|
Тема. Безпека руху пішоходів. Сигнали світлофора й регулювальника дорожнього руху
Мета: поглибити знання учнів про правила пішохідного руху, про світлофори та їх призначення; вчити розпізнавати сигнали регулювальника; виховувати культуру поведінки на вулиці, дорозі.
На уроці можна використати демонстраційні матеріали видавництва «Ранок», зокрема плакати «Безпека на дорозі».
Хід уроку
1. Робота із загадкою
Стало на краю вулиці
Опудало з трьома очима,
На одній нозі.
Де машини рухаються,
Де зійшлись шляхи,
Допомагає вулицю
Людям перейти.
Щоб тобі допомогти
Небезпечний шлях пройти,
Там щоденно і щоночі
Триколірні чатують очі.
Тебе вони не підведуть,
Завжди безпечну вкажуть путь. (Світлофор)
2. Повідомлення вчителя
Учитель. Перший вуличний світлофор з’явився у Лондоні 1868 року. Винайшов його англійський інженер Найт.
Перший світлофор був механічним: кольорові сигнали змінював черговий поліцейський, який стояв поруч. Перш ніж увести світлофор у дію, у газетах Лондона були докладно описані правила дорожнього руху, з яких люди дізналися, що означає червоний колір, а що — зелений. Жовтого кольору тоді не було взагалі.
Пізніше до світлофора додали ще й гасовий ліхтар, завдяки якому кольори були помітні й уночі. Але одного разу ліхтар вибухнув, смертельно поранивши поліцейського, що стояв поруч. Після цього випадку світлофор зник із вулиць на цілих 50 років.
Вдруге світлофор з’явився 1914 року в американському місті Клівленді. Цього разу він був уже електричний, але все одно мав лише два кольори — червоний і зелений. Жовтий колір додали лише 1918 року. У нашій країні він з’явився 1924 року.
— Яке призначення світлофора в наш час?
— Де встановлюють світлофори?
— Які бувають світлофори? 3. Р обота за підручником (С. 98–101)
— У якому місці можна переходити дорогу?
— Як треба переходити дорогу, на якій розміткою «зебра» не позначено пішохідний перехід?
— Коли треба бути особливо уважним при переході дороги? Чому?
— Розгляньте малюнки на с. 99.
— Розкажіть за малюнками, як слід переходити залізничну колію, дорогу в селі, обходити транспорт.
Відгадування загадки про світлофор (С. 100).
— Чим відрізняються світлофори для пішоходів від транспортних?
— Яку особливість мають сучасні транспортні світлофори?
— Для кого призначені додаткові секції, розташовані поруч із «зеленим вічком»?
— Як подаються сигнали у додаткових секціях?
— Розгляньте малюнки на с. 100.
— У якому напрямі мають їхати автомобілі?
— Що має зробити водій у таких випадках?
— Яке правило дорожнього руху іноді порушують водії?
— До чого це зобов’язує пішоходів?
— Чи є зображені у підручнику світлофори поблизу вашої школи чи будинку?
— Хто керує рухом, якщо світлофор виходить з ладу?
— Відгадайте загадку.
Хто стоїть на мостовій
І лиш руку піднесе —
Всі навколо знають:
«Стій!» —
Підкоря собі він все?
Що тримає вартовий?
Що без слів говорить: «Стій!»?
(Регулювальна паличка)
— Хто такий регулювальник?
— Доберіть синоніми до цього слова. (Постовий, вартовий, державний автоінспектор, працівник ДАІ)
— Чим він сигналізує?
Учитель. Паличка в руці регулювальника керує рухом. Вона називається жезл. Кожен сигнал регулювальника — це наказ водіям та пішоходам: «Стій», «Проїжджай», «Повертай праворуч чи ліворуч». Різні накази — різні жести.
Іноді буває, що водії свідомо чи випадково не помічають жестів регулювальника. Тоді на допомогу вартовому порядку приходитьсюрчок. Різкий звук сюрчка перекриває вуличний гамір, змушуючи порушників зупинитися.
Регулювальник спілкується з пішоходами і водіями за допомогою жестів. Треба знати значення сигналів регулювальника.
— Розгляньте малюнки на с. 101. Розкажіть, з якими сигналами світлофора збігаються сигнали регулювальника.
— Якщо на перехресті працюють і світлофор і регулювальник, тоді чиї сигнали головні?
— Як ви вчините у такій ситуації: на світлофорі горить зелене світло, а регулювальник забороняє перехід? Обґрунтуйте свою думку.
4. Фізкультхвилинка
Метелики
Погляньте, погляньте, яка благодать!
Дивіться: метелики з неба летять!
Квітки повмирали усюди надворі,—
Морозець малює на шибках узори...
Картинкою гарною стане віконце,
Як трошки поблискає золотом сонце.
Погляньте, погляньте, яка благодать:
Метелики з неба летять і летять.
5. Р обота в зошиті (С. 36–37)
1) № 2. Вікторина «Дорожня розмітка».
• Що таке дорожня розмітка?
• Яка зебра допомагає перейти через дорогу?
• Який острівець існує прямо на дорозі?
• Які функції у цих дорожніх помічників?
2) № 3. Розгляньте малюнки. Чому діти не переходять дорогу?
Чи правильно чинять діти? Чому?
3) № 4. Конкурс «Юні регулювальники».
Розгляньте малюнки. Що означають сигнали регулювальника?
Жести та положення регулювальника означають:
1. Руки витягнуті в сторони, опущені, або права рука зігнута перед груддю:
• з лівого та правого боку від регулювальника рух пішоходів… (заборонений);
• зі сторони грудей та спини рух пішоходам… (дозволено).
2. Права рука витягнута вперед:
• пішоходам… (дозволяється) переходити дорогу за спиною регулювальника.
3. Рука піднята вгору:
• рух пішоходам… (заборонений).
Довідничок: дозволяється, заборонений, дозволено, заборонений.
4) № 5. Вивчення вірша.
Життя — найдорожче, що є у людини.
Дорослий цінує життя і дитина.
І з тим, щоб життя розквітало усюди,
Розумні придумали правила люди.
Бувають складні, а бувають прості.
На правила мають зважати усі.
Тому для здоров’я і тіла, і духу
Дотримуйся правил дорожнього руху.
(О. Чеботарьов)
6. Підсумок уроку
— Які бувають світлофори?
— Яку особливість мають сучасні транспортні світлофори?
— Де найчастіше стоїть регулювальник?
— Яку роботу він виконує?
— Що допомагає йому зупинити машини чи пішоходів?
Тема. Види перехресть. Рух майданами
Мета: вчити учнів розпізнавати види перехресть, виконувати правила переходу перехресть, майданів з урахуванням місцевих умов; виховувати уважність.
На уроці можна використати демонстраційні матеріали видавництва «Ранок», зокрема плакат «Безпека на дорозі».
Хід уроку
Дата добавления: 2015-09-03; просмотров: 99 | Нарушение авторских прав
<== предыдущая страница | | | следующая страница ==> |
Урок 20 | | | Вступне слово вчителя |