Читайте также:
|
|
б) Виписування виділених дієслів зі зміною їх за зразком (с. 65).
в) Позначення закінчень у дієсловах і визначення дієвідміни за закінченнями цих дієслів.
V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання з інструктажем.
С. 65 — правило, вправа 122. (Увага. У третьому завданні замість "дієслова 2-ої особи множини " замініть і позначте в підручнику простим олівцем "дієслова 1-ої особи множини".)
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Написання закінчень у дієсловах другої особи. (Вправи 123-129.)
Мета. Розвивати вміння розпізнавати дієслова 2-ї особи, правильно їх писати і вживати у мовленні. Виховувати патріотичні почуття, любов до рідної мови.
Обладнання. Таблиця "Почуття" (додаток 5), прислів'я.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 122.)
1. Фронтальне опитування.
— Яку частину мови ви тепер вивчаєте? (Дієслово).
—Які граматичні ознаки дієслова ви вже знаєте? (Дієслово означає дію; початковою формою дієслова є неозначена форма; дієслова змінюються за часами (минулий, теперішній, майбутній); числами (однина, множина); особами; поділяються на дієвідміни (1-а,2-а).
—Як розрізняють дієвідміни дієслів? (За закінченням дієслова у 3-ій особі множини. А в теперішньому і майбутньому часі дієвідміну дієслова можна розрізняти за особовими закінченнями.)
2. Перевірка виконання вправи 122.
— Зачитайте виписані дієслова.
— Яка особа і число виписаних дієслів? (1-а особа множини.)
— Як ви це визначили? (Особу однини визначаємо за допомогою закінчення, запитання і займенника, з яким дієслово зв'язане за змістом.)
— Хто автор вірша? (Олександр Олесь.)
— Які почуття викликає цей вірш?
III. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
Гра "Відповідайте без затримки ".
Ведучий (вчитель), звертаючись по черзі до учнів називає дієслова в неозначеній формі. Учасник гри, до якого звертається ведучий (вчитель), повинен швидко утворити форму другої особи однини теперішнього часу. Учневі, що помилився, записується мінус. Виграє той, хто не має мінусів.
Ведучий (вчитель) знову звертається по черзі до учнів з тими ж дієсловами в неозначеній формі, але тепер учасник гри, до якого звертається ведучий (вчитель) повинен швидко утворити форму другої особи однини майбутнього часу. Учневі, котрий помилився, записується мінус. Виграє той, хто не має мінусів. Звернути увагу дітей на закінчення утворених дієслів.
Наприклад:
II особа однини, II особа однини,
теперішній час майбутній час
копати копаєш викопаєш
писати пишеш напишеш
говорити говориш заговориш
нести несеш принесеш
робити робиш зробиш
сіяти сієш посієш
кликати кличеш покличеш
IV. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Колективне виконання вправи 123.
а) Читання вірша, з'ясування значена невідомих слів.
б) Висловлення почуттів, викликаних поезією Д. Павличка "Рідна мова".
в) Виписування дієслів за зразком, визначення часу, особи, числа виписаних дієслів. Добір відповідних форм дієслів теперішнього часу. Позначення закінчень.
Зразок:
що ти зробиш? — полетиш
що ти робиш? — летиш
2. Ознайомлення з таблицею особових закінчень дієслів 2-ої особи однини і множини теперішнього та майбутнього часу (за вправою 124).
Висновок. Особу дієслова визначаємо за закінченням, питанням та займенником, з яким дієслово зв'язане за змістом.
3. Вивчення правила про правопис закінчень дієслів 2-ої особи (с.67).
4. Каліграфічна хвилинка.
В В В ову як як орб зн айд еш знайдеш
В голову як в торбу — що знайдеш, те й сховаєш.
—Поясніть, як ви розумієте зміст прислів'я.
— Знайдіть у прислів'ї дієслова. Визначте їх особу, число, час, дієвідміну. Позначте закінчення цих дієслів.
5. Творча робота. (За вправою 125.)
а) Читання прислів'їв і пояснення їх змісту.
