Читайте также: |
|
Хід уроку
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ УЧНІВ З ПОПЕРЕДНЬОЇ ТЕМИ
Колективна робота
Історичний диктант: (розв'язання тестових завдань):
1. Радянсько-німецька війна розпочалася:
А. 1 вересня 1939 р.
Б. 22 червня 1941 р.
В. 22 травня 1941 р.
2. План воєнної кампанії проти СРСР називався:
А. «Ост».
Б. «Барбаросса».
3. Які фронти було створено на території УРСР
А. Південний та Центральний.
Б. Південно-Західний та Західний.
В. Південно-Західний та Південний.
4. Обороною Києва командував:
А. Генерал Жуков.
Б. Генерал Кирпонос.
В. Маршал Будьонний.
5. Правильно назвіть дати оборони Києва, Одеси, Севастополя:
А. ЗО жовтня 1941–1 липня 1942 рр.
Б. 7 липня 1941–26 вересня 1941 рр.
В. 5 серпня 1941–16 жовтня 1941 рр.
6. Найбільша танкова битва на 1-му етапі війни відбулася в районі:
А. Луцьк – Броди – Рівне – Дубно.
Б. Житомир – Хмельницький – Чернівці – Одеса.
В. Чернігів – Київ – Черкаси – Вінниця.
7. Німецькі війська великими танковими з'єднаннями почали навальний наступ:
А. 4 липня 1942 р.
Б. 28 червня 1942 р.
В. 22 липня 1942 р.
8. Вся територія Української РСР була повністю окупована німецькими військами із
залишенням:
А. м. Свердловська.
Б. м. Ворошиловграда.
В. м. Ровеньки.
9. Війська Південно-Західного фронту перейшли в наступ з метою визволення Харкова:
А. 9 вересня 1942 р.
і Б. 22 липня 1942 р.
В. 12 травня 1942 р.
10. Вся територія УРСР була повністю окупована німецькими військами на:
А. 22 липня 1942 р.
Б. 12 травня 1942 р.
В. 4 липня 1942 р.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План теми уроку:
1. План «Ост» та нацистський «новий порядок» на території України.
2. Рух Опору в Україні:
♦ радянський партизанський рух. Причини невдач на першому етапі війни;
♦ діяльність ОУН–УПА у німецькому тилу в 1941–1942 рр.
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Репродуктивна бесіда:
1. Розкрийте зміст поняття «новий нацистський порядок», яку мету він переслідував?
2. У чому ви вбачаєте значення руху Опору в Україні? Визначте його особливості.
3. Назвіть причини поразки радянського підпілля на першому етапі війни.
4. У робочий зошит запишіть схему:
Течії руху Опору:
I. Радянське підпілля
- НКВС.
- Партійно-комсомольське.
- Стихійне.
II. Радянський партизанський рух:
- Організований.
- Стихійний.
III. Національно-визвольні сили:
- ОУН-Бандери.
- ОУН-Мельника.
ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ
ПОДАЧА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ:
1. Опрацюйте текст параграфа.
2. Використовуючії додаткову літературу, підготуйте повідомлення прорізні течії Опору в рідному
краї в роки війни.
УРОК СИСТЕМАТИЗАЦІЇ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Тема уроку: Україна в 1943 році
Мета уроку:
Ø Поглибити та систематизувати знання учнів про перебіг подій 1943 р., що відбувалися на
території УРСР в процесі визволення її від фашистських загарбників.
Ø Навчитися працювати з усіма доступними джерелами знань, вміти самостійно добувати
історичну інформацію за темою; розвинути вміння на основі історичних фактів обстоювати
власні погляди на ту чи іншу проблему, толерантно ставитися до протилежних думок.
Ø Виховувати повагу до історичного минулого нашої Батьківщини, шанобливе ставлення до героїв Великої Вітчизняної війни, сприяти тому щоб в учнів сформувалася гордість за героїзм своїх співвітчизників у роки війни.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань.
Вид заняття: урок-семінар.
Хід уроку
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вступна бесіда:
1943 р. став переломним у ході Другої світової війни.
Назвіть найбільші битви, що забезпечили перехід стратегічної ініціативи до країн анти-
гітлерівської коаліції.
Коли відбулася і які результати мала Сталінградська битва?
Чому Курську битву вважають однією з найбільш значущих подій Другої світової війни? У чому полягає її історичне значення?
Ми маємо з'ясувати перебіг основних подій в Україні в умовах корінного перелому в ході Другої світової війни.
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
План теми урок-семінару:
1. Початок розгрому нацистів на території України.
2. Перші кроки радянської влади на визволених територіях. Життя українців в радянському
тилу.
3. Партизанський рух в Україні.
