Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Тестування

Читайте также:
  1. Тестування елемента керування.

Виберіть правильну відповідь.

• На перервах у школі можна:

а) бігати на майданчику для ігор;

б) стрибати на спортмайданчику;

в) розмовляти й спокійно рухатися в приміщенні школи;

г) голосно кричати.

• Чому треба виконувати правила для учнів?

а) Щоб не засмучувати батьків;

б) щоб тебе ставили в приклад;

в) щоб себе не травмувати;

г) щоб не порушувати спокій інших.

• Якщо ти або твій товариш отримав травму, то ти:

а) скажеш друзямб) скажеш учителеві або шкільній медсестрі;

в) скажеш батькам;

г) скажеш будь-кому з дорослих.

• Якщо ви з товаришем посварилися, то ти:

а) обов’язково з’ясовуватимеш стосунки бійкою;

б) уникнеш бійки;

в) будеш кликати на допомогу;

г) підеш на примирення.

7. Підсумок уроку

— Якою повинна бути поведінка учня?

— Від чого залежить безпека школяра?

— Які правила поведінки учня під час шкільних масових за­ходів ви запам’ятали?

— Які корисні звички для зміцнення здоров’я ви вже вироби­ли у себе?

— Чи можете ви одразу назвати власні корисні звички?

— Скільки їх? Багато чи мало?

— Які корисні звички ви ще хочете виробити в себе?

— Як ви допомагаєте своїм друзям набути корисних звичок?

— Які це звички?

— Якою повинна бути людина?

— Які обов’язки учнів вам відомі?

— Як недобрі стосунки впливають на здоров’я?

Тема. Негативний вплив шкідливих звичок на здоров’я: курін­ня, вживання алкоголю, наркотичних і токсичних речовин

Мета: дати учням уявлення про наркотичні й токсичні речови­ни; довести згубний вплив на здоров’я нікотину, алкоголю, нарко­тичних і токсичних речовин; виховувати бажання вести здоровий спосіб життя.

Хід уроку

1. Повідомлення вчителя

Учитель. Значна кількість хвороб залежить від наявності шкід­ливих звичок у самої людини.

Давньоримський філософ Сенека говорив: «Люди не помирають, вони вбивають а дорослість свою вбачають у тому, щоб закурити цигарку, випити пива на людях, як це показують у фільмах і як це роблять батьки. Такі діти із задоволенням спробують викурити цигарку із наркотич­ною травкою чи нанюхатись різних речовин, щоб «зловити кайф».

Це дуже дурні та шкідливі розваги. Адже звикнути до поганого легко. Набагато важче потім позбутися небезпечної звички.

От, наприклад, паління. Усі знають, що курити шкідливо, що тютюновий дим містить величезну кількість отруйних речовин. І ці отрути повільно руйнують легені, серце, кровоносні судини. Тільки людина спочатку не помічає цього. Так, трапляється, що нудить піс­ля першої цигарки, у голові паморочиться. Це організм подає сигнал тривоги. Але не всі хочуть зважати на цей сигнал. Багато школярів отруюють себе свідомо. Не тому, що їм так вже подобається палити, а тому, що бояться, що їх дражнитимуть матусиними синками, або тому, що хочуть здаватися дорослішими. Не в кожного вистачає сил виявити характер і відмовитися від цигарки в компанії, де палять. Шкідливо навіть перебувати поруч із такими хлопцями або дівчата­ми. Хочеш чи ні, але ти все одно вдихаєш отруйний дим.

А за кілька років, коли організм стомиться боротися з отрутою, з’явиться кашель, задишка. Стане важче бігати, підніматися схода­ми. Наприклад, багато старшокласників у нашій країні страждають від хвороб органів дихання. І відбувається це саме через те, що май­же половина з них рано почала палити.

Не менш шкідливим є алкоголь. Від нього страждають усі внут­рішні органи, а особливо мозок. Отруєння мозку призводить до того, що людина, врешті-решт, втрачає здатність мислити — у неї по­гіршується пам’ять, слабшають розумові здібності. Невже комусь з власної волі хочеться стати дурнем?

Алкоголь «тисне» на дитину: знижується увага, втрачається кон­троль над своїм настроєм. Дитина починає погано рости. Пам’ять слабшає, а від цього погано засвоюються шкільні предмети. Почи­нає хворіти печінка.

Алкогольне отруєння — таке саме отруєння, як і іншими отру­тами, тому п’яних іноді нудить — організм виявляється розумні­шим за свого «хазяїна» і намагається позбутися отрути, поки вона не всоталася. У людини з’являються головний біль і запаморочен­ня. Якщо ж таке сталося, дитині необхідно промити шлунок і дати випити активованого вугілля.

Фізкультхвилинка

«Раз» — підняти руки вгору,

«Два» — нагнутися додолу Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

«Три–чотири» — прямо стати,

Будем знову починати.

Наркотики часто називають «білою смертю». Чим раніше людина звикає до них, тим швидше вона помирає. Хронічні наркомани взагалі живуть дуже мало. Наркотики повністю забира­ють з людини всі її сили.