б) Списування прислів'їв, заміна неозначеної форми дієслова формою 2-ої особи однини майбутнього часу.
Не навчишся плавать, поки у вуха води не набереш. Не втаїш шила в мішку, бо все одно вилізе. Як гукнеш, так і відгукнеться. Розуму за гроші не купиш.
— Поясніть, як написали не з дієсловами.
Фізкультхвилинка.
6. Вправа-загадка (за вправою 126).
а) Читання і відгадування загадки.
б) Відшукування дієслів у загадці, визначення дієвідміни кожного дієслова (усно).
в) Запис спільнокореневих дієслів до слова-відгадки.
Тінь — відтінити — затінив.
7. Коментоване списування з граматичним завданням (за вправою 127).
а) Читання речень, словникова робота.
б) Коментоване списування.
— Підкресліть головні члени речення, поясніть, якими дієслівними формами виражені присудки.
1-ше речення. Цвіте — 3-я особа, однина, теперішній час. 2-ге речення. Обминає — 3-я особа, однина, теперішній час. 3-є речення. Зриває — і т. ін.
8. Вибіркове списування із творчим завданням (за вправою 128).
а) Читання вірша, з'ясування значень невідомих слів.
б) Вибіркове списування дієслів теперішнього часу.
— Випишіть дієслова теперішнього часу. Поставте їх в усіх особових формах однини і множини.
Думаєш — я думаю ми думаємо
ти думаєш ви думаєте
він думає вони думають
чую — трясеться —
в) Робота над віршем.
— Яка головна думка вірша?
— Доберіть заголовок до вірша Валентина Бичка.
— Відшукайте в тексті і прочитайте з правильною інтонацією питальне речення, розповідне і спонукальне.
— Відшукайте речення з окличною інтонацією. Яке воно за метою висловлювання? (Ну заспокойсь! — спонукальне)
9. Робота з прислів'ями. (Самостійна робота). (Заздалегідь записати на дошці).
Без праці меду не скуштуєш.
У сусіда ума не позичиш.
Часок у добрі побудеш — все горе забудеш.
Як не вмієш, то не знайдеш.
Добру славу втратиш — поганої слави не знищиш.
— Прочитайте прислів'я і поясніть їх зміст.
— Спишіть прислів'я (2 на вибір). Підкресліть дієслова, визначте їх особу, число і час. Виділіть закінчення дієслів.
V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання з інструктажем.
С.67, правило, вправа 129.
— Листа напишіть сусідові, що сидить з вами за партою. Помістіть лист у конверт, правильно підпишіть його. Для цього спитайте адресу сусіда і назвіть свою адресу.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Написання закінчень у дієсловах 3-ої особи. (Вправи 130-133.)
Мета. Розвивати вміння розпізнавати дієслова 3-ої особи, правильно їх писати, вживати у мовленні. Вчити розвивати у собі почуття прекрасного через любов до природи.
Обладнання. Тлумачний словник. Ілюстрації жайворонка (до вправи 130). Малюнок церкви з золотистими куполами (до вправи 132).
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Повторення вивченого на попередньому уроці.
1. Фронтальне опитування.
— З чого складається наше мовлення? (З речень.)
— Які бувають речення за метою висловлювання? (Розповідні, питальні, спонукальні).
— З чого складається речення? (Зі слів.)
—На скільки частин мови поділено всі слова української мови? (10.)
—Яка частина мови відповідає на питання що робить? що робив? що зробить?
—Назвіть будь-яке дієслово у 2-ій особі однини теперішнього часу. Доведіть.
— Міркуйте так:
Стрибаєш — закінчення -єш, ставимо питання що робиш? Дієслово зв'язане із займенником другої особи однини (ти), отже, дієслово вжито у 2-ій особі однини в теперішньому часі, бо означає дію, що відбувається тепер.
2. Робота з прислів'ями, записаними на дошці. (З наступною самоперевіркою.)
—Спишіть прислів'я, вставивши потрібну букву на місці крапок.
Дерево зруба...ш — назад не постав...ш.
