Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АрхитектураБиологияГеографияДругоеИностранные языки
ИнформатикаИсторияКультураЛитератураМатематика
МедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогика
ПолитикаПравоПрограммированиеПсихологияРелигия
СоциологияСпортСтроительствоФизикаФилософия
ФинансыХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника

Інструктаж з домашнього завдання

Читайте также:
  1. Блок практичного завдання
  2. Блок практичного завдання
  3. Домашнє завдання: 3 хв.
  4. Завдання
  5. Завдання
  6. Завдання
  7. Завдання

План-конспект уроку

на тему:

 

„Солі: склад, назви, визначення, значення. Реакції заміщення і обміну. Правила безпеки виконання”

 

 

Виконали

студентки 45 групи

природно-географічного

факультету

Данілова В.

Вадан Н.

 

 

Кіровоград 2011

 

Тема: Солі: склад, назви, визнання, значення. Реакції заміщення і обміну. Правила безпеки виконання.

Мета: Ознайомити учнів зі складом, назвою й фізичними особливостями солей та поширення у природі; формувати навички складання формул солей за їхніми назвами. Виховати формування наукового світогляду. Розвинути вміння аналізувати, розвиток пізнавального інтересу. Виховати вміння висловлювати свої думки.

Обладнання та матеріали: періодична система, таблиця розчинності, ряд стандартних електронних потенціалів.

Базові поняття та матеріали: Кислоти, основи, солі, реакція нейтралізації, заміщення, обміну, кислотний залишок.

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

 

Структура уроку:

1.Організаційний момент…………………………………………………..3хв

2. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності…………………………2хв

3.Актуалізація опорних знань…………………………………………....10хв

4.Вивчення нового матеріалу…………………………………………….45хв

5.Узагальнення і систематизація знань…………………………………..10хв

6.Підсумки уроку…………………………………………………………..5 хв

7.Виставлення оцінок та їх мотивація…………………………………….2хв

8.Інструктаж з домашнього завдання……………………………………..3хв

 

Хід уроку

1.Організаційний момент

Привітання, перевірка присутніх, підготовка учнів до уроку.

2.Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Солі – це речовини які людина використовує в побуті, сільському господарстві. Навіть до складу організму людини входять солі. Давайте тепер з’ясуємо чи корисні для організму солі. На даному уроці ми з’ясуємо це та багато іншого.

3. Актуалізація опорних знань

Давайте пригадаємо, які хімічні реакції ви знаєте, як їх класифікують та що таке оборотні та необоротні реакції?

4.Вивчення нового матеріалу

Солі — це складні речовини, утворені атомами металів і кислотними залишками.
Назви солей складаються з назви металу і назви кислотного залишку.
Назви солей, що утворюють кислоти

Формула кислоти Назва солей
Сульфати
Сульфіти
Нітрати
Метафосфати
Ортофосфати (або фосфати)
Карбонати
Силікати

 

Давайте поглянемо на екран. Перед вами зображені різноманітні солі. Кожна з них має свої особливості. Давайте розглянемо їх детальніше.

Сульфат міді (рос. сульфат меди, англ. cuprous sulphate, англ. cupric sulphate, нім. Kupfersulfat n) - сіль міді сірчаної кислоти CuSO4, біла дрібнокристалічна речовина.

Добре розчиняється у воді. З водного розчину кристалізується у вигляді кристалогідрату CuSO4 • 5H2O синього кольору, відомого під назвою мідний купорос (синій камінь). Мідний купорос широко застосовується для електролітичного добування міді і електролітичного покриття міддю інших металів, а також у боротьбі з шкідниками сільського господарства.

Йодид плюмбуму (II) РЬІ2 випадає у вигляді жовтого осаду з роз­чинів солей плюмбуму (II) при введенні у них йодидіонів. У холодній воді він практично не розчиняється, але добре розчиняється в гарячій, утворюючи безбарвний розчин. Під час охолодження цього розчину йодид плюмбуму виділяється у вигляді золотисто-жовтих кристалів.

Сульфат кобальту (II) - неорганічна речовина з формулою CoSO4, є сіллю двовалентного кобальту та сірчаної кислоти. Безводний сульфат кобальту (II) є кристалічна речовина рожевого кольору. Гептагідрат сульфату кобальту (II) CoSO4 · 7H2O має вигляд червоних кристалів і відомий під назвою «кобальтовий (червоний) купорос». Зустрічається в природі у вигляді ряду мінералів, застосовується як пігмент і при покритті інших металів кобальтом. Хлорид натрію - хімічна сполука NaCl, натрієва сіль соляної кислоти, хлористий натрій.

Хлорид натрію відомий у побуті під назвою кухонної солі, основним компонентом якої він є. Хлорид натрію в значній кількості міститься в морській воді, створюючи її солоний смак. Зустрічається в природі у вигляді мінералу Галіт (кам'яна сіль).