Згубний вплив на здоров’я мають і токсичні речовини. До ток­сичних речовин можна також віднести засоби побутової хімії, деякі медичні препарати, дихлофос, ацетон, снодійні препарати.

Люди, які вживають ці речовини з метою одурманювання, нази­ваються «токсикоманами».

Вдихання хімікатів, які містяться у різних аерозолях, мають вплив на нервову систему, аналогічний алкогольному, тільки знач­но небезпечніший. Зареєстровано багато випадків раптової смерті одразу після такої процедури. Хімікати можуть серйозно пошкоди­ти мозок, печінку, нирки та легені.

Немає жодної сміливості в тому, щоб пробувати нікотин, алко­голь, наркотичні і токсичні речовини. А от якщо ви зуміли у ком­паніївідмовитися від того, що роблять інші, значить, у вас дійсно є сміливість і воля.

Піддатися своїм слабкостям, примхам, шкідливим звичкам дуже легко. Набагато важче, наприклад, змусити себе прокинутися рані­ше і зробити ранкову зарядку чи привчитися обливатися холодною водою. Але якщо ви добре ставитесь до себе, то напевно зробите пра­вильний вибір.

Чому в усьому світі зараз поширюється пропагування здорово­го способу життя? Чому мільйони людей у різних країнах відмовляються від паління, алкоголю й починають займатися тенісом, плаванням, бігом? Просто багато з них зрозуміли: здоровій людині живеться легше і краще, і заради свого здоров’я варто трошки потрудитися.

2. Р обота за підручником (С. 66–69)

— Кого уражає тютюновий дим?

— Хто такі «пасивні курці»?

— Чому той, хто курить, порушує твоє право на здоров’я?

— Розгляньте малюнок на с. 66. Що на ньому зображено? Складіть речення за малюнком.

— Обговоріть з батьками, як убезпечити себе від тютюнового диму, навіть якщо хтось із членів родини курить.— Полічіть, скільки грошей витрачається на сигарети в сім’ї курця щомісяця; за рік.

— Що містить тютюновий дим?

— Що відбувається під впливом диму у курців?

— Чому в накурених кімнатах діти сплять дуже неспокійно?

— Чому вони стають млявими, дратівливими, втрачають апетит?

— Чому курець стає залежним від тютюнокуріння.

— Що змушує деяких школярів на перервах стрімголов мчати «на перекур»?

— Про що свідчить бажання курити?

— Як ця шкідлива звичка шкодить здоров’ю?

— Чи погоджуєтесь ви із думкою, що краще мати корисні звички?

— Про які шкідливі, згубні звички, крім куріння, ви прочитали?

— Як алкоголь впливає на дітей і підлітків?

— Чому дитина, яка випила навіть пива, не контролює свої дії?

— Яким є вплив алкогольних напоїв на здоров’я дитини?

— Чому навчання для неї стає неважливим? (Бо їй найкраще в компанії дітей, які прогулюють уроки, погано вчаться, не слуха­ють батьків і вчителів.)

— Чому діти стають залежними від алкоголю?

— Чому ще страшніше впливають на дітей наркотичні речовини?

— Чому діти дуже вразливі щодо дії наркотичних речовин?

— Чому здоров’я — найголовніше?

— Розгляньте малюнок на с. 68. Укладіть за ним речення щодо того, як хлопчик має протистояти пропозиціям запалити, спробу­вати алкогольних напоїв та наркотичних речовин.

— Які безпечні ситуації можуть виникнути в компаніях твоїх однолітків?

— Чому ви мусите навчитися казати «Ні!»?

— Розгляньте малюнок на с. 69. Як відмовити, коли пропону­ють цигарки, алкоголь та наркотики?

— Поміркуйте, яке твердження правильне, яке — хибне. Свої відповіді обґрунтуйте.

• Тисячі людей в Україні щороку передчасно помирають від хво­роб, пов’язаних з курінням.

• Ті, хто не курять, мають право дихати чистим повітрям.

• Курець може кинути курити будь-коли. Для цього потрібні сила волі та бажання.

• Під час пасивного куріння людина, яка не палить, одержує більше отруйних речовин, які містяться в тютюновому димі, ніж сам курець.— З батьками обговори способи уникнення вашої родини від впливу тютюнового диму, вживання алкогольних напоїв. Намалюй­те плакат «Курінню — ні!»

3. Робота в зошиті (С. 18)

1) № 4. Практична робота.

Навчаємося відмовляти — говорити «НІ!»

Прочитайте, допишіть.

Як відмовити тим, хто пропонує тобі цигарки, алкоголь, нар­котики?

• Придумати причину й відмовитися. (Я займаюсь спортом,у мене повинні бути сильні легені.)

• Змінити тему розмови. (Розповісти про нову гру, книгу, фільм.)

• Навести факти шкідливого впливу на організм того, що про­понують.

• Піти, нічого не пояснюючи.

• Найкоротший спосіб — сказати «ні», але сказати це впевнено.

2) № 5. Поясніть прислів’я.

Ніхто не знає, що на нього в житті чекає.

4. Підсумок уроку

— Які корисні звички ви маєте?

