Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АрхитектураБиологияГеографияДругоеИностранные языки
ИнформатикаИсторияКультураЛитератураМатематика
МедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогика
ПолитикаПравоПрограммированиеПсихологияРелигия
СоциологияСпортСтроительствоФизикаФилософия
ФинансыХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника

VІІ. Інструктаж з домашнього завдання.

Читайте также:
  1. VII. Пояснення домашнього завдання (3 хв).
  2. VIII. Пояснення домашнього завдання (3 хв).
  3. VIII. Пояснення домашнього завдання (3 хв).
  4. ВИКОНАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
  5. Завдання.
  6. Інструктаж з питань охорони праці

Клас

Тема: С.Черкасенко “Маленький горбань”. Краса та незахищеність людської душі.

Мета: поглибити знання учнів про героїв оповідання «Маленький горбань», виділити основні проблеми, розібрати їх, визначити, що є важливим у житті людини.

Завдання: навчити учнів бачити духовний світ головного героя,

характеризувати його вчинки.

розвивати логічно і творчо мислити, грамотно висловлювати

власну думку;

виховувати почуття доброти, милосердя, здатності до

співпереживання.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ЗП.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

1. Запис дати, теми уроку.

2. Налаштування учнів на роботу.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Добро і зло, любов і ненависть, жорстокість і милосердя - це одвічні сили, які, змагаючись між собою, втручаються у людські долі, керують світом. Йдучи життєвою нивою, ми мріємо, щоб усі злі сили, як у добрій казці, зникли з лиця землі, а в людських душах навіки вселилися любов і милосердя. Але життя-це не казка,це складний лабіринт, у якому легко заблукати, збитися з правильного шляху, потрапити у тенета зла і насильства.

Чи замислювалися ви коли-небудь над тим, чому у світі так багато зла? Хто є тими чарівниками, котрі зможуть подолати його, запалити вогонь добра у царстві темряви?

Сьогодні ви зможете знайти відповіді на ці запитання, переосмислити свої взаємини з однолітками, побачити красу людської душі, яка змінює людей.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

(Колективне визначення завдань уроку).

ІV. Актуалізація опорних знань.

1. Обговорення епіграфу до уроку.

1) Чужа душа – то, кажуть, темний ліс.

А я кажу: не кожна, ой, не кожна!

Чужа душа – то тихе море сліз.

Плювати в неї – гріх тяжкий, не можна.

Ліна Костенко

2) Справа не в тому, в чому людина ходить, а в тому, що вона в собі носить.

І.В.Омулевський

3) Найкращий засіб від образи – пробачення.

Сенека

4) Не за обличчя судіть, а за серце.

Г.С.Сковорода

Як ви розумієте ці слова? Чи погоджуєтесь із ними?

2. Перевірка знання тексту.

Вікторина “Найуважніший читач”:

1. Герої оповідання…

(Павлусь, Захарко, Пронька, дідусь, мати)

2. Де проживала родина головного героя?

(у шахтарському містечку)

3. Як забавлялися хлопці під час свята?

(грали у м'яча)

4. В яку пору року відбуваються події твору?

(навесні, квітень)

5. Гнізда яких пташок шукали хлопці на чолі із Захарком?

(жайворонків)

6. Де зазвичай ховається Захарко від своєї матері?

(у старій шахті)

7. Де знайшов дід Антип Захарка, коли той ховався від нього?

(на стайні в соломі)

8. Які погані звички мав Захарко?

(палив, крав гроші в матері)

9. У що грали Павлик та Захарко після перемир'я?

(у крем'яхи [1])

V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

Робота з презентацією.

1. Павлик – головний персонаж оповідання. Як ви його собі уявляєте, адже С.Черкасенко не дав нам портретної характеристики свого головного героя.

Погляньте, як уявляють Павлика автори збірок оповідань С.Черкасенка. Нагадайте, якими основними рисами характеру володів головний персонаж.

2. Антиподом до Павлика є інший головний персонаж – Захарко. Яким ви його уявляєте?

