Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

II Вивчення нового матеріалу

Читайте также:
  1. II. Правила навчання, що стосуються навчального матеріалу, об'єкту
  2. V. Первичное восприятие и осознание нового материала
  3. V. Первичное восприятие и осознание нового материала
  4. А). Вивчення і оцінка населених пунктів
  5. Активизации познавательной деятельности при изучении нового объекта
  6. Архитекторы Нового Мирового Порядка

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Методична розробка уроку

Фізики у 8 класі

Розробив учитель фізики

Тарасівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Корж Л.Г.

Тема: Плавання тіл

МЕТА: сформувати знання про умови плавання тіл. Розвивати вміння аналізувати результати експерименту, робити висновки з отриманих експериментальних даних, користуватися таблицями. Виховувати дбайливе ставлення до навколишнього світу, здоров’я людини.

ОБЛАДНАННЯ: стальний і дерев’яний брусок, посудина з водою, дубовий брусок, посудина з гасом.

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань

ХІД УРОКУ

I Активізація навчальної діяльності

1. Як визначити масу тіла за його об’ємом і густиною?

2. Де знайти густину?

3. Яка сила виникає при зануренні тіла в рідину?

4. Як напрямлена ця сила?

5. Від чого залежить ця сила?

6. Як формулюється закон Архімеда?

7. Виразити закон Архімеда математично.

II Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення мети і теми уроку

Девізом нашого уроку можуть біти слова відомого англійського вченого М.Фарадея:

«Усі явища природи керуються дією сил»

Мета встановити умови плавання тіл

Тема: Плавання тіл

2. Засвоєння нових знань.

Дослід з двома брусками

Вчитель занурює в воду стальний і дерев’яний брусок.

Вчитель: Що ви спостерігаєте?

Вчитель: Чи однакова сила діє на обидва бруски?

Вчитель: Які сили діють на деревяний брусок? Запишемо їх значення.

(учень виконує малюнок для дерев’яного бруска і виконує пояснення)

Вчитель: Що можна сказати про значення сил, що діють на брусок? Який напрям має рівнодійна цих сил?

Вчитель: Сформулюйте висновок з цього досліду.

(FA>FT- то тіло плаває)

Вчитель: Розглянемо сили, що діють на металевий брусок, знайдемо їх рівнодійну і вкажемо напрям.

А) Архімедова сила FA=ρɡV

Б) сила тяжіння FT=mɡ=ρɡV

В) ρ=1000кг/м3, ρ=7800кг/м3

Г) FA<FT

Д) рівнодійна напрямлена вниз

Висновок з цього досліду:

FA<FT – то тіло тоне

Вчитель: Запишемо ці висновки математично:

-FA>FT – спливає

FA<FT – тоне

Вчитель: Від чого залежить числове значення сили тяжіння і архімедової сили для одного і того ж тіла?

Виходячи, що знаючи густину тіла і рідини, можна передбачити, як буде поводити себе тіло в рідині? Які потрібно для цього зробити висновки?

ρт>ρр – тіло тоне

ρт<ρр – тіло спливає

 

Вчитель: Цікаво як поводитиме себе тіло густина якого дорівнює густині рідини в яку занурюють? Проведемо експеримент з дубовим бруском і рідиною(гас).Учні провадять експеримент і роблять висновки.

 

Вчитель: Висновки, які ви зробили про плавання тіл у рідинах справедливі для рідин і газів.

Про плавання рідин у рідині послухайте уривок китайської байки: «У хлопчика, який торгував жирними пампушками, вкрали монети. Для виявлення злодія суддя Бао-гун попросив принести великий жбан з водою. Сам став поруч і дивиться. Ось підходить якийсь чоловік, опускає монету в жбан. Суддя закричав: «Це ти злодію, у дитини гроші вкрав? Зізнавайся!»

ЗАПИТАННЯ: У який спосіб виявив суддя злодія?

Вчитель: Підтвердимо це експериментом. Крапнемо олію у стакан з водою. Вона плаває на поверхні води, бо густина оліє менша за густину води.

 

Вчитель: Які слова з української поезіє ви знаєте про плавання тіл.

(Учні читають уривки творів)

 

Плаває, плаває, лебедонько,

По синьому морю.

Т.Г.Шевченко «Тополя»

Пливе білий човник,

Хвилечка колише,

Хвилечка гойдає.

Пливе білий човник,

Вітер ледве дише,

Ледве повіває.

Леся Українка «На човні»

Пливе човник без весельця,

К берегу звертає.

Ніхто човником не править,

Вітром прибиває.

Н.Забіла «Човник»

Вчитель: Так само ведуть себе гази легші за повітря. Гази, які мають меншу густину, піднімаються у верхні шари атмосфери. Назвіть ці гази, використовуючи таблицю густин.

 

3. Збереження життя і діяльності людини.