В ліс не ПОЇД...Ш, то й на печі змерзн...ш.
Не дожен...ш і конем, що запізн..ш одним днем.
Не пережу...ш — не проковтнеш.
Підкресліть дієслова, визначте їх особу, число, час, виділіть закінчення. (Після виконаної учнями роботи, вчитель вставляє пропущені букви, діти звіряють правильність своїх записів.)
III. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 129.)
1. Перевірка домашнього завдання проходить в групах у вигляді взаємоперевірки. Діти обмінюються конвертами. Читають адресовані їм листи, бажано під звуки мелодії, обмінюються враженнями, перевіряють граматичне завдання.
2. Коротка бесіда про лист як інформацію особисту, тому навіть вчитель не має права їх читати. Вчити дітей культури епістолярного спілкування.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Проблемна ситуація.
— Хто може дати відповідь на питання підручника на с. 69? Що треба знати про написання закінчень у дієсловах 3-ої особи?
— Спочатку назвіть займенники 3-ої особи однини і множини? (Він, вона, воно, вони.)
2. Вправа-дослідження.
— Підберіть дієслово 3-ьої особи однини теперішнього часу і поставте його в множині. Запишіть це.
Наприклад:
малює— малюють — І д. мету— метуть — І д. кричить — кричать — II д. мовчить — мовчать — II д. стоїть— стоять — II д.
— Визначте закінчення записаних дієслів, позначте їх дієвідміну.
3. Ознайомлення з особовими закінченнями дієслів 3-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (За вправою 131.)
4. Вивчення правила-висновку про особові закінчення дієслів І і II дієвідміни у 3-ій особі однини і множини (с. 70).
5. Вибіркове списування. (За вправою 130.)
а) Читання тексту, словникова робота. Демонстрування ілюстрації жайворонка.
б) Висловлювання учнями почуттів, викликаних оповіданням.
в) Підбір заголовка.
г) Вибіркове списування.
— Випишіть дієслова теперішнього часу. Над кожним словом позначте скорочено дієвідміну. (Чуєте, прислухається, замовкає, насторожується, шелестить, біжить, злітає, бачите, дивіться, піднімається, зустрічає, бачить, співає.)
— Відшукайте якнайшвидше у першому реченні слово, в якому більше звуків, ніж букв, і слово, у якому звуків менше, ніж букв. Доведіть. (Більше звуків — чуєте, більше букв — трепетання.)
Фізкультхвилиика.
6. Каліграфічна хвилинка (творчого характеру).
уть уть уть ють ють ють; ать ать ать ять ять ять
— Складіть якнайбільше дієслів 3-ої особи множини теперішнього часу на тему "Дитячі розваги". Початок такий:
Вони танцюють,...
7. Робота над текстом (за вправою 132).
а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів.
Варто зачитати значення слова баня за тлумачним словником і показати ілюстрації церков з золотистими куполами (банями).
б) Підбір заголовка до тексту.
— Хто ж написав таке гарне оповідання? (Михайло Старицький — український письменник.)
в) Бесіда за змістом оповідання. РЗМ.
— Про яку пору року йдеться в тексті? Які слова на це вказують?
— Які почуття викликає це оповідання?
— Яким словом у тексті названо спів жайворонка? (Трель.)
— Пофантазуйте, яким був настрій у письменника, коли він писав ці рядки.
г) Творче списування.
— Спишіть текст, замінюючи дієслова минулого часу дієсловами теперішнього часу.
Позначте у них закінчення.
V. Підсумок уроку.
Вибірковий диктант (з логічним навантаженням).
— Випишіть дієслова із тексту-загадки, яку я повільно читатиму.
Сниться принцесі сон, начебто йде вона прекрасним підземним королівством. Горять свічки, лунає музика, навколо квіти, фонтани... І раптом із найдальшої кімнати вистрибує дракон. От-от може трапитись непоправне. Що треба зробити принцесі?
— То що ж треба зробити принцесі, щоб не потрапити в лапи дракона? (Прокинутись).
— Позначте скорочено над кожним виписаним дієсловом, до якої дієвідміни воно належить.