Чистий хлорид натрію має вигляд безбарвних кристалів, але з різними домішками його колір може приймати блакитний, фіолетовий, рожевий, жовтий або сірий відтінок.

 

Перманганат калію (лат. Kalii permanganas) - марганцевокислий калій, калієва сіль марганцевої кислоти.

NiSO4 кристалізується з розчинів у вигляді смарагдово-зелених кристалів NiSO4 · 7H2O - нікелевого купоросу. При підвищених температурах нікель взаємодіє з оксидами азоту, SO2 і NH3. При дії СО на його тонкоподрібнений порошок при нагріванні утворюється карбоніл Ni (CO) 4.

Аргентум бромід нерозчинний в кислотах, але розчиняється в надлишку NH4OH з утворенням [Ag(NH3)2]Br. Під дією цинкового пилу в присутності води або 2 н. розчину H2SO4 аргентум бромід розкладається з виділенням чорного осаду срібла:

2AgBr + Zn = Zn2++ 2Br- + 2Ag v.

Хлорид міді (I) - біле нерозчинна тверда речовина. Як і інші галогеніди міді (I), він має ковалентний характер і більш стійкий, ніж галогенід міді (II). Хлорид міді (I) можна отримати при сильному нагріванні хлориду міді (II):

2CuCl2 (тв.) → 2CuCl (тв.) + Cl2 (м.)

Дихромат калію (двухромовокіслий калій, калієвий хромпик) - K2Cr2O7.

Добре розчинний у воді. Застосовується при виробництві барвників, для дублення шкір і овчин, як окислювач у сірниковій промисловості, піротехніці, фотографії, живопису. Розчин хромпика в сірчаної кислоти - хромову суміш, застосовують для миття скляного посуду в лабораторіях.

Ферум(ІІІ) хлорид застосовують при фарбуванні тканин як протраву і при виготовленні друкованих плат методом хімічного травлення.

Фізичні властивості солей

За нормальних умов усі солі — тверді кристалічні речовини різного кольору. Розчинність їх у воді різна (див. таблицю розчинності на с. 350).

Хімічні властивості солей

Солі взаємодіють:
1) З металами (реакція заміщення):

2) Розчинні солі з лугами (реакція обміну):

3) З кислотами (реакція обміну).
Ця реакція відбувається за таких умов:
— утворюється осад, нерозчинний у кислотах:

— реагуюча кислота сильніша від тієї, яка утворила сіль:

— сіль утворена леткою кислотою, а реагуюча кислота нелетка:

Кислота нестійка, тому при її утворенні відразу ж відбувається реакція розкладу. Наприклад:


Зазвичай це записується так:

4) Із солями (реакція обміну):
NaCl + AgNO3 = NaNO3 + AgCl ↓

Отже давайте запишемо.

Реакції обміну — це реакції між двома складними речовинами, в процесі яких вони обмінюються своїми складовими, утворюючи дві нові складні речовини.


Реакції заміщення — це хімічні реакції, що відбуваються між простими і складними речовинами, в процесі яких атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів у складній речовині, утворюючи нову просту і нову складну речовини.

При виконанні будь яких робіт з солями потрібно враховувати швидкість проходження реакцій та можливі наслідки в результаті їх перебігу. Необережне ставлення до виконання лабораторних робіт може прикро відобразитися на стані вашого здоров’я. Тому не нехтуйте правилами безпеки та виконуйте лабораторні та практичні роботи згідно рекомендаціям міністерства освіти, що зосереджені в ваших зошитах. Це забезпечить уникнення небажаних наслідків, що можуть досить тяжко відобразитися на вашому здоров’ї. Будьте обережними

5. Узагальнення і систематизація.

Отже, давайте підведемо підсумок. Та дамо відповіді на такі запитання:

1. Що таке солі? Загальна формула солей?

2. Яке значення відіграють солі у житті людини і навколишнього середовища?

3. Назвіть солі, визначте валентність металу й кислотного залишку

BaCl2, CuSO4, FeCl3, Fe(NO3)2, Fe2(SO4)3, Ba3(PO4)2.

6.Підсумк уроку

Отже, давайте пригадаємо тему сьогоднішнього уроку. Що цікавого ви сьогодні дізналися? Вам сподобався урок?

7.Виставлення оцінок та їх мотивація

Інструктаж з домашнього завдання

Прочитати §37 ст.119-121.

Подумайте!

У пробірках без етикеток знаходяться натрій сульфат, натрій сульфіт, натрій сульфід. Як за допомогою одного реактиву визначити, де яка сіль?


Дата добавления: 2015-07-16; просмотров: 124 | Нарушение авторских прав


<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Глава 14. Простираться вперед| Дня/3ночи

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.01 сек.)