Читайте также: |
|
1. Майкельсон мен Морли өздерінің тәжірибесінде интерферометр қолданған. Жалпы уақыт
перпендикуляр бағытта қозғалған жалпы уақыты
2. болғандықтан, осы шамалардың қатынасын табайық.
; .
;
IІІ.Сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы сабақты бекіту.
ІV.Қорытынды: Оқушыларға деңгейлік тарсырмалар беру арқылы қорытындылау, бағалау.
V.Үйге тапсырма: §5.3. §5.4. Эйнштейн постулаттарын талдау. Майкельсон мен Морли тәжірибелері. Лоренц түрлендірулері.
Сабақ Күні, айы_______________
I. Сабақтың тақырыбы: Эйнштейннің салыстырмалылық теориясы. Ұзындықтың қысқаруы.
ІІ. Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік. Оқушылардың білімін Эйнштейннің салыстырмалылық теориясын түсіндіре отырып жетілдіру.
2. Дамытушылық. Өтілген материалмен жаңа сабақты байланыстыра отырып оқушылардың білімін дамыту.
3. Тәрбиелілік. Оқушыларды болашақта үлкен ғалым немесе жақсы мамандық иесі болуға тәрбиелеу.
ІІІ. Сабақтың көрнекілігі: Электронды оқулық, плакаттар, дидактикалық материалдар.
IV. Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
V. Әдіс-тәсілдер: Жаңа сабақты түсіндіру.
VI. Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Үй тапсырмасын сұрау.
3.Жаңа сабақты түсіндіру.
4.Жаңа сабақты бекіту.
5.Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма.
І.Үй тапсырмасын сұрау.
1. Эйнштейннің постулаттарын талдау.
2. Майкельсон тәжірибесі.
3. Морли тәжірибесі.
4. Лоренц түрлендірулері.
5. Лоренц түрлендірулерінен шыққан формулалар.
ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
1. Эйнштейн бірінші болып механика мен электродинамика заңдарын біріктірді және кеңістік пен уақытқа жаңа көзқарас берді.
2. Арнайы салыстырмалылық теориясының екі постулаты негізінде ол Лоренц алған координаталарды, уақытты, денелердің сызықтық өлшемдерін түрлендіру. Формулаларын қорытып алды.
3. немесе
немесе
ықшамдау үшін және енгіземіз.
Содан
Бұл Лоренц формулалары.
4. Эйнштейн Лоренц түрлендірулерін табиғаттың іргелі заңдары деп атайды.
IІІ.Сабақты бекіту:
№ 1077 есеп.
Бер: υ = 0,6 с Шешуі: ;
l0 = 10 м
t -?
ІV.Қорытынды: Оқушылардың сабаққа қатысуына қарай бағалау.
V.Үйге тапсырма: §5.5. §5.6. Эйнштейннің салыстырмалылық теориясы. Ұзындықтың қысқаруы.
Дата добавления: 2015-10-28; просмотров: 1019 | Нарушение авторских прав
<== предыдущая страница | | | следующая страница ==> |
ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру. | | | Сабақ Күні, айы_______________ |