VI. Домашнє завдання з інструктажем. Вправа. 133.
— Діти, сьогодні у вас фантастичне завдання. Напишіть короткий твір про те, чого ви прагнете в житті, як ви бачите майбутнє і яким уявляєте життя. Це може бути: твір-фантазія, твір-мрія, твір-вигадка, твір-програма майбутнього президента чи твір-завдання майбутнього. Дайте назву своєму твору.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Правопис ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього І майбутнього часу. (Вправи 134-136.)
Мета. Вчити застосовувати вивчені правила на практиці. Виробляти навички правопису ненаголошених особових закінчень. Продовжувати вчити правильно вживати дієслова у своєму мовленні.
Обладнання. Малюнки весняних квітів, таблиця словникових слів, орфографічні словники.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 133.)
1. Оголошення конкурсу президентських програм щодо розвитку школи, освіти і життя.
2. Зачитування учнями творів. Оцінювання класом заслуханих творів, вибір найкращої програми. Аргументування свого вибору.
ІІІ. Каліграфічна хвилинка.
вс вс станеш неш встанеш
з з зр об ши ши зробиш
Раніше встанеш — більше зробиш.
— Поясніть зміст прислів'я.
— Відшукайте у прислів'ї дієслова, поставте в них наголоси. Підкресліть У цих дієсловах ненаголошені [е], [и]. До якої дієвідміни належать ці дієслова?
IV. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Проблемна ситуація. (За матеріалами вправи 134.)
а) Читання слів.
— Які букви пропущено в словах? (е, и)
— У яких дієсловах легко вставити пропущені букви? (У словах, де пропущені букви позначають наголошений звук.)
— В інших словах пропущена буква позначає ненаголошений звук, тому це викликає труднощі під час написання.
б) Розв'язання проблемної ситуації через ознайомлення з правилом і таблицею.
в) Визначення дієвідміни кожного дієслова, у якому ще не вставлені пропущені букви.
Висновок. У ненаголошених особових закінченнях дієслів І дієвідміни пишемо е, є; у дієсловах другої дієвідміни пишемо и, ї.
2. Тренувальна вправа 135.
Вправа виконується з аргументованим коментарем кожної орфограми.
а) Записування слів, вставляючи пропущені букви.
б) Записування речень з трьома дієсловами (на вибір).
Фізкультхвилинка.
3. Робота з орфографічним словником.
— Відшукування в орфографічному словнику слова напам'ять.
—На яке питання відповідає це слово? (Як?)
— Яка частина мови відповідає на питання які
— Запишіть це слово у таблицю словничка в колонку "Інші слова".
4. Каліграфічна хвилинка.
на на пам пам'я м'я напам’ять напам'ять напам'ять напам'ять
Цей вірш ми вивчимо напам'ять.
—Діти, щоб це речення не було неправдою, приступаймо до вивчення вірша, який буде потрібний під час вивчення наступної теми.
5. РЗМ. Вивчення напам'ять вірша Платона Воронька "Облітав журавель".
Облітав журавель сто морів, сто земель, облітав, обходив, крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля:
— Де найкращая земля? —
Журавель відповідає:
— Краще рідної — немає!
6. Самостійна робота (з наступною взаємоперевіркою).
—Спишіть прислів'я, вставляючи пропущені букви в дієсловах. Скорочено позначте дієвідміну цих дієслів.
Якщо зранку попрацю...ш — потім не пожалку...ш.
Не побіга...ш — не пообіда...ш.
Через вікно весь світ не побач...ш.
Одним пальцем голки не вдерж...ш.
7. Огляд виставки "Квіткова експозиція".
— Розгляньте "Квіткову експозицію".
— Назвіть квіти, які ви знаєте. (Тюльпан, нарцис, бузок, конвалія, підсніжник, первоцвіт, медунка.)
— Уважно розгляньте конвалію, тому що ця квітка допоможе вам виконувати домашнє завдання.
V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання з інструктажем.
С. 71 — правило. Вправа 136.
