|
Тема. Як не любить той край… Складання твору-міркування «Чому я люблю свою Батьківщину?»
Мета: розширювати уявлення учнів про красу і велич рідної землі; вдосконалювати навики побудови речень та їх інтонування; закріплювати вміння творити роздуми на задану тему; розвивати мовлення дітей, творче мислення, пам'ять, уяву, спостережливість; збагачувати словниковий запас; сприяти вихованню та формуванню національної свідомості, любові до Батьківщини.
Обладнання: асоціативний кущ калини, схеми речень, карта України, словникова скринька, аудіозапис пісні про Україну.
Хід уроку
1. Організація класу
- Добрий день вам, любі діти! Сьогодні ми поведемо мову…(Чути стукіт у двері)
- До нас на урок хтось завітав?
Інсценізація вірша Василя Марсюка
Рідна гора
- Що ти робиш, равлику,
На крутій горі,
На такому дикому
Схилі- пустирі?
Ні трави, ні дерева
Поблизу нема,
Тільки кущ малесенький
сам – один дріма.
Я живу тут, хлопчику,
На крутій горі,
На такому гарному
Схилі – пустирі,
Це не кущ малесенький,
Це для мене – гай.
Тут моя хатинонька,
Тут мій рідний край!
- Чи здогадались ви про що ми будемо говорити на уроці?
- Як називається найкраща земля, де ви народились?
2. Актуалізація опорних знань
2.1. Відгадування теми сенкану
Славна, найкраща, рідна
Любіть, бережіть, шануйте.
Батьківщина, Вітчизна, держава.
(Україна)
2.2.Складання речень про Україну за схемами на основі сенкану
_______ - ~~~~ ______. (Україна незалежна держава.)
~~~~ ______ - ~~~~ у _____! (Рідна Україна – найкраща у світі!)
Чи можливо ====== без __________? (Чи можливо жити без Батьківщини?
===== і ==== ~~~~ _____! (Бережіть і любіть славну Україну!)
Які речення за метою висловлювання?
2.3. Інтонування речень різних за метою висловлювання
2.4. Поетична сторінка
Усе моє, все зветься Україна
(уривок)
… Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,-
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є - дорога, явори,
Усе моє, все зветься Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
Що хоч спинись і з Богом говори… Ліна Костенко
- Які почуття передає автор своїм віршем?
Рідна земля
Криниця при дорозі край села
І журавель похилений над нею.
Хоч би куди дорога завела,
Думки мої із рідною землею.
Бо тут мій дім і тут моя рідня,
І тут священні предківські могили,
Душа моя не пережила б і дня
Без тих країв,які мене зростили.
Я їх люблю, і поки буду жив,
Трудитиму і розум свій,і руки.
Щоб на землі, яку я так любив,
Жили щасливо діти і онуки. Микола Луків
- За що поет любить свій рідний край?
2.5. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
- Є слова, які народжуються для того, щоб торкнути найніжніші струни душі людської. До таких слів належить найрідніше для кожного з нас слово – Україна.
- Що для вас означає слово «Україна». Які асоціації і уявлення викликають у вас із цим словом?
(Домівка, родина, вулиця, бабуся, стежка, дідусь, поле, тато, річка, мама, синій гай, ліси, небо, сонце, дощик, сніг)
- Ми складемо «асоціативний кущ». На місці кетягів калини впишемо слова, які народилися у нас, коли ми почули слова «Україна», «Батьківщина».
Варіанти: Домівка, вулиця, стежка, поле, гай, парк, річка, двір.
Родина, мама, тато, бабуся, дідусь, Петрик, Оксанка.
Небо, сонце, вітер, дощик, сніг.
Пісня, казка, легенда, колядка, гопачок.
Соловейко, шпачок, горобчик, Мурчик, Дружок, Бусько.
Мальви, чорнобривці, жоржини, айстри.
Дитячий садок, школа, театр, церква.
Дата добавления: 2015-08-18; просмотров: 240 | Нарушение авторских прав
<== предыдущая страница | | | следующая страница ==> |
Слово вчителя | | | От издателя |