Читайте также:
|
|
I. Сабақтың тақырыбы: Еркін электромагниттік тербелістерді сипаттайтын теңдеу.
ІІ. Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік. Еркін электромагниттік тербелістерді сипаттайтын теңдеуді қарастыру.
2. Дамытушылық. Еркін электромагниттік тербелістердің теңдеуін талдау, физикалық шамаларды түсіндіру.
3. Тәрбиелілік. Тербелмелі қозғалыс туралы түсініктерді кеңейту.
ІІІ. Сабақтың көрнекілігі: Плакат, электронды оқулық, анықтамалық кітаптар.
IV. Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
V. Әдіс-тәсілдер: Жаңа сабақты баяндау, түсіндіру, сабақты бекіту.
VI. Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үйге берілген тапсырманы тексеру.
3. Жаңа сабақты баяндау
4. Өтілген тақырыпты бекіту.
5. Сабақты қорытындылау, үй тапсырмасын беру.
І. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Тербелмелі контур деген не?
2. Идеал тербелмелі контур деген не?
3. Электромагниттік тербелістердің анықтамасын беріңдер.
4. Тербелмелі контурдағы электромагниттік тербелістердің толық энергиясы неге тең?
5. Тербелмелі контурда электромагниттік тербелістер қалай пайда болады?
III. Жаңа сабақтың қысқаша мазмұны:
Сыртқы әрекет жоқ кезде пайда болатын тербелістер еркін тербелістер деп аталады. Тербелмелі контурда пайда болатын электромагниттік тербелістердің негізгі заңдылықтарын сипаттау үшін кедергісі нөлге тең идеал тербелмелі контурды қарастырайық.
Ток күші артқан сайын катушкадағы магнит өрісінің энергиясы артады да, ал конденсатордың электр өрісінің энергиясы кемиді. Контурдағы электромагниттік өрістің толық энергиясы мынаған тең болады:
t
;
, бұдан
Ток күшінің уақыт бойынша туындысын алайық;
;
Бұл өрнек конденсаторлардың астарларындағы заряд тербелістерінің дифференциалдық теңдеуі.
Енді бізге осы теңдеуді шешіп, зарядтың уақытқа тәуелділік теңдеуін анықтайық:
осыдан
Енді косинустың аргументін анықтайық.
жалпы жағдайда
Бұл өрнек Томсон формуласы деп аталады.
Тербеліс фазасы
Дата добавления: 2015-10-28; просмотров: 198 | Нарушение авторских прав
<== предыдущая страница | | | следующая страница ==> |
Сабақ Күні, айы________________ | | | Сабақ Күні, айы________________ |