – «гребінчиком», «зернятком», «перехідним мазком», «горішком»

ІІІ. Фізкультхвилинка.

Зозулі летіли,

На лужку зеленім сіли.

Піднялися, полетіли

І за парти тихо сіли.

10. Самостійна робота учнів.

ІV. Підсумок уроку.

Виставка та аналіз малюнків.

 

 

Урок 23 Ліплення рельєфу на тему: «Гарні квіти та метелики»

Мета: Ознайомити учнів із заглибленим рельєфом. Композиційне узгодження силуетної форми із зображуваною площиною; декору – із силуетною формою. Провести бесіду про скульптуру; ознайомити учнів з з різними видами рельєфів (горельєф, барельєф, контррельєф); формувати навички роботи з пластиліном: розмазування, розкачування, накладання, примазування; уміння використовувати стеки для вирівнювання, обрізування, загладжування; прищеплювати любов до творів образотворчого мистецтва.

Обладнання: Колекція метеликів, таблиці, малюнки, ілюстрації з різними видами метеликів, рельєфні зображення.

Хід уроку.

І.Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда про скульптуру.

На площах міст та у парках височать пам’ятники. Це – скульптури. Бачимо їх на могилах героїв, ними прикрашають парадні зали громадських будівель; на фасадах розміщують герби, рельєфи. Скульптурні статуетки є у багатьох з нас вдома. Отже, зі скульптурою ви добре знайомі і самі займалися цим мистецтвом, ліплячи фігурки з пластиліну. Слово «скульптура» придумали стародавні римляни і означає воно «вирізання», «висікання». Скульптура буває портретною (портрети історичних діячів або історичні композиції), побутовою (побутові сцени), анімалістичною (коли зображують тварин). Ще скульптуру поділяють на круглу, коли вона об’ємна і її можна обійти і роздивитися з усіх боків, та рельєфну - скульптуру на площині, що лише частково виступає над поверхнею. Пригадайте, як називається вид рельєфу, в якому зображення виступає з площини на половину свого об’єму?

(Барельєф.)

Як називається вид рельєфу, в якому зображення виступає більше, ніж на половину свого об’єму, майже подібний до круглої скульптури? (Горельєф).

Як називається вид рельєфу, в якому на площині вирізано контури предмета? (Котррельєф).

2. Перегляд ілюстрації із зображенням різних видів скульптур(за вибором вчителя).

 

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

ІV. Робота над темою уроку.

1. Декламування вірша А.Костецького «Метелик».

Метелика ловити я не хочу:

він – квітка неба,

хай живе собі!

Хай крильцями барвистими тріпоче,

щоб радісно було мені й тобі.

І квітку лісову не стану рвати,

її додому я не понесу,

бо вдома їй джмеля не погойдати

і не попити ранками росу!

І ні стеблинку,

гілку чи травинку

я не ображу:

це страшенний гріх!

Бо в кожній з них живе тремка живинка,

що світиться довірою до всіх.

2. Прослуховування казки Устини Золотоустової «Метелик»

Метелик

Кожна квітка любить метелика. І бажає дати йому барви свої пелюсток. Але спочатку квіти не мали кольорів. І одна добра фея, чарівна Кольорівна, вирішила наділити кожну квітку своїм кольором. Одна квіточка забажала мати жовтий колір як сонце. Царівна послала ельфиків до сонця позичити жовтої фарби, і тепер метелик у цієї квітки жовтий.

Друга квіточка мріяла стати синьою-синьою, наче морська хвиля.

Два дельфіни, що бавились у морі неподалік піщаного берега, бризнули на квітчасті пелюстки синьої фарби. І отримав її метелик на крильця крапельки морської води.

Інша квіточка забажала фіолетової фарби, і Королівна послала двох жайворів до царства фіолетових хмар. Який же метелик… красивий! А скромна, ледь помітна квіточка схилила голову і сказала: - Я так давно мріяла про білий колір. І два снігурі полетіли до Снігової королеви за цим чудовим кольором. Метелика - білосніжку можна побачити вже з ранньої весни!

