Читайте также:
|
|
— Спишіть текст з дошки. Визначте і надпишіть над словом відмінки виділених іменників.
Вишиванки — один з видів українського народного мистецтва. В народній вишивці втілено чудеса народної вигадки. На вишивці розміщені різні орнаменти. Праця над вишивкою радісна і клопітка. Поруч з нею завжди пісня.
—Про що ви думаєте, дивлячись на ілюстрації з вишивкою? Завдання. Один із виділених іменників усно розібрати як частину мови.
7. Словничок.
Влітку, улітку.
—До якої частини мови належать ці слова? На які питання відповідають?
— В яку колонку таблиці запишемо ці слова?
VII. Домашнє завдання. (Вправа 113.)
VIII. Підсумок уроку.
— Як називається змінювання закінчень іменників за питаннями?
—Скільки всього є відмінків? (7.) Назвіть за порядком.
— Що означає "провідміняти слово"? Провідміняйте слово дорога.
—Що треба зробити, щоб визначити відмінок іменника?
—Яка форма іменників є початковою?
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Особливості відмінювання іменників. (Вправи 114-118.)
Мета. Закріпити знання про відмінювання іменників. Виробляти вміння ставити іменники в початковій формі, визначати відмінок конкретного іменника в контексті речення.
Обладнання. Таблиця з назвами відмінків іменників і питаннями до них.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 113.)
—Яка тема і мета вірша?
— У якому відмінку стоять виділені іменники?
— Що таке початкова форма іменника?
— Прочитайте речення із звертанням, поясніть розділові знаки.
— Назвіть за порядком відмінки і питання до них.
III. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Попереджувальний диктант (за матеріалами вправи 114, перший абзац).
а) Читання тексту, словникова робота, добір заголовка.
б) Записування диктанту з наступною самоперевіркою.
в) Завдання до диктанту.
— Знайдіть 5 іменників, визначте відмінок кожного з них, назвіть початкову форму.
2. Вправляння у відмінюванні іменників.
— Провідміняйте усно іменники мама, дід, сонце.
3. Колективне виконання вправи 115.
а) Порівняння початкової форми іменників жіночого роду в таблицях 1 і 2.
— Іменники, що містяться в першій таблиці, належать до жіночого роду і мають в називному відмінку однини закінчення -а (-я).
—До другої таблиці вміщено іменники жіночого роду, які в називному відмінку однини мають нульове закінчення.
б) Опрацювання додаткового теоретичного матеріалу (підручник, с. 59).
4. "Перевір себе".
— Виправте помилки в тексті, записаному на дошці (скористайтеся таблицею 3, с. 58).
Немає дарунку, чистого двора, готуємось до диктанта, дивитися з екрану, шукати затишка.
Фізкультхвилинка.
5. Науково-дослідницька робота учня (за матеріалами вправи 116).
а) Повторення про будову слова
б) Дослідницька робота (завд. 1, впр. 116).
в) Відмінювання (письмово) двох іменників із запропонованих у першому завданні, позначення в них закінчень.
6. Каліграфічна хвилинка творчого характеру.
— Запишіть якнайбільше іменників чоловічого роду з основою на м'який приголосний. Наприклад. День,....
(День, гай, кінь, кінець, стілець, палець і т. д.).
7. Розвиток зв'язного мовлення (за матеріалами вправи 117).
IV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання з інструктажем. Вправа 118.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Розвиток зв'язного мовлення. Складання казки за серією малюнків та планом.
УРОК 33
Тема. Диктант.
Мета. Перевірити рівень засвоєння учнями знань за темою "Речення. Однорідні члени речення", та вміння, набуті під час вивчення цих тем.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Диктант
Нечуйвітер
Прохолодними ранками, густими туманами, рясними дощами сповістила про себе золотокоса осінь. Ще стоять теплі дні, та в природі свої закони. Минула зоряна пора для багатьох трав.
Та деякі рослини не підкоряються вимогам осені. В тіні сосен і дубів жовтіє нечуйвітер волохатенький. Вся рослинка густо вкрита світлим пушком. Тож і нагадує кумедне зайченя, що причаїлося в траві.
