Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Урок 8. Хто живе у ставку?

Мета. Дати поняття про графіку, вчити передавати графічними засобами форму та особливості забарвлення об’єктів; розвивати уявлення, фантазію; виховувати почуття любові до природи.

Обладнання. Чорна туш, фломастер, демонстраційний матеріал, зображення мешканців водойм.

Хід уроку.

І. Організація класу.

Голосисто співає дзвінок,

Він нас кличе на урок.

Тож за парти ми сідаємо

Й працювати починаємо.

ІІ. Вступна бесіда.

- Діти, на попередніх уроках ви ознайомились з творами живопису, з тим, як працюють художники-живописці. Та є ще й інші художники, яких називають графіками. Графіка – це мистецтво, де зображення створюється за допомогою ліній, штрихів, плям, крапок. Художники-графіки використовують у своїй роботі олівці, вугіль, палички, крейду, фломастери. Також вони працюють тушшю, чорнилом. Свої твори графіки не пишуть фарбами. Вони чорно-білі або одноколірні.

ІІІ. Сприймання творів мистецтва.

- Розгляньте твори графіки у підручнику на ст. 18.

- Яку особливість ви помітили?

- Твори графіки переважно чорно-білі. Для зображення предметів художники використали лінію, пляму, штрих, крапку.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

- Послухайте казку.

Розлютився злий змій, що сонце не зміг з неба вкрасти. Та й вирішив усю воду на землі випити.

Спочатку висушив джерельця, потім — струмки. Уже й за річки та ставки взявся, аж тут побачило це сонечко. Засвітило воно яскравіше, і вся вода почала випаровуватись. Хотів злий змій знову до води припасти, а її вже немає. Тільки білі хмаринки на синьому небі блищать. Він до них — а вони почорніли і дощиком полилися. Він до дощу — а дощ на сніг перетворився. Він до снігу — а сніг льодом став.

Не встиг злий змій за лід ухопитися, як той розтанув і знов веселі струмочки побігли. А деякі з них на всяк випадок, під землю заховалися.

V. Робота над темою уроку.

1. Бесіда про мешканців водойм.

- Вода є скрізь. Вода – це життя. У воді живуть рослини та тварини. Світ мешканців водойм надзвичайно різноманітний. На мілині у воді ростуть водорості, а на березі колишеться очерет.

2. Відгадування загадок.

- А хто ще мешкає у воді дізнаєтесь тоді, коли відгадаєте загадки.

* В річці риба проживає -

Довгу морду вона має,

Гострі зуби, хижу вдачу –

В річці всі від неї плачуть.

(Щука)

* У лусці мої боки –

Вони холодні та слизькі.

Плавать можу досхочу,

Та усе життя мовчу.

(Риба)

* Вона живе в болоті,

Зелена, як трава.

І цілий день нам чути

З болота „ква-ква-ква”.

(Жаба)

* На дні річному проживаю,

Я небезпечні клешні маю,

Довгі вуса, чорні очі,

А вперед іти не хочу!

(Рак)

* Стась закинув вудку в річку,

піймав рибку невеличку.

Та пустив її з руки,

бо кусались плавники.

(Йорж)

* Вудки лиш позакидали,

щось одразу упіймали.

Рибонька нівроку,

ну а зветься …

(окунь).

* Вісім лапок працьовитих

вміють сіточку зробити,

між гілок прилаштувати

та на мушок полювати.

(Павук)

* Він не ходить, а задкує,

рибка з нього, знай, кепкує.

Має клешні той дивак,

здогадалися? Це …

(рак).

3. Повідомлення теми й мети уроку.

- Послухайте, як описали мешканців водойм у своїх творах поети Валентин Струтинський, Георгій Ладонщиков та Іван Гущак.

ЖАБЕНЯТКО ЖОВТОРОТЕ

Жабенятко жовтороте

шию, лапки і животик

гріє спрагло у калюжі

(бо калюжу любить дуже).

