|
Тема. Перехід проїжджої частини дороги під час ремонту дороги. Групи дорожніх знаків
Мета: поглибити знання учнів про дорожні знаки; вчити називати групи дорожніх знаків; розкрити значення дорожніх знаків; виховувати бажання дотримуватися правил дорожнього руху. На уроці можна використати демонстраційні матеріали видавництва «Ранок», зокрема плакат «Безпека на дорозі».
Хід уроку
1. Повідомлення вчителя
Учитель. Особливої уваги потребує рух в місцях, де ремонтують дорогу.
Тут, як правило, спостерігається більша скупченість автомобілів, зменшується швидкість їхнього руху, можуть утворюватись транспортні «пробки».
Ремонтні роботи проводяться з використанням різноманітної спеціальної техніки: котків, бульдозерів, скреперів тощо. Ці машини великі за розмірами і створюють багато шуму. Такі особливості спеціальної техніки заважають пішоходам правильно сприймати дорожню обстановку.
Наявність у місцях, де ремонтують дорогу, глибоких ям, траншей створює додаткову небезпеку для пішоходів. З метою виключення травмувань такі місця позначаються спеціальними засобами: попереджувальними знаками, огорожею.
Таким чином, у місцях, де ремонтують дорогу, слід бути особливо уважним та обережним.
2. Р обота за підручником (С. 108–115)
— Який дорожній знак зображено на малюнку на с. 108?
— Про що він розповідає?
— Чому ремонтні роботи на дорозі створюють незручності як для водіїв, так і для пішоходів?
— Якщо ремонтують, наприклад, тротуар, то, обходячи цю ділянку, де ви маєте рухатися?
— Перш ніж вийти на дорогу, у чому треба переконатися?
— Розгляньте малюнок на с. 109. Чи правильно чинить хлопчик, зображений на ньому?
Обґрунтуйте свою думку.
Учитель. Неприємності з вуличним рухом почалися з тих пір, як люди стали селитися в містах. Автомобілів тоді, звичайно, ще не було — по вулицях повільно їздили візки, запряжені конями і волами. Але пішоходи і транспорт вже в той час заважали одне одному.
Майже п’ятсот років тому великий італійський художник і вчений Леонардо да Вінчі навіть придумав двоповерхову вулицю, щоб відокремити транспортні засоби від пішоходів.
Зрештою, пішоходи і водії все-таки поділили вулицю. Середину віддали машинам, краї — пішоходам. А щоб на дорозі був порядок, щоб ніхто не їздив і не ходив, як заманеться, розробили дорожні правила, обов’язкові для всіх. На вулицях установили численні дорожні знаки, що разом з дорожньою розміткою показують водіям, куди можна і куди не можна їхати, де треба повернути і де зупинитися. Пішоходу теж корисно знати найважливіші знаки. Тоді небезпечна ситуація на дорозі не стане для нього несподіванкою.
Дорожні знаки повинні бути помітні здалеку, тому вони пофарбовані в яскраві кольори.
— Чому дорожні знаки називають помічниками пішоходів і водіїв?
— Які функції дорожніх знаків?
— Які дорожні знаки вам відомі?
— Про що вони розповідають?
— Як їх зображують?
— Чому дорожні знаки фарбують у яскраві кольори?
— Які знаки позначено білими трикутниками з чорними та червоними символами в червоній облямівці?
— Про що вони попереджують?
— Розгляньте малюнки на с. 109.
— Назвіть попереджувальні знаки.
— Які знаки позначено білими або синіми кругами з чорними, червоними символами в червоній облямівці?
— Що вони можуть забороняти?
— Розгляньте малюнки на с. 110. Назвіть заборонні знаки.
— Які знаки позначено голубими кругами з білими символами?
— Про що вони повідомляють?
— Що вони дозволяють?
— Розгляньте малюнки на с. 111.
— Назвіть наказові знаки.
— Які знаки позначено голубими, зеленими, жовтими, білими прямокутниками і квадратами із символами та написами?
— Що вони підказують?
— Який з цих знаків пішоходу обов’язково треба запам’ятати?
— Як повинні рухатися машини там, де є такий знак? (Тільки в одному напрямі.)
— Розгляньте малюнки на с. 112.
— Назвіть інформаційно-вказівні знаки.
— Які знаки позначено білими прямокутниками з чорними символами на тлі голубих прямокутників?
— Які важливі відомості вони сповіщають водіям, пішоходам?
— Розгляньте малюнки на рис. 113.
— Назвіть знаки сервісу.
— Що означають білі прямокутники з чорними символами або написами? — Які додаткові відомості на них вказуються?
— Поміркуйте, чому водієві важливо знати про це.
— Розгляньте малюнки на с. 114.
— Назвіть таблички до дорожніх знаків.
— Розгляньте малюнки на с. 115.
— Що означають ці знаки? До якої групи дорожніх знаків вони належать?
3. Фізкультхвилинка
4. Р обота в зошиті (С. 40–42)
1) № 1. Поміркуйте, напишіть, чим небезпечний рух у місцях, де ремонтують дорогу.
Довідничок: скупченість автомобілів, «пробки», шум ремонтної техніки, глибокі ями, траншеї.
2) № 2. Дайте відповіді на запитання.
• Для чого призначені дорожні знаки?
• Які знаки зображені у крузі, обведеному червоною лінією? Яке їхнє призначення?
• Які знаки зображені у трикутниках, обведених червоною лінією? Про що вони попереджають?
• Які знаки зображені у кругах синього кольору? Про що вони говорять?
• Які знаки зображені у прямокутниках синього кольору? Про що вони повідомляють?
3) № 3. Практична робота. Проведення конкурсу «Хто краще знає дорожні знаки?»
1. Розгляньте дорожні знаки. Який з них установлюється біля пішохідного переходу?
2. Розгляньте дорожні знаки. Підпишіть їх.
4) № 3. Розгляньте малюнок. Яких із дорожніх знаків бракує на малюнку? Розставте дорожні знаки.
Підсумок уроку
— Для чого призначені дорожні знаки?
— На які групи поділяються дорожні знаки?
— Які знаки зображені у крузі, обведеному червоною лінією?
— Яке їхнє призначення?
— Які знаки зображені у трикутниках, обведених червоною лінією?
— Про що вони попереджають?
— Які знаки зображені в кругах синього кольору?
— Про що вони говорять?
— Які знаки зображені в прямокутниках синього кольору?
— Про що вони повідомляють?
Дата добавления: 2015-09-03; просмотров: 80 | Нарушение авторских прав
<== предыдущая страница | | | следующая страница ==> |
Вступне слово вчителя | | | Урок 25 |