Вже й листя опало. А нечуйвітер все зеленіє. Впаде на траву сніг, сховає рослину од лютих морозів. Живим і свіжим залишається її стебельце цілу зиму. (82 слова.)
III. Збір зошитів.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Аналіз контрольного диктанту. Розрізнення відмінків іменників жіночого роду на -а (-я). (Вправи 119-126.)
Мета. Ознайомити учнів зі способами розрізнення називного і знахідного, давального і місцевого відмінків іменників жіночого роду на -а (-я). Виробляти в учнів вміння і навички розрізняти відмінкові закінчення іменників. Виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до неї.
Обладнання. Політична карта Європи або світу, ілюстрації з історії Запорізької Січі, таблиця словникових слів, тлумачний словник.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Аналіз контрольного диктанту.
III. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 118.)
— Прочитайте записані речення.
— Прокоментуйте визначені відмінки іменників. Доведіть свою думку.
— Чи можна вважати записані речення текстом? Якщо так, то визначте вид тексту і доведіть свою думку.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Повторення вивченого про відмінювання іменників в однині (вправа 119).
2. Колективне виконання вправи 120.
а) Читання тексту, словникова робота, добір заголовка.
б) Визначення відмінків іменників, з'ясування відмінностей у закінченнях іменників, що стоять в одному й тому самому відмінку.
в) Завдання 3, вправа 120 — для найспостережливіших.
г) Розвиток монологічного мовлення.
— Перекажіть текст так, ніби ви у прямому ефірі по радіо хочете закликати всіх дітей дбайливо ставитися до живої природи.
3. Розвиток зв'язного мовлення (за вправою 121).
а) Читання тексту і співставлення його з малюнком на с. 62.
б) Розвиток монологічного мовлення.
— Чи доводилося вам садити дерева? Розкажіть.
в) Визначення відмінків виділених іменників (завд. 3, впр. 121).
г) Опрацювання додаткового теоретичного матеріалу (с. 62).
4. Каліграфічна хвилинка.
Де ер рж жа ав. в а держава
5. Словник.
Держава — апарат політичної влади в суспільстві. Країна з таким апаратом політичної влади. Українська держава.
— Покажіть на карті Європи Україну.
— Яка орфограма в слові держава?
—До якої частини мови належить це слово? Доведіть.
— Запишемо це слово в таблицю словникових слів і запам'ятаймо його правопис.
6. Списування із граматичним завданням (за вправою 122).
До першого завдання вправи можна використати ілюстрації з історії козацтва.
Фізкультхвилинка.
7. Вправляння у визначенні відмінків іменників (за вправою 123).
8. Коментоване списування (за матеріалами вправи 124).
а) Читання тексту, з'ясування значення невідомих слів.
б) Коментоване списування з визначенням відмінків виділених іменників.
в) Розвиток монологічного мовлення.
— Перекажіть текст, користуючись малюнками (с. 64).
9. Самостійна робота (за вправою 125) з наступною фронтальною перевіркою.
10. Творча вправа (матеріал записаний на дошці).
а) Поставте подані в дужках іменники у знахідному відмінку.
б) Складіть два речення (на вибір) з утвореними словосполученнями.
Побачити (зозуля). Любити (матуся). Захищати (Україна). Читати про (природа). Збирати (пшениця). Задивитися на (калина).
V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання з інструктажем.
Вправа 126.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Закінчення іменників у родовому відмінку однини. (Вправи 127-132.)
Мета. Ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини; формувати вміння і навички користуватись орфографічним словником для перевірки закінчення таких іменників; розвивати словниковий запас учнів; виховувати культуру мовлення.
Обладнання. Орфографічні словники, мовний матеріал, прислів'я.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Хто поважає рідну мову — вживає всі її слова безпомилково.
Дата добавления: 2015-10-21; просмотров: 121 | Нарушение авторских прав
<== предыдущая страница | | | следующая страница ==> |
Усний переказ (за вправою 2). 4 страница | | | II. Повторення вивченого. Мовна розминка. |