Робота над заповненням таблиці-характеристики Захарка.

Позитивні риси Негативні риси
- лідер - гарний спортсмен - жорстокий - егоїстичний - корисливий - самозакоханий - невихований - хуліган - крадій - має погані звички

 

АП

1. Герої твору наділені, як чеснотами так і вадами. Давайте заповнимо таблицю «Життя» із чеснотами та вадами наших героїв. Об’єднаємось парами і попрацюємо.

(Використання мультимедійної дошки)

Чесноти 1) доброта 2) уміння бачити чуже горе та співпереживати 3)уміння прощати 4) любов та піклування про природу 5) краса душі Ж И Т Т Я Вади 1) жорстокість 2) неповага до людини з фізичними вадами 3) хитрість та піклування про себе 4) злість 5) неправда заради рятування себе

2. Які проблеми порушує автор у творі?

1. Проблема добра.

2. Проблема людяності.

3. Проблема стосунків між людьми.

4. Проблема всепрощення.

5. Проблема виховання.

6. Проблема дружби.

Обговорення кожної з них.

3. «Розподіли прислів’я».

Народ здавна вигадував крилаті вислови для того, щоб якомога точніше проаналізувати ту чи іншу ситуацію, дати характеристику поведінці людини. До кожної людини, в залежності від того, яка вона, якими рисами характеру вона володіє, можна підібрати прислів’я, яке вдало розкривало її сутність. У поданій табличці прислів’я, підібрані до образів Павлуся та Захарка, переплутані. Розташуйте їх за тим, чи вдало вони підходять до певного персонажа.

Павлусь Захарко
- Найти друга, за якого можна померти, - легко, а такого, щоб за тебе помер, - важко. - Скажи мені, з ким ти знайомий, тоді я скажу, хто ти. - Над товаришем не смійся, бо над собою заплачеш. - Приятелів тьма, а вірного друга нема. - Не по дружбі, а по службі узнаєш людину. - Друзі пізнаються в біді. - З ким товаришуєш, таким і сам станеш. - Сукно вибирай цвітом, а приятеля – привітом. - На бенкеті всі приятелі – брати; при горі ж і нещасті – нікого нема. - У лиху годину узнаєш вірну людину.

 

 

Павлусь Захарко
1. Друзі пізнаються в біді. 2. Найти друга, за якого можна померти, - легко, а такого, щоб за тебе помер, - важко. 3. Сукно вибирай цвітом, а приятеля – привітом. 4. На бенкеті всі приятелі – брати; при горі ж і нещасті – нікого нема. 5. Не по дружбі, а по службі узнаєш людину. 6. У лиху годину узнаєш вірну людину. 1. Скажи мені, з ким ти знайомий, тоді я скажу, хто ти. 2. З ким товаришуєш, таким і сам станеш. 3. Над товаришем не смійся, бо над собою заплачеш. 4. Приятелів тьма, а вірного друга нема.

4. Розподільний диктант.

Отже, ми з вами проаналізували головних персонажів, визначили їх основні особливості характеру. Давайте перевіримо, як ви уважно працювали та засвоїли матеріал. Розподіліть слова, що диктуються, в дві колонки відповідно до образів Павлуся та Захарка.

Павлусь Захарко
Добрий Лагідний Відчайдушний Мужній Милосердний Терпимий до образ Веселий Фантазер Духовно багатий Чуйний Здатний до співпереживання Щирий Співчутливий Черствий Безсердечний Пихатий Зарозумілий Боягуз Неслухняний Злий Жорстокий

АП

Проблемне питання.

Як ви вважаєте, яке майбутнє може очікувати Павлуся? Адже він – каліка, про цьому постійно наголошує автор, про це говорить дідусь. Незважаючи на добре серце, Павлика не приймають через його зовнішність. Але чи завжди зовнішність є важливою, і чи можна за тим, як виглядає людина, визначити, якою вона є?

Вправа «Відгадай, якою може бути ця людина».

