Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АрхитектураБиологияГеографияДругоеИностранные языки
ИнформатикаИсторияКультураЛитератураМатематика
МедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогика
ПолитикаПравоПрограммированиеПсихологияРелигия
СоциологияСпортСтроительствоФизикаФилософия
ФинансыХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника

Сабақтың тақырыбы: Наурыз - қүт-береке қуаныш.

Н үйрену | Сабақты қорытындалау | Оқулықпен жұмыс | Сабақтың тақырыбы: Музыка әлемінің кілті. | Сабақтың тақырыбы: Баршағадос - «До». |


Читайте также:
  1. IV Тақырыбы: Мемлекеттің нысаны.
  2. VIII Тақырыбы: Қылмыстық құқық негіздері.
  3. Балабақшада музыкалық сабақтың өтілуін, ұйымдастыруын, безендірілуін бақылау және анализ жасау.
  4. Дәріс тақырыбы: Қазақстандағы әлеуметтік маңызы бар аурулар. Аса қауіпті инфекциялар (жұқпалар).
  5. Дәріс тақырыбы: Адамдарды санитарлық тазалау, малды ветеринарлық сақтандыру, техникамен автокөлікті арнайы тазалау
  6. Дәріс тақырыбы: Бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайлар
  7. Дәріс тақырыбы: Дәстүрлі қоғамдағы халықтық білімді зерттеу әдістері

1. «Наурыз» әні - орындау. Музыкасын жазған С. Әшімов. Сөзін
жазған Н. Жанай.

2. «Ойнайық та ойлайық» айдарымен сұрақтарға жауап беру.

3. «Ауылда» өні - үйрену. Музыкасын жазған Б. Әлімжан. Сөзін
жазған Қ. Әбілдақызы.

Сабақтың мақсаты: оқушылардың қазақтың ұлттық мейрамы
Наурыз туралы түсініктерін кеңейту.

Сабақтың міндеті: оқушыларды ұлттық салт-дәстүр негізінде
адамгершілікке, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

Кіріспе әңгіме жетекші сұрақтар қойылу арқылы жүргізіледі.

1. Құстар қай уақытта ұшып келеді?

2. Олар немен қоректенеді?

3. Балалар құстарды қалай күтіп алады?

4. Құстарға не жасайды?

5. 22-наурызда қандай мереке тойланады?

Оқушы жауаптары тыңдалған соң, мұғалім кіріспе әңгімені қорытындылайды.

- Наурыз - жаңа күн деген сөз. Яғни, Наурыз - жыл басы. Наурыз - мереке. Бүл күні ренжіскен адамдар төс қағыстырып татуласады, жақсы тілектер мен ән-жыр айтылып, күй тартылады. Сондай-ақ адамдар әзіл-қалжың, ойын-күлкімен көңіл көтереді. Қариялар тойда
ел-жұртқа бата береді, өсиет айтады.

«Ауылда» әнін үйрену.

Музыкасын жазған Б. Әлімжан. Сөзін жазған Қ. Әбілдақызы.

Кіріспе бөлімде үнтаспадан «Ауылым», «Ауылда» немесе ауыл
тақырыбына жазылған бір ән тыңдалады.

1. Ауыл туралы оқушылардың әңгімесі.

2. Мұғалімнің қорытынды сөзі.

- Ауыл - ауыл шаруашылыгымен айналысатын үжымдасңан
адамдардың тіршілік ететін мекені. Ауыл іпаруашылығына мал ша-
руашылығы, егін шаруашылыңтары жатады. Қүрылысшылар ауыл
түрғындарына үй салады. Ауылда түратын орбір азамат ауылды
көркейтуге атсалысуы керек. Қазір ауылды көркейтуге мемлекет та-
рапынан ңаржы бөлініп, ауылдың түрмысын көтеруге іс-шаралар жа-
салып жатыр.

Аңын, композиторлар ауыл өмірі туралы шығармалар жаза-
ды. Бүгін біз сондай шығарманың бірі - композитор Б. Әлімжанның
«Ауылда» әнін үйренеміз.

Сұрақтар мен тапсырма:

1. Ауыл, туған жер туралы басқа қандай ән білесіңдер?

2. «Ауылым» әнінің басқа әндерден қандай айырмашылығы бар?