Вчитель: Відомо, що густина чадного газу дорівнює 2,2кг:м3, зрідженого пропан-бутану – 2.5 кг:м3. Ці гази піднімаються в атмосферу чи стеляться біля поверхні землі? Ці гази створюють загрозу життю людини? Якщо так, то чому?

(Повідомлення учнів про шкідливість отруйних газів для життя людини)

Учень: Чадний газ, пропан-бутан, природній газ – отруйні. Крім того природній газ, нагромадившись у приміщенні, вибухає від відкритого вогню, чи електричної іскри. Чадний газ виділяється з печі, нагромадившись у приміщенні. Вдихаючи його, людина може отруїтися, якщо вчасно не надати допомоги.

Вчитель: Що ви розумієте вчасно надати допомогу? Які ваші дії при виявленні запаху газу?

(повідомлення учнів на тему: «Дії при виявленні газу»)

Учень: 1. Не допустити в приміщенні виникнення відкритого вогню, не вмикати електроприлади, освітлення.

2 Закрити кран.

3 Відкрити вікна і двері, створити протяг, щоб провітрити приміщення.

4 Повідомити дорослих.

5 Надати першу долікарську допомогу, якщо в цьому є потреба.

Вчитель: В чому полягає долікарська допомога?

(повідомлення учня про першу допомогу при отруєнні газом)

Учень:

У разі отруєння чадним газом і задухи, потерпілого треба винести на свіже повітря. Покласти на рівному місці, усунути все що заважає диханню, дати понюхати нашатирний спирт, зробити штучне дихання. Потім тепло вкрити стежити щоб потерпілий не заснув.

Вчитель: Людина є часткою природи і саме від неї залежить її власне життя та довголіття. Забруднюючи атмосферу і водний простір, ми скорочуємо роки свого життя. Є різні види забруднення атмосфери: забруднення дрібними крапельками сульфітної і азотної кислоти, сажею, пилом, радіоактивними речовинами, тютюновим димом.

(повідомлення учня про згубну дію тютюнового диму)

Учень:

Такої атмосфери, яку створює для себе той. хто палить, немає в жодному супер забрудненому промисловому центрі. Людина, що палить, вдихає повітря, забруднення якого 384000разів перевищує всі допустимі норми. У тютюновому димі, крім нікотину, міститься цілий букет отруйних речовин, які спричиняють рак легенів. Учені кажуть, що вдихати тютюновий дим у 4 рази шкідливіше, ніж вихлопні гази безпосередньо з вихлопної труби автомобіля. Щорічно від хвороб, спричинених палінням, помирає 1,5 млн. людей.

4. Збереження екології водного простору.

Вчитель: Ми вже знаємо. що всі рідини, густини яких менші за густину води, плавають на поверхні води. Користуючись таблицею густин рідин, визначте, як поводиться у прісній воді і морській воді нафта і нафтопродукти

Як забруднюються води світового океану нафтою і нафтопродуктами?

(повідомлення учня про забруднення вод

світового океану)

Учень:

До найшкідливіших забруднювачів світового океану належать нафта і нафтопродукти. У результаті втрат під час добування нафти з морських родовищ, аварій танкерів, берегового стоку їх щорічно потрапляє в океан 5-10 млн. тон. Так внаслідок аварії танкера «Екссон валдіз», що сталася в 1990 році поблизу Аляски, в море вилилось 40000 тон нафти. Величезні нафтові плями були рознесені морськими течіями і вітром далеко від місця аварії, забруднивши значні ділянки узбережжя і спричинивши загибель тисяч тюленів, морських птахів, риб. У 1991 році під час війни між Кувейтом і Іраком нафта і нафтопродукти з підірваних танкерів покрили 1550 км2 поверхні Перської затоки і 450 км берегової смуги, де загинуло велика кількість морських черепах, птахів. Крабів. Нафтова плівка на поверхні моря пригнічує життєдіяльність морського фітопланктону, порушує тепло і вологообмін між океаном і атмосферою. Губить мальки риб та інші морські організми. Проблеми захисту світового океану нині стали одними з найактуальніших, вони стосуються всіх країн. З огляду на це ООН розроблено і прийнято кілька важливих угод, що регулюють судноплавство, рибальство, добування корисних копалин з морських глибин. Найвідомішою є угода підписана більшістю країн світу в 1982 році, що дістала назву «Хартія морів».

Вчитель:

Україна також прийняла ряд законів для правового вирішення проблем збереження навколишнього середовища.

Згідно із статтями 146 148 «Водного кодексу України» заборонено вводити до ладу і експлуатувати підприємства, які скидають воду без очищення.

Відповідно до статті 228 «Карного кодексу України особи, які винні у забрудненні вод України викидами нафти і шкідливих речовин, позбавляються волі терміном до 5 років або на них накладають штраф у сумі 10-20 тисяч гривень.


Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 145 | Нарушение авторских прав


<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Додаткова література| ЧАСТЬ ПЕРВАЯ 1 страница

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.009 сек.)