— Оголошується конкурс на краще продовження казки. Конкурс відбудеться на наступному уроці української мови.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за числами та родами (в однині). (Вправи 137-140.)
Мета. Закріпити знання правопису ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу. Ознайомити учнів зі змінюванням дієслів минулого часу за родами і числами.
Обладнання. Прислів'я і приказки. Таблиця "Почуття".
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 136.)
Згідно з оголошеним на попередньому уроці конкурсом на краще продовження казки, учні зачитують свої роботи.
III. Повторення вивченого матеріалу.
1. Повторення правила написання ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу.
2. Робота з прислів'ями.
3 ким повед...шся, від того й набер...шся.
3 добрим пожива...ш— добро перейма...ш, а з лихим зійд...шся — того й набер...шся.
Слово до слова — злож...ться мова.
Рана заго...їться, а лихе слово — ні.
Що вимов...ш язиком, того не витяги...ш і волом.
— Прочитайте прислів'я і поясніть їх зміст.
— Спишіть два прислів'я (на вибір), вставляючи пропущені букви. Доведіть правильність свого вибору.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Вибірковий диктант.
— Діти, на попередньому уроці ви вивчали вірш Платона Воронька Облітав журавель". Я декламую ще раз цей вірш, а ви виписуєте тільки дієслова. (Облітаві обходив, натрудив, спитали.)
— Визначте час виписаних дієслів.
— Отже, сьогодні ми ознайомимось, як змінюються дієслова минулого часу.
2. Колективне опрацювання таблиці змінювання дієслів минулого часу. (За вправою 137.)
Висновок. Дієслова минулого часу змінюються за числами, а в однині ще й за родами. Дієслова минулого часу можуть виражати завершену і незавершену дію.
Фізкультхвилинка.
3. Тренувальна вправа 138.
Поставити подані дієслова в усіх формах минулого часу. Світити — світив, засвітив світила, засвітила світило, засвітило світили, засвітили тощо.
— З трьома різними дієсловами (на вибір) складіть і запишіть речення, але так, щоб одне речення було з дієсловом чоловічого роду однини, друге — з дієсловом жіночого роду однини, а третє речення — з дієсловом середнього роду однини.
4. Каліграфічна хвилинка.
— Підкресліть дієслова минулого часу. Визначте їх число і рід.
— Чому не визначили рід дієслова блищали?
(Дієслова минулого часу змінюються за родами тільки в однині.)
5. Робота над текстом (за вправою 139).
а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів.
б) Висловлення почуттів, які викликав зміст цього оповідання.
в) Підбір заголовка до тексту.
г) Виписування дієслів минулого часу, визначення їх числа.
д) РЗМ.
— Прочитайте абзац, який найточніше описує малюнок на с. 73. (Третій абзац.)
—Відшукайте і прочитайте питальне речення. Перебудуйте його у спонукальне речення.
— Зачитайте виразно і чітко розповідне речення, яке викликає у вас радісні почуття.
6. Тренувальний диктант.
Я довго блукав у лісі. Наді мною шуміли столітні дерева. Пожовкле од крижаного подиху осені листя падало додолу і вкривало землю золотистим килимом... Воно шелестіло під ногами і щось журливо співало. А до цієї мелодії приєднувалась ще друга. До мене донісся хвилею якийсь звук. Тихо прокотився понад похмурими вітами і замовк у темній долині.
(М. Рильський)
— Примітка. Слова наді мною записати на дошці.
— Підкресліть дієслова минулого часу. Визначте їх число і рід.
— Серед дієслів минулого часу назвіть ті, що виражають завершену дію. (Донісся, прокотився, замовк.)
V. Підсумок уроку.
Творча вправа (виконується усно).
— Від дієслів минулого часу, що означають незавершену дію, утворіть дієслова минулого часу, що означають завершену дію.
Грів — Світило — Летіла — Росли — Співала — Гойдало — Сміялись —
VI. Домашнє завдання з інструктажем. Вправа 140
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Вправи на визначення роду дієслів минулого часу. (Вправи 141-144.)