Журавлю кричить: «Мерщій

із калюжі! Пляж тут мій».

Іван Гущак

ПІЧКУРІ

Пічкурі на мілині,

мов на теплім черені:

гріються, дрімають,

та не забувають,

що за ними окунь

стежить хижим оком.

Валентин Струтинський

НА ДЕСНІ

А на річці на Десні

дуб лежить на мілині.

Раки повзають по дубу,

шиють з мулу дубу шубу.

Щука хижа гострить зуби,

жде мальків побіля дуба.

Георгій Ладонщиков

- Про кого говориться у віршах?

- Який вірш вам сподобався найбільше?

- Спробуйте зробити графічний малюнок до одного з віршів.

Отже, вибирайте, що будете малювати.

4. Перегляд демонстраційного матеріалу, дитячих малюнків.

 

5. Поетапне виконання малюнка вчителем.

- Не забувайте, що рибки можуть знаходитися перед водоростями або за ними. Не бійтеся загороджувати одне зображення іншим.

6. Практична діяльність учнів.

VІ. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

- Що вам найбільше сподобалось на уроці?

- Якими засобами користуються художники – графіки?

- Якого кольору у них малюнки?

2. Аналіз та оцінювання дитячих робіт.

 


 

Урок 9. Малювання композиції «Рибки в акваріумі»

Мета: провести бесіду про різноманітність форм і забарвлення рослин та

живих істот – мешканців озер, річок, морів, океанів; розвивати уяву,

фантазію образне мислення; виконання вправ на розвиток руки,

зображення риб, водоростей; формування навичок культури роботи з

різними художніми матеріалами.

Обладнання: Таблиця, ілюстрації із зображенням риб, водоростей,

акваріум з рибками.

 

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Продзвенів дзвінок,

Починається урок.

Ми учитимось старанно –

Щоб почути у кінці,

Що у нашім другім класі –

Діти просто Молодці!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вчитель: Сьогодні, дітки, до нас на урок завітав Кіт Леопольд.

(Виходить Кіт Леопольд, тримаючи в руках відеречко і вудку)

Кіт: Я з доброї казки до вас завітав,

Мене кожна дитина, напевне впізнала.

Котом Леопольдом звуть мене в народі,

Долаю я зло, помагаю незгоді.

Вчитель: - Бачу у тебе, Леопольде, в руках вудки?

Кіт: - Так. Я дуже люблю рибалити.

Вчитель: - А що це за лист у тебе у відрі?

Кіт: - Я приніс для діток різні завдання. І перше це - загадки. Ану відгадайте?

Крила має, та не літає.

Очі має, та не моргає,

Ніг не має, та не наздоженеш.

У воді вона живе

Не має дзьоба, а клює.

У воді жива, на суші – мертва. (Риба)

 

Їхала пані в срібнім жупані, уся в латках.

Пір’ям махає, хвостом управляє, а на повітрі помирає.

(Риба)

Кіт. – Молодці. А хто скаже:

- У яких водоймах водиться риба?

- Хто з вас бував із татом на рибалці?

- Яку рибу вдалося вам особисто впіймати?

1. Дидактична гра «Впіймай рибку».

Кіт. – Вміло відгадуєте загадки. - Дітки, а хто хоче рибку спіймати?

Кіт Леопольд чіпляє на гачок рибку, вирізану із кольорового паперу. Учні намагаються «впіймати». На кожній із рибок записана загадка, учні відгадують їх.

 

 

Загадки Живе вона у річці синій,

Та не щука це, отож

Я підкажу вам: це рибина.

Ну, а звуть цю рибу….(йорж)

 

Ось вона яка –

Розбійниця морська!

Усіх би проковтнула

Зажерлива….. (акула)

 

У ставку з’явилось лихо.

Довга пасть та гострі зуби,

Риб маленьких полюбляє

Відгадайте хто вона? … (щука)

 

ІІІ. Робота над темою уроку.