3. «Ауылда» қандай мазмұнда шыққан ән?

4. Әнді түгел жаттап ал.

5. Өзіңнің туған жеріңе арналған қандай өндерді білесің?

«Ойлан, тап» дидактикалың ойыны

И. Нүсіпбаев.............. (Композитор)

«Жезкиік»................... (Ыңылас)

Халың күйі................. (Кеңес)

Д. Нүрпейісова.......... - (Күйші)

 

 

41-САБАҚ

Сабаңтың тақырыбы: Дыбыс ұзақтықтары.

1. Бүтін нота.

2. Бүтін нота санаймыз.

Сабақтың мақсаты: дыбыс ұзақтықтарының саналу рет. Музыканы есту қабілетін дамыту.

Сабақтың міндеті: балалардың шығармамузыкалық тапсырмалар арқылы ояту.

Оқушылардың шығармашылығын дамыту, музыкалық іс-әрекет барысында өзіндік қабілетін белсенді түрде көрсете білуге баулу; музыкалық шығармалардағы бейнені түйсініп қабылдауға, шығарманы тыңдай білуге, жалпы осы бағытта алған білімін қолдана білуге үйрету.

Дыбыс ұзақтықтары

IV тоқсанда музыка сауаты дыбыс ұзақтықтарынан басталады.
Өткен тоқсандағы әндерді қайталай отырып, оқушыларға ой қозғау
сұрақтары беріледі.

Әндерді біз қандай дыбыстармен орындадық? Әрине, балалар
«музыкалық дыбыстармен» деп жауап береді. Яғни, музыкалық дыбыстар музыка арқылы жүзеге асады. Ал музыкалық дыбысты қағаз бетіне жазатын белгі нота деп аталатындығы, нота - латын тілінде «белгілі» деген үғымды білдіретіндігі түсіндіріледі.

Сұрақтар мен тапсырмалар:

1. Ән саған ұнады ма?

2. Ән қалай орындалады? (Екпіні жөнінде не айтасың?)

3. Ән не жайында?

4. Үйренген ноталарыңды есіңе түсір.

5. Бүтін нота ұзақтығымен әрбір нотаны санап айт.

42-САБАҚ

Сабақтың тақырыбы: Жартылық нота.

1. Жартылық нота.

2. Нота салу және санау.

3. Нота оқу.

4. Жүмбақ жасыру.

Сабақтың мақсаты: музыкалық шығармадан бейнелерді тануға үйрету. Сөздік қорын молайту.

Сабақтың міндеті: баланы төз шешім қабылдауға баулу, өз ойын,
өнерін жасқанбай ортаға сала білуге үйрету.

Сабақтың барысы:

Жартылық нота

Бөлінген бүтін нотамыз -
Екі жарты нотамыз.
Таяқша тіркеп салғанымыз -
Бүтіннен бөліп алғанымыз.

Ноталардың қоятын таяқшаны «штиль» деп атайды. Штиль жоғарыға карап немесе төменге қарап салына береді. «Си» нотасынан жоғары ноталарға штиль сол жағынан төменге қаратып салынады. Оқушылардан оны нотаның жанына анық жазуын талап ету керек.

Нота санаймыз:

Бүтін нота - 1-еу, 2-еу, 3-еу, 4-еу.
Жартылық нота - 1-еу, 2-еу.

Екіге бөліп бүтінді
Жарты нота түзілді.

Нота саламыз экәне санаймыз.

Нотаға қарап оқимыз.

• «Ойнай біл, ойлай біл» (сұрақ-жауап).

1. Сен Таңатқан сияқты балаларға қандай ақыл айтар едің?

2. Таңатқан сияқты болмас үшін не істеу керек деп ойлайсың?

• «Артық сөзді сыз» дидактикалық ойыны.

Аға, гүл, ата, айа.

Қүс, әтеш, тауың, жылқы.

Үлкен, кіші, биік, үстел.

Мектеп, сынып, жалқау, сабаң.

• Мақал-мәтел.

Жақсы қыз - жағадағы құндыз.

Жақсы бала - аспандағы жұлдыз.

 

 

43-САБАҚ


Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 259 | Нарушение авторских прав


<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Сабақтың ұйымдастыру кезеңі| Сабақтың тақырыбы: Сегіздік нота.

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.017 сек.)