Мета. Виробляти вміння визначати рід дієслів минулого часу. Розвивати навички грамотного письма, виховувати інтерес до вивчення історії своєї держави.
Обладнання. Словник синонімів української мови.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 140.)
Один учень читає початок діалогу з підручника, а інший продовжує складену розповідь.
III. Повторення вивченого матеріалу і підготовка до вивчення нового матеріалу.
— Спишіть текст з дошки, ставлячи дієслова, що в дужках, в минулому часі.
Я (понести) мале пташеня додому і (посадити) його всередину подвійного вікна. Воно не (літати), а тільки (бігати) вздовж шибок. Я (покласти) йому хліба, (поставити) води і (піти) геть. Коли ввечері я (повернутися) додому й (зазирнути) по пташеняти, то (побачити), що воно не (зачіпати) поживи, тільки (сидіти) в кутку і (дивитися) крізь вікно надвір.
(За І. Франком)
—Визначте число дієслів минулого часу.
— За допомогою питань і особових займенників визначте рід цих дієслів.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Вибіркове списування. (За вправою 141.)
а) Читання тексту, з'ясування значень незрозумілих слів.
б) Добір заголовка до тексту.
в) Висловлювання учнями почуттів від прочитаного тексту.
г) Вибіркове списування.
— Випишіть виділені речення. Підкресліть дієслова-присудки. (Завдання 2.)
— За допомогою питань і особового займенника визначте рід дієслів-присудків.
2. Вивчення правила-висновку про визначення роду дієслів минулого часу (с. 75).
Фізкультхвилинка.
3. Колективне виконання вправи 142.
— Прочитайте. Відшукайте речення з однорідними членами.
— Знайдіть дієслова-присудки, зв'язані з виділеними підметами. Випишіть їх.
(Дівча прийшло, брало, заспівало. Мати повила, співала, переливала.)
—Визначте ознаки цих дієслів, час, число, рід.
— Назвіть із записаних дієслова, що виражають завершену дію. (Прийшло, заспівало, повила.)
4. Каліграфічна хвилинка.
X X X х х х хе іх хи
Усміхнувся усміхнувся усміхнувся
Вийшов травень з гаю,
нивам усміхнувся,
потім на стежині,
як хлопчик, роззувся.
(М. Сицгаївський)
— Які слова, вирази вжито у переносному значенні?
— Визначте граматичну основу речення.
— Пригадайте, яка частина слова називається префіксом. Знайдіть слова з префіксом, поясніть правопис.
— Пригадайте правила переносу слів. Поділіть для переносу слово "вийшов". (Вийшов.)
—Запишіть синонімічний ряд: йшов, ступав, прямував, мандрував, топав, крокував, чимчикував. (Варто зачитувати цей синонімічний ряд зі словника синонімів української мови.)
5. Словничок. (Тепер.)
—На яке питання відповідає слово тепер? (Коли?)
—Чому це слово введено у словничок? (Тому що тут орфограма — ненаголошений звук [е].)
6. Творче списування (за вправою 143).
а) Колективне списування тексту із заміною слів в дужках дієсловами минулого часу.
б) Підбір спільнокореневих дієслів в неозначеній формі. (Завдання 2, вправа 143.)
шум — шуміти брязкіт — брязкати тупіт — тупотіти удари — ударяти
в) Бесіда за змістом вправи (за запитаннями учнів.)
V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання з інструктажем. Вправа 144.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Значення дієслівних форм на -ся (-сь). (Вправи 145-148.)
Мета. Формувати в учнів уявлення про особливості дієслів із -ся (-сь). Розвивати навички вимови і правопису дієслів із -ся (-сь). Розвивати зв'язне мовлення учнів.
Обладнання. Таблиця "Почуття".
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 144.)
— Про що розповідається у домашній вправі?
— Прочитайте заголовок, який ви підібрали до тексту.
— Зачитайте окремо зачин, основну частину і кінцівку.
— Зачитайте виписані дієслова. Назвіть рід і число цих дієслів.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Фронтальне опитування.
— Яку частину мови називаємо дієсловом?