От уже ніби всі квіти і метелики отримали свої кольори, але почувся тихенький плач.

- Хто це плаче? – здивувались усі.

І тут на гілочці побачили маленького метелика, який ніяк не міг вибрати собі квіточки, бо хотів стати гарнішим за всіх інших.

- Хто хоче подарувати цьому метеликові краплину своєї барви? – запитала царівна Кольорівна. І всі по черзі підлітали до малого і струшували крапельки фарб зі своїх крилець.

Маленький метелик засвітився, наче казковий ельф, барвами веселки, А як виріс, став чарівним принцом квітів!

3. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем вчителя).

 

4. Поетапне виконання роботи вчителем і учнями.

Як ви вже здогадались, сьогодні героями нашої композиції стануть квіти і метелики. Вони мають бути декоративними, тобто незвичайними, чарівними,

казковими.

 

 

Працювати будемо у техніці «рельєф». У вас повинні бути заздалегідь підготовлені квадратні або прямокутні картонні основи, вкриті тонким шаром пластиліну.

Перед початком роботи подумайте про те, як розмістити зображення на картоні так, щоб зверху, знизу чи з боків не залишилось вільного місця. Як це зробити? Квітку разом із листочком можна уявити собі по – різному – видовженою вгору чи вшир або однаковою за висотою та шириною, тому картонну основу для неї можна взяти будь-яку. Не забувайте, що біля квітки необхідно розмістити ще й метелика. Поміркуйте, як композиційно все це розташувати на картонці.

Далі послідовність роботи буде такою. Ви вже уявили собі свою квітку та метелика (і саме на своїй картонці) – намалюйте це легеньким подряпуванням по шару пластиліну будь-яким загостреним предметом

(кінцем стека, цвяхом, стержнем від кулькової ручки, олівцем тощо).

По назначених лініях викладіть пластиліновий джгутик. Обмежені джгутиком поверхні заповніть пластиліном. Таким чином ми отримаємо рельєфні, тобто випуклі, силуетні зображення. Спробуйте рельєф зробити дещо вищим, випуклішим (це робиться накладанням зверху шматочків матеріалу та його примазуванням).

Опуклі форми метелика та квітки можна оздобити і заглибленим рельєфом. Що це таке? Згадайте, як ви залишаєте сліди, коли йдете по мокрому піску чи землі. Або уявіть, що ви натиснули на вогку глину чи сніг долонею. А тепер тільки від вашої фантазії залежить, яку дивовижну квітку чи метелика ви зробите у рельєфі та якими різноманітними і цікавими будуть їхні рельєфні оздоблення.

V. Фізкультхвилинка.

Всі піднесли руки – раз! Раз – присіли, два – піднялись.

На носках стоїть весь клас. Хай мужніє наше тіло.

Два – стали рівно, руки вниз. Хто старався присідати,

На сусіда подивись. Може вже відпочивати.

VІ. Підсумок уроку.

1. Перегляд і демонстрування дитячих робіт.

2. Прибирання робочих місць.

 


Дата добавления: 2015-07-11; просмотров: 408 | Нарушение авторских прав


Читайте в этой же книге: Композиція «Лиш айстра у саду цвіте». | Урок 4. Малювання з натури. «Осінь усім багата». | Урок 5. Малювання композиції «Осінній дощ». | Урок 6. Малювання композиції «Кольорові хатки». | Урок 7. Плямографія «Хитра пляма». | Урок 8. Хто живе у ставку? | Урок 12. Паперопластика. Конструювання з кольорового паперу | Урок 15. Навички малювання фігури людини. Виконання композиції | Урок 16. Створення декоративно – художнього образу птаха методом | Урок 17. Малювання графічними матеріалами композиції |
<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Урок 20 Ліплення з пластиліну ( снігу) фортеці.| Урок 24 Знайомство з народними традиціями писанкарства. Малювання писанок.

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.02 сек.)