Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

II. Вступне слово вчителя

Читайте также:
  1. II. Вступительное слово учителя об Олимпийских играх.
  2. III Дайте формульную запись нижеследующих типов объектных словосочетаний и проиллюстрируйте их примерами.
  3. V. Морфемика и словообразование.
  4. Активные процессы в области словосочетания
  5. Атаковать можно мыслью, словом, а также действием.
  6. Библия и слово Божье

Клас

країнська література

Загадка як вид усної народної творчості. Зміст і форма загадок/

Мета: розкрити барвистий світ народних загадок, особливості цього оригінального виду фольклору; дати поняття про народну загадку, роль метафори в ній, про класифікацію загадок за змістом; розвивати логічне мислення, пам’ять, уяву школярів; виховувати допитливість, інтерес до фольклору, зокрема до народних загадок.

Обладнання: видання українських народних загадок, комплект «Слово й образ».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Теорія літератури: загадка, метафора.

 

 

I. Організаційний момент

 

 

II. Вступне слово вчителя

Наш урок ми розпочинаємо з розв’язання пелюсткового кросворду. Необхідно правильно вписати відповіді, щоб у виділених кружечках прочитати тему уроку, над якою ми будемо працювати сьогодні.

1. Як називається фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події? (Казка)

2. Який синонім можна добрати до слова коштовність? (Скарб)

3. Антонім слова важко. (Легко)

4. Як записати слово робота п’ятьма буквами? (Праця)

5. Як називали дівчину в казці, що відгадала всі загадки пана? (Мудра)

6. Група речень, об’єднаних спільним змістом, головною думкою і граматично,— дє…. (Текст)

7. Не кущ, а з листочками, не людина, а навчить. (Книга)

 

III. Повідомлення теми, мети уроку

Отже, сьогодні на уроці ми ознайомимося із загадками як видом усної творчості, розглянемо зміст і форму загадок, з’ясуємо роль метафори в ній, а також навчимося визначати види загадок та відгадувати їх.

 

 

IV. Вивчення нового матеріалу

 

1. Бесіда за питаннями.

• Як ви гадаєте, чому цей жанр фольклору має таку назву? Від якого слова вона походить? (Від слова «гадати» — думати, здогадуватися) Загадка є свідченням гостроти розуму людей, яскравого, образного сприйняття й розуміння ними світу. Саме слово загадка вказує на те, що цей вид фольклору апелює до людської думки — гадки. Умінню відгадувати загадки колись надавали великого значення. Воно були мірилом мудрості й розуму. Від цього вміння залежала подальша доля людини.

• Пригадайте прочитані народні казки, де персонажі рятують когось або себе від лиха, відгадуючи поставлені їм загадки. («Мудра дівчина», «Котигорошко»)

• У сиву давнину відгадування загадок було частиною весільного обряду — своєрідним екзаменом на розумову зрілість молодої чи молодого. У ліричних піснях, широко відомих і нині, живуть спогади про цю давню традицію:

Дівчинко моя, Галю,
Щось я тобі загадаю.
Як вгадаєш — моя будеш,
Не вгадаєш — чужа будеш.

У чому ж полягає основна особливість загадки? (Утому, що в її основі лежить метафоричне запитання.)

• А що таке метафора?

Метафора (переміщення, віддалення) — перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності.

Отже, предмет зображення в загадці називається не прямо, а інакомовно, приховано. Щоб дати відповідь на метафоричне запитання, треба вміти зіставити життєві явища на основі їх спорідненості чи подібності.

 

2. Розгляд побудови загадок. Робота за картиною. Розгляньте картини за мотивами загадок:

1) «Стоїть півень на току у червонім ковпаку». (Мак)

2) «Що то за віконця, що допомагають бачити сонце?» (Окуляри)

• Опишіть предмети, зображені на картині. Що подібне є у зовнішньому вигляді півня і маку?

• Які слова в загадці вказують на цю подібність? (Червоний ковпак)

• Що ж допомагає відгадати цю загадку? (Подібність в описі зовнішнього вигляду).

• А яка ж подібність між окулярами і совою? (Загадка «Що то за віконця, що допомагають бачити сонце?»)

• Отже, які є способи приховування задуманих предметів? (Опис зовнішнього вигляду, дії, властивостей; на основі протиставлення.)

• То що ж називається загадкою? (Загадка-невеликий твір, в якому в прихованій формі описується задуманий предмет, котрий слід відгадати.)

 

3. Опрацювання статті підручника «Про загадки».

 


Дата добавления: 2015-07-20; просмотров: 223 | Нарушение авторских прав


<== предыдущая страница | следующая страница ==>
D) Catholicism| Работа. Мощность. Энергия

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.008 сек.)