1. Вступна бесіда.

Кіт. - Діти. Можливо декому з вас доводилося бувати на морі,

милуватись його хвилями. Яким ви запам’ятали море?

- А чи знаєте ви, що підводний світ приховує в собі безліч таємниць і загадок?

2. Гра «Пофантазуй»

Кіт. - Давайте дітки поринемо у морський світ. Закрийте очі, уявіть, що ви – рибки. Ви повільно пливете по дну моря чи океану і милуєтесь неповторною красою підводного царства. У глибинах морів і океанів неймовірно багато риб, крабів, восьминогів, морських зірок, вони великі й маленькі, сміливі й боязкі, яскраві та непомітні…. Такі схожі й водночас різні.

Кіт. - Тема нашого уроку захована у загадці. Відгадайте її.

3. Відгадування загадки.

Швидко плавають завзято

Мешканці цієї хати.

Це не річка і не море –

Стіни в неї геть прозорі. (Акваріум)

4.Продовження бесіди. Гра «Мікрофон»

Кіт. – Правильно, це - акваріум. А чи знаєте ви, що акваріум – помешкання для рибок. Акваріум нагадує нам підводне царство, але у зменшеному вигляді. У ньому можна побачити безліч різноманітних рибок: червоних і жовтих, зелених і синіх, великих і малих. І назви у них різні – мечоносець, барбус, золота рибка, гурамі, півники, скалярії та інші.

 

- Чи доводилось вам спостерігати за поведінкою риб в акваріумі?

- Яких акваріумних риб ви знаєте?

(Діти по черзі діляться своїми розповідями про акваріумних риб та спостереженнями за ними).

Кіт. -Я для вас, дітки, підготував сюрприз. (Хлопає і в класі з’являється Золота рибка).

Золота рибка: Сіяю золотом я дивно

Я поміж рибками – царівна.

І серед них мене усі

Впізнають по моїй красі.

Батьківщина золотих рибок – Китай. Китайські імператори тримали їх у своїх палацах і не дозволяли вивозити дорогоцінних рибок із країни.

IV. Перегляд демонстраційного матеріалу. (З коментарем вчителя)

 

6.Послідовне виконання композиції вчителем. Малювання на яєчній шкарлупі. (Вчитель та учні виконують композицію під супроводом Золотої рибки).

Золота рибка: - Напевно кожен з вас не раз ласував яєчнею, а шкарлупу здебільшого викидав. Але сьогодні на уроці ми будемо малювати на яєчних шкарлупах. Малюнки вийдуть оригінальними, об’ємними і ніби потрісканими.

Як підготувати основу для малюнка? Яєчну шкарлупку поламайте на невеличкі шматочки. Після цього кожен з них намастіть клеєм ПВА зі зворотної сторони та наклейте на папір на невеликій відстані один від одного. Потім взяти гуашеві фарби, вони мають бути густими, неначе сметана змішувати з милом та малювати на папері, як на звичайному папері.

Золота рибка запропонувала учням малювати композицію лише графічними матеріалами. (фломастерами, кольоровими олівцями).

(Завдання можна виконувати за вибором учнів). Не забувайте, що рибки можуть знаходитися перед водоростями або за ними (бажано продемонструвати це просторове явище за допомогою наочності). Не бійтеся загороджувати одне зображенням іншим. Отже, вибирайте, що будете малювати.

7. Практична діяльність учнів.

V. Підсумок уроку.

Кіт Леопольд та Золота рибка допомагають учителеві оцінити дитячі роботи.

 

 

Урок 10. Святковій настрій у композиції «Свято Івана Купала»

Мета: Провести бесіду про українські народні звичаї; вчити учнів

передавати веселий настрій за допомогою кольору; звернути увагу на

основні закономірності зображення обличчя людини, елементарні

пропорції. Розташування окремих частин; удосконалювати навички

роботи з пензлем, уміння композиційно заповнювати площину аркуша

зображенням.