— Чи важко вам дотримуватись їх щодня?

— Як вони вам допомагають?

— Від чого залежить значний відсоток виникнення хвороб лю­дини?

 

Тема. Поняття про ВІЛ/СНІД. Шляхи зараження ВІЛ.

Мета: дати уявлення учням про ВІЛ/ СНІД, про шляхи заражен­ня ВІЛ; вчити толерантно ставитися до ВІЛ-позитивних людей; ви­ховувати відповідальне ставлення до власного здоров’я.

План уроку

1. Повідомлення вчителя

У 70-ті роки XX століття з’явилося нове інфекційне захворювання — синдром набутого імунодефіциту людини (СНІД).

СНІД є смертельно небезпечним захворюванням, яке сучасна ме­дицина поки що неспроможна вилікувати.

Збудник хвороби — специфічний вірус, що отримав назву вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). В організмі людини він руйнує імунну систему, яка покликана захищати організм від різних інфекцій.

Як розшифровуються скорочення ВІЛ і СНІД?

СНІД:

С — синдром

Н — набутого

І — імунного

Д — дефіциту

Синдром — ряд ознак, що вказують на наявність якоїсь хвороби або стану; набутий — такий, що з’явився протягом життя, а не від народження; імунний — стосується імунної системи; дефіцит — від­сутність чого-небудь, у даному випадку — захисної реакції імунної системи людини на наявність в організмі шкідливих бактерій.

ВІЛ:

В — вірус

І — імунодефіциту

Л — людини

Вірус — збудник захворювань; імунодефіцит — відсутність за­хисної реакції системи організму, яка забезпечує захист від мікро­організмів, що спричинюють хворобу; людини — цей вірус є тіль­ки у людини.

Необхідно звернути увагу на те, що ВІЛ і СНІД — це різні речі: ВІЛ — інфекція, СНІД — стан або хвороба.

СНІД може з’явитися тільки після інфікування вірусом імуно­дефіциту.

70 % інфікованих — молодь віком від 15 до 29 років. Особливіс­тю поширення ВІЛ-інфекції в Україні є те, що понад половина інфікованих заразилися, користуючись спільним шприцом під час введення наркотиків. Шляхами зараження цією інфекцією можуть бути ігри з використаними медичними інструментами, зокрема гол­ками, шприцами; користування чужими предметами особистої гігіє­ни; потрапляння через ранки або подряпини крові хворої (зараже­ної) людини; порушення норм стерилізації інструментів під час пе­реливання крові.

2. Робота за підручником (С. 32)

— Кого може уразити захворювання СНІД? (Кожного, хто не­дбало ставиться до свого здоров’я, не знає, як убезпечитися від хво­роби.)

— Яким вірусом спричиняється СНІД?

— Що робить вірус ВІЛ?

— Як передається ВІЛ?

— Як цей вірус не потрапляє в організм?

— Чи можна заразитися ВІЛ через потиск руки?

— Де можна заразитися?

— Чи можна брати чужі шприці для ін’єкцій?

Висновок: дозволяйте робити собі ін’єкції лише одноразовим шприцом!

— Які поради лікарів ви запам’ятали?

— Чому не можна піднімати із землі шприці та голки?

— Що слід робити у разі травмування, що спричинило появу крові?

— Чому треба рішуче відмовлятися від пропозицій незнайомців спробувати будь-які ліки?

— Чому особливо небезпечним є введення ліків у кров?

— Чому треба бути милосердним до хворих на СНІД та ВІЛ-ін­фікованих?

3. Фізкультхвилинка

4. Робота в зошиті (С. 19, № 1)

— Розгляньте малюнки. Розкажіть, як можна заразитися на ВІЛ.

ВІЛ передається через кров!

Запам’ятайте

• Користуйтеся тільки одноразовими шприцами і медичними інструментами.

• Користуйтеся тільки власними предметами особистої гігієни.

5. Підсумок уроку

— Як розшифровуються скорочення ВІЛ і СНІД?

— Яким вірусом спричиняється СНІД?

— Як вірус ВІЛ потрапляє усередину організму?

— Як діє вірус ВІЛ?

— Як передається ВІЛ?

— Чи можна спілкуватися з ВІЛ-інфікованими дітьми?

 

Тема. Охорона здоров’я дітей у медичних закладах. Практична робота: моделювання ситуації «У шкільному медичному кабінеті»

Мета: вчити учнів називати медичні установи свого населеного пункту, мікрорайону, медичних працівників, до яких за потреби можна звернутися по допомогу; формувати бажання піклуватися про власне здоров’я.

Хід уроку


Дата добавления: 2015-09-03; просмотров: 78 | Нарушение авторских прав


Читайте в этой же книге: ОРГАНИЗАЦИЯ ШКОЛЫ | КОНТАКТЫ ОРГАНИЗАТОРОВ | Вступне слово вчителя | Робота в групах | Вступне слово вчителя | Вступне слово вчителя | Вступне слово вчителя | Вступне слово вчителя | Робота в групах | Урок 18 |
<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Вступне слово вчителя| Вступне слово вчителя

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.018 сек.)