Ми з вами впевнилися, що зовнішність не може бути характеристикою людини. І як би було добре, коли б ми змогли виправити долю хлопчика, вплинути на хід подій у його житті. Давайте уявимо, що ми можемо це зробити. Домашнім завданням для вас було написати невеличке міркування, де б ви уявили себе на місці когось із персонажів. Давайте відчуємо себе на хвилину авторами оповідання і послухаємо, як кожен із вас змінив би хід подій.

якби я був Павликом…

якби я був Захарком…

якби я був дідусем…

якби я був другом Павлика…

якби я був чарівником…

2. 3 грудня відзначають День інваліда. Незважаючи на фізичні вади, інваліди бувають сильніші духом, ніж здорові люди. Кого ви знаєте серед таких людей?

Робота з презентацією «Відомі люди з фізичними вадами».

3. Для того, щоб бути людиною, слід мати щось у серці. Для цього пропоную відгадати вам кросворд, де ключове слово нам вкаже на це «щось». Це ж слово пропущене в прислів’ї: «Так треба жити, щоб нікому зла не чинити та завжди … творити»

  1.Д і д  
  2.ж а й в О р о н о к
  3.к о Б з а р  
  4.С п и Р и д о н  
5.З а х а р к О  
                       

 

 
 
1. Він любив Павлика більше свого життя. 2. Павлик найбільше милувався музикою саме цієї пташки. 3. Ця книга стала вчителем для С.Черкасенка. 4. Ім’я автора оповідання «Маленький горбань». 5. Ім’я героя оповідання, який найбільше знущався над Павликом.


4. Ви знайшли ключик до потаємних дверцят душі людської - це ключ добра. Ним ви відкриєте шлях у прекрасне щасливе майбутнє, де пануватимуть милосердя, взаєморозуміння, взаємодопомога, гармонія з природою.

Проблемне питання «Краса врятує світ» чи «Краса душі людської врятує світ»?

Рефлексія. Уявіть, що ви художник, яку б картину ви намалювали для того, щоб визначити основну думку твору? Які б кольори обрали для свого витвору?

Ми за вами робили розподільний диктант, обирали епітети, що підходять до Павлика та Захарка. Розмалюйте кожне слово кольором, який, на вашу думку, найбільше підходить до цього слова. Порівняйте, як це завдання виконали ваші друзі.

VІ. Підведення підсумків уроку.

Закінчіть речення.

Після уроку я буду…

На уроці я зрозумів…

Павлик мене навчив…

Повернення до епіграфа уроку. Що ви можете додати до вже вами висловленого на початку уроку?

VІІ. Інструктаж з домашнього завдання.

1) Написати твір за оповіданням С.Черкасенка, обравши тему, яка сподобалась:

1. Зовнішня та внутрішня краса в оповіданні «Маленький горбань».

2. Проблема дружби в оповідання «Маленький горбань».

3. Герой, який мені найбільше сподобався (за повістю «Маленький горбань»).

2) за бажанням: - знайти інформацію про відомих людей-інвалідів;

- намалювати Павлика та Захарка.

 

 

 


[1] КРЕМ'ЯХИ. Це суто дівчача гра. Кожна учасниця її повинна мати по десять камінчиків або круглих черепочків. Один із них має різко відрізнятися з-поміж інших кольором.
Гравець підкидає кремічники догори і в тому місці, де вони мають впасти, наставляє над землею руки. Ті крем'яхи, що впали на кисті, підкидають знову і намагаються зловити їх на льоту. Якщо кількість камінчиків виявиться непарною, гравець відкладає один із них, а решту підкидає знову. Може статися, що він при цьому не зловить жодного. Тоді він передає решту крем'яхів і право грати іншому. Вважається: той, хто грається, стратив і тоді, коли зловить парну кількість або разом з іншими камінцями зловить і міченого.
Коли всі камінці розійдуться по руках, підраховують, кому скільки дісталося. Ту, у якої виявиться їх найбільше, називають першою.

 


Дата добавления: 2015-10-02; просмотров: 192 | Нарушение авторских прав


<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Ул. Коммунальная 39а| Хламидии - Chlamydia.

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.013 сек.)