Обладнання. Таблиці, ілюстрації, зразки дитячих робіт із зображенням

святкування Івана Купала.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Повідомлення теми і завдань уроку.

ІІ. Робота над темою уроку.

1. Вступна бесіда

З глибин віків прийшло до нас Купало – свято літнього сонцестояння, свято тепла, молодості та кохання, яке відзначається 6-7 липня. У колі річних свят Купало – одне з найголовніших. За народним повірям, у цей день відбуваються різні дива: трави і квіти набувають магічної сили, земля відкриває свої скарби, сонечко спускається з неба, щоб викупатись у річці, а опівночі вогнистим цвітом розквітає папороть – хто знайде той цвіт, той здобуде багатство і здоров’я.

 

Дівчинка Під самого Купала

Забувши сум і страх,

Ми папороть шукати

Підемо по лісах.

Хлопчик Нехай і вовкулаки

Нам виють із кущів

Нехай відьми, чортяки

Летять на перестрів.

Дівчинка Обіруч разом квітку

Додому понесем

І нею наші душі

Найперше відімкнем.

Напередодні свята хлопці встановлювали за селом, на вигоні, обрядове дерево – вербу, яку в різних регіонах України називають Мареною, Купайлом. На свято запрошують усіх людей, а хто не прийде, на того накликають різні напасті. Увечері до Купайлиці йшли з піснями, прикрашали її вінками, стрічками, запалювали вогнище, водили хороводи.

Дівчата (співають) Коло Мариноньки ходили дівоньки.

Стороною дощик іде, стороною іде.

Та й на нашу руженьку червону

Стороною дощик іде, ще й дрібненький

Та й на наш барвінок зелененький.

Потім стрибали через велике багаття, бо вважали, що воно очищає від усього поганого. Молодята, які братимуть шлюб, стрибали парами: якщо руки не розімкнуться, то скоро одружаться.

III.Перегляд демонстраційного матеріалу.

 

3. Перегляд композицій.

Вчитель: - Ви можете відобразити у своїх малюнках враження від цього прекрасного дійства. Уявіть перед собою цю картину і попробуйте відтворити все це на аркуші паперу. У центральній частині аркуша паперу можна намалювати обрядове дерево, прикрашене стрічками, квітами, а біля нього – вогнище через яке перестрибують хлопці та дівчата.

4. Практична діяльність учнів.

ІV. Підсумок уроку.

 

- Що найбільше вам запам’яталось на цьому уроці?

- Який настрій у вас від святкового дійства?

Перегляд та оцінювання дитячих робіт.

 

 

Урок 11. Ліплення рельєфу «В гостях у Нептуна»

Мета. Провести бесіду про мешканців підводного царства; ознайомити

учнів із рельєфними зображеннями; поглиблювати поняття про форму,

розміри і будову обємних об’єктів ліплення; удосконалювати навички

роботи з пластиліном; розмазування, розкачування, накладання,

примазування; виховувати естетичні почуття.

Обладнання. Таблиці, ілюстрації, малюнки із зображенням морських

риб, картинки різних видів скульптур, клей, зубна паста, фарби.

 

Хід уроку

 

І. Організаційна частина.

Вже пролунав шкільний дзвінок,

Покликав всіх він на урок.

Рівненько стали. Все. Вже час,

Роботу починає клас.

ІІ. Робота над темою уроку.

1. Вступна бесіда.

 

Панує над морями Нептун, а глибоко в безодні моря стоїть чудовий палац, в якому живе Нептун. Дочки Нептуна – Русалки, які весело хлюпочуться в хвилях моря.

Звучить грамзапис музики М. Римського - Корсакова з опери «Садко».

