Читайте также:
|
|
КОЖЕН КРОК ГРІХОВНИЙ ШТОВХАЄ ДО БЕЗОДНІ
Урок української літератури у 10 класі.
На матеріалі повісті О. Кобилянської «Земля»
Тема: ЗЕМЛЯ І ГРІХ НА ОСНОВІ ПОВІСТІ ОЛЬГИ КОБИЛЯНСЬКОЇ «ЗЕМЛЯ».
Мета уроку: ознайомити учнів з проблемами повісті «Земля»; розвивати творче мислення учнів, інтерес до творчості О.Кобилянської; виховувати учнів гідними людьми; розвивати розуміння виховного та пізнавального значення твору.
Тип уроку: узагальнення знань, умінь та практичних навичок.
Оформлення: на дошці написана тема,прислів’я до уроку:
1. Не земля родить, а руки.
2. Не вважай на врожай, усю землю засівай.
3. Яка земля, такий і хліб.
4. Кожен крок гріховний штовхає до безодні.
ХІД УРОКУ
■ Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя. Сьогодні до нас на урок прийшли гості, але ви їх знаєте, бо це герої творів, які ми вивчали. Ваше завдання полягає в тому, щоб упізнати їх і назвати автора твору.
· Інсценізація.
Діалог героїв повісті «Кайдашева сім’я»
Карпо. А що, Лавріне, розділим тепер грунт пополовині, а то батько одрізав мені городу, наче вкрав.
Лаврін. То й розділим. Чи підемо у волость, чи обійдемось і без волості?
Карпо. А нащо здалася та волость! Одміримо пополовині город та пополовині садок, та й годі.
Лаврін. Про мене міряймо город і самі. (Міряють город, позабивали на межі кілки)
Карпо. А що. Лавріне, чи будемо городити тин, чи може й без тину обійдемось.
Лаврін. А, навіщо той тин здався? Адже ж у нас двір, коло хати спільний, й без
тину обійдемось.
Карпо. Про мене, нехай буде так.
Лаврін. Але я, не знаю, що наші жінки скажуть.
Карпо. А хіба в мене жіночий розум, щоб я жінок слухав (З'явилася Мотря).
Мотря. Бодай вас лиха година міряла, як ви оце переміряли. Лаврінова половина більша на цілий пояс ще й висунулась ріжком на вулицю в бузину.
Карпо. Неправда твоя, Мотре.
Мотря. Бреши сам! Ось я тільки що міряла. Іди у волость, нехай вас розділить.
Учні називають героїв твору - Карпо, Лаврін та Мотря з повісті Івана Нечуя - Левицького «Кайдашева сім'я».
Монолог Герасима Калитки
Ох, земелька, свята земелько. Божа ти дочечко! Як радісно тебе загрібати докупи, в одні руки… Приобрітав би тебе без ліку. Легко по своїй власній землі ходить, глянеш оком навколо - усе твоє; там череда пасеться, там орють на пар, а тут зазеленіла вже пшениця і колосується жито: і все то гроші, гроші, гроші...
Діалог Чіпки і Мотрі
Чіпка. Отак, мамо!
Мотря. А що сину? (Сама порається коло печі).
Ч. Припленталась якась приблуда. Каже: Луценків небіж... Хоче нашу землю
одбирати. Каже: не оддаси, - буду позивати.
М. Який небіж? Звідкіля?
Ч. Кажу ж: з Дону!
М. Кажу ж: з Дону!
Ч. Не журіться, мамо! Не лякайтесь! Хай позиває! Нам громада одсудила. Ніхто
не вирве її з моїх рук.
(Це герої роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» Панаса Мирного).
Учні роблять висновок, що письменники у своїх творах порушували проблему землі і людини.
Слово вчителя. А сьогодні ми ознайомимося з повістю О. Кобилянської
«Земля». І повинні розібратися в непростому питанні: Земля і гріх у житті героїв
Дата добавления: 2015-10-16; просмотров: 63 | Нарушение авторских прав
<== предыдущая страница | | | следующая страница ==> |
Расписание и Тайм График. | | | Цього твору. |