Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АрхитектураБиологияГеографияДругоеИностранные языки
ИнформатикаИсторияКультураЛитератураМатематика
МедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогика
ПолитикаПравоПрограммированиеПсихологияРелигия
СоциологияСпортСтроительствоФизикаФилософия
ФинансыХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника

Сабақтың тақырыбы: музыка әлемінің кілті.

Н үйрену | Сабақты қорытындалау | Сабақтың ұйымдастыру кезеңі | Сабақтың тақырыбы: Наурыз - қүт-береке қуаныш. | Сабақтың тақырыбы: Сегіздік нота. |


Читайте также:
  1. II. Музыкально – теоретический анализ
  2. III Музыкально-теоретический анализ.
  3. IV Тақырыбы: Мемлекеттің нысаны.
  4. VIII Тақырыбы: Қылмыстық құқық негіздері.
  5. Австро-немецкая музыкальная культура XX века
  6. Бөлім. Музыка жетекшісін педагогикалық жұмысқа
  7. Бөлім.Балалалрдыңмузыкалық қызметін ұйымдастыру формалары.

Сабақтың мақсаты: оқушының музыкаға сүйіспеншілігі мен
қызығушылығын, эстетикалық сезімдерін арттыру.

Сабақтың міндеті: оқушының жеке шығармашылық тұлға ретінде
дамуына бағыт беру, сабақтың сапалылығын арттыру.
Музыкалық сауаттылық

1. Музыкалық сызықтар

2. Скрипка кілті (Соль кілті)

3. Жұмбақтар

Сабақтың барысы:

Музыка еліндегі ертегі:

Ертеде Гам мен Ма өмір сүріпті. Олар бір-бірін жақсы көріп, үйленеді. Олардың жеті баласы болады. Оларға ата-аналары қойған есімдері: До, Ре, Ми, Фа, Соль, Ля, Си екен.

Әр баланың есімі төмендегідей сөздерді білдіреді:

До - домбыра, достық.

Ре - ребус, рельс.

Ми - минут, микрофон.

Фа - фабрика.

Соль - солдат.

Ля - ля-ля.

Си - сиыр.

• Ән «Музыкалық сызықтар» - айту.
- Нота сызықтары төменнен жоғары қарай есептеледі.
Нота сызығы өркез скрипка (кейде соль кілті дейді) кілтімен ашылып, әрбір нотаның орнын анықтайды.
Скрипка кілті - музыка тілінің кілті.

Скрипка кілтінің орналасатын үйі бра. Ол - музыка сызықтары.

• Жұмбақ шешу

- Сен қалай ойлайсың, музыка дегеніміз не?

- Музыка дегеніміз - ән, әуен.

- Ән орындайтын адамды әнші дейміз.

- Музыканы кез келген музыкалық аспапта орындауға болады.

- Ал аспапта ойнайтын адамды музыкант дейміз

 

 

27-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Елбаланың қоржынынан шыққан ертегі.

1. Ертегі тыңдайық.

2. Құрманғазы Сағырбайұлы.

3. Күй «Балбырауын» - тыңдау.

4. «Балалардың бақыты». Әнін жазған В. Әлімжан, Сөзін жазған С. Мәуленов.

Сабақтың мақсаты: Құрманғазы Сағырбайұлы күйлерін кейінгі
жас ұрпаққа таныту және уағыздау.

Балалардың есте сақтау қабілетіне, эмоциясына және сезімдеріне
әсер ету.

Музыкалық шығарманы жас ерекшеліктеріне сай оқушыға түсінікті тілмен жеткізу, қызығушылығына қарай түрлендіру.

Сабақтың барысы:

Музыка еліне саяхат


- Бізге өнер әлемінен қонақ келді. Ол - Елбала. Елбала бізге музыка өнерін меңгеруге көмектеседі. Елбаланың қоржынын ашайық.
Бізге әкелгені жай сыйлық емес екен. Бұл - сиқырлы сыйлық. Мынау - кілт. Ол скрипка кілті деп аталады. Ол - дүниедегі барлың музыка тілінің кілтін ашып беретін кілт.

Музыка әлемін кілтпен ашайық! Әсем сазды әуендер естіледі. Сұлу
музыка көңіліңді көтеріп, өсерлі сезімге бөлейді. Сен осы дыбыстың аталуын, жазылуын білесің бе? Музыка әлемінің құпиясымен таныссың ба? Ендеше, музыка еліне саяхатымызды бастайық. Скрипка кілтінің орналасатын үйі бар. Ол - музыка сызықтары. Музыкада оны бес сызың дейді. Елбаланың қоржынындағы ертегіні тыңдайық.
(Оқулықтағы ертегі оқылады).

Нота сауатымен танысу осы тоқсаннан басталады. Музыка сабағында нота жазатын арнайы нота дәптері болады. Нота таңбалары бес сызықтан тұратын тағанға орналасады.

«Балалардың бақыты». Әнін жазған Б. Әлімжанов. Сөзін жазган
С. Мәуленов.

Әннің мазмұнын талдаған кезде ой екпіні түсетін басты сөздерді табу керек. Балалардың бақытты өмірін суреттейтін сөздерді атаңдар. Балаларға түсініксіз сөздерді тақтаға жязып, олардың мағынасын
ұқтырамыз. Арқаны бүкпей, кеудені тік ұстап, орындықтың шетіне отыру
керек.

1. Басты қисайтпайды, ал қолды тізенің үстіне қояды.

2. Осыдан кейін баланың үнін бір қалыпқа келтіретін әрі дауыс
шымылдығын қыздыратын қарапайым жаттығулар айтып, әндік дағдыларға оқушының назары аударылады.

3. Ән үзінділерге болініп, мәтінімен бірге жатталады. Әнді қайталап орындау. Оны айқайламай, орташа дауыспеп екпінді сезіммен, көңілді айту керектігі ескертіледі.

Сұрақ беріп, шығарманың сипатын, қай жанрға жататым анықтау.

• Ән айту, тыныс алу ережелерін қайталау.

- Кәне, балалар, дүрыс әндік ңалыпты корсетейік.

- Ән айтңанда ңалай тыныс аламыз?

28-сабақ


Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 798 | Нарушение авторских прав


<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Оқулықпен жұмыс| Сабақтың тақырыбы: Баршағадос - «До».

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.012 сек.)