Читайте также: |
|
Т э м а:Назоўнік
Мэты: сфарміраваць уяўленне пра назоўнік як часціну мовы;
развіваць мысленне, памяць, звязную мову вучняў
Ход урока
I. Арганізацыйны момант
II. Праверка дамашняга задання
III. Чыстапісанне
Чч ача мчм ычы учу
чаромха чмель чараўнік
- Што агульнага у гэтых словах? (Адказы.)
- Давайце да гэтых слоў паставім пытанні.
- Чаму да слоў чмель і чараўнік ставім пытанне «хто?»
IV. Паведамленне тэмы і мэты ўрока
Тэма нашага урока — назоўнік
Дэфармаваны сказ.
— Пабудуйце сказ і запішыце.
Чароце, у, скача, чачотка. (Скача чачотка у чароце.)
Паказваюцца малюнкі чачоткі і чарота.
Заданні.
1) Практыкавацца вымаўленні гука [ч].
2) Вызначыць арфаграмы.
3) Падкрэслщь дзейнік і выказнік.
4) Назваць назоўнікі.
V. Замацаванне ведаў
- Сёння мы будзем вучыцца правільна ставіць пытанні да назоўнікаў.
Чытаюць правіла па падручніку на с.3
На картках запісаны словы: вецер, верабей, заяц, дождж, вавёрка, воўк, завіруха, завея, елка, шэрань, навальніца.
— Прачытайце. Што абазначае слова шэрань?
У адзін слупок выпішыце назоўнікі, якія абазначаюць жывёл, у другі — з'явы прыроды. Пастаўце да іх пытанні «хто?» або «што?».
Заданні:
1) Растлумачыць арфаграмы ў словах: воўк, вецер, шэрань.
2) Назваць слоўнікавыя словы.
3) Назваць словы, у якіх колькасць літар і гукаў не супадае.
VI. Фізкультхвілінка
VII. Работа па падручніку
С. 4-5 пр. 3,4
Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 333 | Нарушение авторских прав
<== предыдущая страница | | | следующая страница ==> |
Ход урока | | | Повторение нумерации в пределах 100. |