2. - А тепер закрийте очі та уявіть, що ми потрапили на морське дно - нас запросив до себе в гості морський цар Нептун. Перед нами замок Нептуна. У прозорій воді повільно колишуться водорості. Повз нас поволі пропливають мешканці підводного царства: різні за формою і кольором риби, медузи, схожі на парасольки з бахромою, колючі морські зірки – яскраві червоні, сині, прикрашають дно морських володінь Нептуна, химерні морські коники та ще багато інших створінь. В одних тіло за формою більш витягнуте по горизонталі, в інших – по вертикалі.

Ось і морська камбала. Лежачи. Поглядає вверх – чи не пливе до неї здобич. Щоб бути непомітною, вона змінює своє забарвлення: жовте, темне, кольорове.

Серед водоростей пропливла довга і тоненька рибка. Хвостик гострий. Носик гострий. Тому її називають рибою – голкою.

Панує над морями Нептун, і хвилі моря слухаються найменшого поруху руки, озброєні грізним тризубцем.

(Вивішується малюнок із зображенням Нептуна та морських риб).

3. Ознайомлення з видами рельєфів.

На відмінну від живопису і графіки, твори скульптури обємні, круглі. Але крім круглої скульптури, є скульптура рельєфна. Вона пов’язана з площиною, і ніби виступає з неї. Рельєф не можна обійти навкруги. Він розрахований на огляд з однієї точки.

4. Перегляд ілюстрацій із зображенням рельєфу

 

 

ІІІ. Поетапне виконання рельєфу вчителем.

- Для цього потрібно приготувати прямокутну чи квадратну картонну основу. Вкрити її тонким шаром пластиліну. На цю основу приліпимо рибки та водорості.

Рибки бувають різні за формою, тому зробимо кожну з них по – різному: в одної - великий хвіст, в іншої – маленький, в інших – заокруглені.

Шматочки пластиліну ділимо на кусочки різного розміру, потім трохи сплющуємо їх руками. На поверхні кожного з отриманих у такий спосіб кружечка стекою наносимо контури всього тіла рибки: голову, плавці й хвіст. Луску зображуємо у вигляді маленьких лусочок.

Щоб розфарбувати рибку, необхідно на палітру покласти фарбу, клей ПВА і невелику кількість зубної пасти. Все це перемішати. Рибки можуть бути однотонні, або в цяточку чи у смужечку. Коли фарба висохне, покриваємо виріб лаком – він надасть виробу схожості зі справжніми рибками. Очі можна зробити з чорних намистинок.

Наступним етапом – є виготовлення водоростей. Розкачуємо пластилін джгутиками - локшинами (довші, коротші), розплющуємо акуратно пальчиками і робимо стекою глибокі риски з обох боків. Фарбуємо і покриваємо лаком. Після закінчення все це розміщуємо на картонній основі.

Якщо залишилось на заготівці багато вільного місця, доповніть рельєфну композицію зображенням інших водоростей, водяних бульбашок з пластиліну.

5. Практична діяльність учнів.

IV. Бесіда про бережливе ставлення до навколишнього середовища.

- Як потрібно поводитись біля водойм?

- Яких правил повинні дотримуватись?

V. Підсумок уроку.

Перегляд і демонстрування дитячих робіт.

 

 


Дата добавления: 2015-07-11; просмотров: 722 | Нарушение авторских прав


Читайте в этой же книге: Пояснювальна записка | III. Заключна частина. | Годин (1 година на тиждень) | годин (1 година на тиждень) | Урок 1. Засоби виразності в різних видах мистецтва. Уявна подорож по місту. Бесіда «Мистецтво навколо нас». | Урок 2. Малювання композиції «Сонячні барви золотої осені». | Композиція «Лиш айстра у саду цвіте». | Урок 4. Малювання з натури. «Осінь усім багата». | Урок 5. Малювання композиції «Осінній дощ». | Урок 6. Малювання композиції «Кольорові хатки». |
<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Урок 7. Плямографія «Хитра пляма».| Урок 12. Паперопластика. Конструювання з кольорового паперу

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.031 сек.)