— На які питання відповідають дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часу?
— Що цікавого ви знаєте про рід дієслів?
2. Вибірковий диктант-загадка з подвійним завданням, а) Читання вчителем загадок.
— Перше завдання: виписати із загадок дієслова минулого часу.
— Друге завдання (секретне): не прохопитись словом, коли відгадаєте загадку, а тільки запам'ятати цю відгадку.
Текло, текло й лягло під скло. (Річка)
Лежало, поки лежалося, а як припекло, то й сліду не зосталося. (Сніг)
Балерина закружляла на підлозі край стола, притомилася, упала і в коробку спать лягла. (Дзиґа)
— Скорочено позначте рід над виписаними дієсловами.
— В яких дієсловах минулого часу неможливо визначити рід?
— Які відгадки називають явища природи? (Сніг, дощ.)
—Які ще явища природи ви знаєте?
IV. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Проблемна ситуація.
— Що означають дієслова на -ся (-сь)?
— Про це ми дізнаємось з наступної вправи.
2. Колективне виконання вправи 145.
а) Читання учнями віршів, порівняння їх за змістом, з'ясування значень невідомих слів.
б) Висловлювання почуттів, викликаних віршами.
в) Спостереження і порівняння дієслів із -ся (-сь) і без -ся (-сь).
—Якого змісту набуде речення "А бабуся одягає, дідусь в чоботи взуває", якщо до дієслів одягає, взуває додати -ться?
Висновок. Дієслова із -ся (-сь) називають дію, спрямовану на самого виконавця (на себе), без -ся (-сь) називають дію, спрямовану на іншу особу.
Фізкультхвилинка.
— Виконуйте вправи і впізнавайте у віршику слова на -сь, -ться.
Раз-два! Потягнулись, і прогнулись, розігнулись.
Ваші м'язи враз прокинуться, ваші губи посміхнуться.
3. Розвиток зв'язного мовлення (за вправою 146).
а) Розглядання малюнка на с. 77.
б) Виконання завдання-фантазії. (Завдання 2.)
в) Виконання письмового завдання: твір-мініатюра "У басейні".
— У творі вживайте дієслова на -ся.
г) Зачитування учнями творів.
4. Каліграфічна хвилинка.
О О О о о о ро оз ро ой то ом
Самі на себе дивляться ліси,
розгублені від власної краси.
Немов пройшов незримий Левітан,
то там торкнув їх пензликом, то там. (Л. Костенко)
—Хто такий Левітан? Які картини цього художника ви знаєте?
— Які слова вжиті у переносному значенні? (Дивляться ліси.)
— Знайдіть слова з префіксом. Поясніть їх правопис.
— Пригадайте правила переносу слів, поясніть перенос слова "пройшов".
5. Тренувальний диктант (за вправою 147).
а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів. Предковічний (ліс) — який існує з давніх-давен.
б) Підкреслення дієслів на -ся. Скорочене позначення над цими дієсловами часу і числа.
V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання з інструктажем.
Вправа 148.
№ уроку_______ Дата__________
Тема. Вимова і написання дієслів на -ся (-сь). (Вправи 149-151.)
Мета. Розвивати вміння правильно вимовляти, писати і вживати у мовленні дієслова із -ся (-сь). Виховувати почуття любові до рідної мови, розвивати інтерес до вивчення української мови.
Обладнання. Орфографічні словники (для роботи на індивідуальних картках).
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 148.)
1. Прочитайте речення. Назвіть, які букви були пропущені у словах.
— Які перевірні слова допомогли вставити пропущені букви?
— Прочитайте підкреслені дієслова минулого часу, назвіть рід і число підкреслених дієслів.
2. Індивідуальні картки.
Недавно ще гула метел...ця,
іще л...жав в н...зинах сніг,
а вже барвінку листя стел...ться
з...леним кил...мом до ні (г,х).
Дата добавления: 2015-10-21; просмотров: 87 | Нарушение авторских прав
<== предыдущая страница | | | следующая страница ==> |
Непосида Вася 3 страница | | | Непосида Вася 5 страница |