Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Урок 32

Тема. Самовиховання й самовдосконалення. Розвиток творчих здібностей

Мета: формувати уявлення про особистість, становлення особис­тості; розвивати у дітей бажання до саморозвитку й самовдоскона­лення; дати поради учням щодо самовиховання й самовдосконален­ня; вчити дотримуватися цих порад; виховувати організованість, са­мостійність, відповідальність.

Хід уроку

Вступне слово вчителя. Проблемне запитання

Учитель. У сиву давнину слово «особистість» означало маску, личину, яку одягали клоуни або скоморохи, щоб веселити народ на майданах та вулицях. Тепер слово «особистість» означає духовне ба­гатство людини, її неповторність. Та чи можна будь-яку людину на­звати особистістю? (Міркування учнів.)

2. Робота з підручником (С. 63)

— Що ми говоримо, коли народжується дитина?

— Чи можемо ми в цьому випадку сказати, ще народилась осо­бистість?

— Скільки часу триває становлення особистості?

— Що потрібно робити, щоб стати особистістю?

— Що означає вдосконалювати власні якості?

Висновок: самовдосконалення й саморозвиток триває протягом всього життя людини.

Учитель. Людина впродовж життя самовдосконалюється. Ми часто не можемо змінити ситуацію, але можемо змінити своє став­лення до неї.

Зразком може слугувати історія, яку розповів італійський пись­менник Бруно Ферреро у книзі «Спів польового цвіркуна: Короткі історії для душі».

Один мудрий чоловік не раз казав:

— У молодості я був революціонером, і всі мої молитви до Бога звучали приблизно так: «Господи, дай мені сили, щоби змінити світ!» Коли я сягнув зрілого віку і зрозумів, що минула вже половина мого життя, а я так нічого й не досягнув, то змінив свою молитву: «Гос­поди, допоможи змінити тих, що мене оточують, мою родину, моїх приятелів, — просив я, — і буду задоволений».

Та зараз, коли я вже старий і мої дні вже добігають кінця, почи­наю розуміти, який я дурень. Тепер моєю єдиною молитвою є про­хання: «Господи, даруй мені благодать змінити себе самого». Якби я так молився від початку, то не змарнував би свого життя.

Якби кожен думав про те, щоб змінити самого себе, то цілий світ став би ліпшим.

— Чого прагнув мудрець у молодості? У зрілому віці? У старості?

— Як ви зрозуміли останнє речення: «Якби кожен думав про те, щоб змінити самого себе, то цілий світ став би ліпшим»?

Учитель. Людина не народжується з готовим набором пози­тивних чи негативних якостей. Їх набуття залежить від оточення: рідних і близьких, друзів, однокласників, вчителів, занять за інте­ресами, телебачення й багато чого іншого. Але слід запам’ятати го­ловне: людина сама є володарем своєї долі. Потрібно постійно пра­цювати над собою, саморозвиватися й самовдосконалюватися, роз­вивати чесноти і боротися з недоліками.

Гра «Краще всіх»

Діти утворюють коло і під музику виконують команди педагога,наприклад: потанцювати, зобразити тварину, зробити гімнастику, посміхнутися і т. ін. Той, хто краще за всіх виконає те або інше за­вдання, одержує красиву намистину (камінчик) досконалості. Мож­на запропонувати дітям виконати кумедні завдання. Наприклад: хто довше простоїть на одній нозі, махаючи руками; у кого щонай­довша промова. Перемагає той, хто збере найбільше намистин до­сконалості.

Наприкінці гри педагог обговорює з дітьми, що людина повинна докладати зусиль, щоб досягти досконалості в якій-небудь справі.

— Чи повинна людина удосконалювати свій характер? Чому?

— Що ще, окрім характеру, може вдосконалювати людина? (Знан­ня, уміння, майстерність)

— Якими якостями повинна володіти людина, щоб прагнути до­сконалості?

— Чи може людина досягти повної досконалості?

— Про яку людину говорять, що вона — сама досконалість?

— Хто може допомогти людині вдосконалюватися?

— Хто допомагає вам удосконалюватися?

— Закінчіть речення.

• Коли мені погано, я...

• У мене гарний настрій, коли я...

• Я можу довірити свою таємницю...

• Для мене спілкування — це...

3. Фізкультхвилинка

Гра «Комарики»

Школярі виходять із-за парт, спочатку звуконаслідують дзиж­чання комарів, потім з рухами — їх політ навколо голови, рук, ніг, «ловлять» їх оплесками. Наприклад: «Комарик над головою». Діти плещуть у долоні над головою. «Комарик біля вуха» — хлопають біля вуха і т. ін.

4. Робота в зошиті

1) С. 56 № 2. Розгляньте малюнок. Прочитайте. Якому прислів’ю відповідає малюнок?

Життя прожити — не дощову годину перестояти.

• Важко в навчанні — легко в бою.

• Зі щастя та горя скувалася доля

2) С. 59 № 1. Заповніть таблицю «Звички».

Довідничок: позитивні, негативні, уживання алкоголю, ввіч­ливість, ретельність, грубість, гігієнічні навички, тютюнопаління.

5. Підсумок уроку

— Назвіть найважливіші риси свого характеру, які вам подоба­ються або не подобаються.

— Поміркуйте, як можна позбутися негативних рис.

— Що для цього слід зробити?

— Що ви робите, щоб стати особистістю?

— Як ви вдосконалюєте власні якості?

— Чому людині потрібно постійно самовдосконалюватися?

— Які особистісні чесноти формуються протягом усього життя?


Дата добавления: 2015-09-03; просмотров: 78 | Нарушение авторских прав


Читайте в этой же книге: Урок 18 | Урок 19 | Урок 20 | Урок 21 | Вступне слово вчителя | Урок 24 | Урок 25 | Вступне слово вчителя | Вступне слово вчителя | Урок 30 |
<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Вступне слово вчителя| Урок 33

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.009 сек.)