Читайте также: |
|
Күні: | Пәні: әдебиеттік оқу. | Сыныбы: 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Нан қайдан шығады? (ертегі) (М.Етекбаев) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларға нанның дастарханға қалай жететіні жайлы ұғым қалыптастыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сілтеме. | Әдебиет оқулығы, әдебиет оқу пәнінің әдістемесі. С. Мирсейітова. Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамыту нысандары мен әдістері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу нәтижесі: | Ертегінің түрлерін ажырата біледі. Нанның оңай жолмен келмейтіндігіне көздерін жеткізеді. Топпен жұмыс істеуге қалыптасады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі идеялар: | Ауызекі сөйлеу тілдерін дамытады. Бидайдың шығуын, нанның қалай пайда болуын ұғынады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Табыс критериялары: | Нанның қайдан шығатынын біледі. Нанның қасиетті «Ас атасы» екенін біледі. Нан оңай жолмен келмейтінін біледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылатын материалдар: | АКТ (интерактивті тақта), топпен жұмыс, ұжымдық жұмыс. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу формасы, технологиясы, әдістері: | Жеке жұмыс, топпен жұмыс, ұжымдық жұмыс. Блум таксономиясы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс - әрекеті | Оқушының іс – әрекеті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Психологиялық дайындық | «Шаттық щеңбері» оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Оқушыларды топқа бөлу: печенье мен сок ішу арқылы. (печеньелердің көлемдері екі түрлі) | Оқушылар екі топқа бөлінеді печенье жеп сок ішіп. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Білу | Сабақтың мақсатын айқындау.
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты нанның дастарханға қалай жететінін білу, меңгеру.Сабағымызды бастамас бұрын, бүгінгі жұмысымызды бағалау критериясын түсіндіріп өтейін. Әр критерияның көрсеткіш шкаласы бар, 16-18 аралығы «5», 15-10 аралығы «4», 9 - 4 аралығы «3».
Алдымен үйге берілген күз мезгіліне байланысты жаттаған мақал-мәтелдерді жатқа айтып бағалаймыз. Сұрақ – жауап. Сабағымызды бастамас бұрын жеген печеньеміз неден жасалған? /ұннан/ Ұн қайдан алынады? /бидайдан/ Нан қайдан шығады деп ойлайсыңдар? - Нан бізге не үшін керек? - Наның пайдасы қандай? - Нан қандай тағам деп ойлайсыңдар? - Нан туралы ата-әжелерің қандай ескерту, тыйым сөздер айтып отырады? - Балалар, енді нан қандай? класстер толтырайық. Енді ертегіміздің авторы жайлы қысқаша дерекпен танысамыз. ЕТЕКБАЕВ МҰХАМЕДЖАН (1936–1998) 16 мамырда Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Қарақыстақ ауылында туған. Балалар жазушысы Жазушы қаламынан жиырмаға тарта балалар мен жасөспірімдерге арналған кітаптар жарық көрді. | Күз мезгіліне байланысты жаттаған мақал-мәтелдерін жатқа айтады.
Нанның дастарханға жету жолдарын әңгімелейді, интерактивті тақтада класстер толтырады.
Оқушылар ертегінің атын, авторын айтып өтеді.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Түсіну | Ертегі дегеніміз не? Ертегінің мазмұнын сұрау. Ертегіде қандай кейіпкерлер бар, нанның өнуіне байланысты. Бидайдың өсіп –жетіліп нан болып түсуіне дейін бірнеше кезеңнен өтеді. Сол туралы осы ертегіде баяндалған, қане еске түсіріп сахналап көрейік. | Ертегінің түрлерін: тұрмыс-салт, қиял – ғажайып, хайуанаттар жайлы; кейіпкерлерін атап береді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолдану | Енді осы ертегідегі рөлдерді ойнап қолданып көрейікші. Оқушыларды рөлдерге бөлемін. | Оқушылар рөлдерге бөлінеді. Автор - Шапағат Тышқан – Аяулым Нан – Даяна Сатушы – Гаухар Наубайшы - Саят Диірменші – Бекзат Қырманшы – Әділхан Комбайншы – Айдос | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті | Көңілді әуенді қосып, би жаттығуларын жасау | Музыка әуенімен би жаттығуларын жасайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талдау | Салыстыру «Нан қандай?» сұрағына сәйкес жауапты сілтеме (стрелка) арқылы белгілейді. «Нан қандай?» Қасиетті. Темірдей, жасыл. Үйдей, биік. Жұмсақ, дәмді. Қызарып піскен. Кілемдей түкті. Үлпілдек жұмсақ. . | Оқушылар сілтемемен белгілейді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жинақтау | Сонымен бұл ертегінің қай түріне жатады? Осындағы рөлдерді ойнағанда қандай әсерлерде болдыңдар? Оқушыларға ертегі бойынша «Қ –А» кестесін толтыртамын.
| Оқушылар кесте толтырады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | Ертегіні түсініп оқу. «Комбайн мен Орақтың айтысы» тақырыбында мысал ойлап жазып келіңдер | Күнделіктеріне жазып алады. Ертегіні оқу. Топта мысал мазмұнын талқылап өз ойларын білдіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия | Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма? Ұнады Ұнамады | Сабақтағы көңіл-күйлерін смайликтермен көрсету, смайлик мағыналарын тақтаға орналастырады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Дұрыс» (+) | «Бұрыс» (-) | ||
Бұл ауыз әдебиетіне тән ертегі. | |||
Қап-қап ұн диірменнен шығады. | |||
Тышқан нанның еңбек арқылы табылатынын түсінеді. | |||
Реті: нан, ұн, бидай, тұқым. |
__________________________________________________________________________
«Дұрыс» (+) | «Бұрыс» (-) | ||
Бұл ауыз әдебиетіне тән ертегі. | |||
Қап-қап ұн диірменнен шығады. | |||
Тышқан нанның еңбек арқылы табылатынын түсінеді. | |||
Реті: нан, ұн, бидай, тұқым. |
____________________________________________________________________________________
«Дұрыс» (+) | «Бұрыс» (-) | ||
Бұл ауыз әдебиетіне тән ертегі. | |||
Қап-қап ұн диірменнен шығады. | |||
Тышқан нанның еңбек арқылы табылатынын түсінеді. | |||
Реті: нан, ұн, бидай, тұқым. |
________________________________________________________________________
Дата добавления: 2015-12-01; просмотров: 296 | Нарушение авторских прав