Відповідно до пунктів плану учням пропонуються для обговорення реферативні повідомлення, з якими
виступають учні, за тематикою у відповідності до пунктів плану.
Реферативне повідомлення: «Корінний перелом в ході Другої світової війни. Сталінградська битва»
Запитання для обговорення:
Ø Які сили радянських військ.брали участь в Сталінградській битві?
Ø Як змінювалось співвідношення сил в цей період осені 1942 р.?
Ø Яке ідеологічне значення мала перемога під Сталінградом?
Реферативне повідомлення: «Курська дуга»: як це було?»
Запитання для обговорення:
Ø Скільки днів тривав наступ німців?
Ø Який з боїв на Курській дузі ви вважаєте найбільшим і найважливішим? Чому?
Ø Чи переріс контрнаступ в загальний наступ?
Ø Значення Курської битви.
Реферативне повідомлення: «Визволення Донбасу і Лівобережної України»
Запитання для обговорення:
Ø Яке стратегічне значення мало визволення Донбасу від фашистських загарбників?
Ø Чи виправдали себе ті жертви, що понесені в боротьбі за визволення Лівобережної України?
Ø Яка кількість жертв з обох боків у боротьбі за вугільний басейн України вам відома? {Робота
з підручником.)
Реферативне повідомлення: «На підступах до Харкова»
Запитання для обговорення:
Ø Війська якого фронту брали участь у визволенні Харкова?
Ø Скільки разів місто переходило із рук у руки під час літньо-осінньої операції 1943 р.?
Ø Коли вдалося остаточно звільнити місто?
Реферативне повідомлення: «Східний вал. Його стратегічне значення»
Запитання для обговорення:
Ø Яку мету переслідували гітлерівці, споруджуючи цей «вал»?
Ø Чи став цей вал серйозною перешкодою на шляху Радянської Армії до визволення)
Ø Правобережної України?
Ø Яку тактику намагалися застосувати німці під час евакуації з українських земель?
Ø Київська наступальна операція.
Ø Яка кількість військ брала участь у визволенні Києва?
Ø Якими орденами нагороджувалися визволителі столиці Української РСР?
Реферативне повідомлення: «Лютізький плацдарм. Його роль у визволенні Києва»
Запитання для обговорення:
Ø Яка кількість військ зосереджувалася на Лютізькому напрямку?
Ø Чи була альтернатива визволення Києва іншим шляхом?
Реферативне повідомлення: «Радянський партизанський рух на Україні»
Запитання для обговорення:
Ø Чи мав реальну підтримку з боку населення радянський партизанський рух в 1942–1943 рр.
Ø Який склад мав радянський партизанський рух?
Ø Кого з діячів партизанського руху ви знаєте?
Ø Яким чином партизани чинили опір фашистському окупаційному режимові?
Реферативне повідомлення: «ОУН (Б) і діяльність УПА»
Запитання для обговорення:
Ø Яке відношення до створення УПА має Бульба-Боровець?
Ø Яким чином УПА боролося з окупаційним режимом?
Ø Яку кількість партизанів на 1942–1943 рр. нараховувала УПА?
Ø Чи мала реальну підтримку УПА серед місцевого населення?
Ø На яких територіях діяли угруповання УПА?
Ø Яку мету ставили перед собою члени УПА?
ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ
Підсумкова розповідь
Ми з вами змогли простежити, на основі реферативних повідомлень, яким чином відбувалося визволення УРСР від німецько-фашистських загарбників, з'ясували, що радянські війська зазнали величезних втрат у цій тривалій війні, ми з гордістю будемо згадувати їх подвиг перед Батьківщиною.
ПОДАЧА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ:
1. Опрацюйте текст параграфа.
2. Складіть і заповніть таблицю.
Україна в 1943 році
Дата | Назва події | Зміст події |
УРОК – ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ
Тема уроку: Друга світова війна 1939–1945 рр. та її наслідки для долі українського народу.
Мета уроку:
Ø Узагальнити знання учнів, створити цілісну картину розгортання подій Другої світової війни
в Україні; акцентувати увагу учнів на ключових проблемах вивчення історії Другої світової
війни, сформувати уявлення про колабораціонізм і його місце в Україні під час окупації
Німеччиною.
Ø Закріпити уміння узагальнювати, порівнювати, складати конспект, аргументовано вислов-
лювати свої погляди, користуватися історичною термінологією.
Ø Виховувати активну громадянську позицію, шанобливе ставлення до історичного минулого.
Тип уроку: нетрадиційний урок
Вид заняття: урок – прес-конференція.
Основні уявлення і поняття теми: колабораціонізм, остарбайтери.
Дата добавления: 2015-10-28; просмотров: 58 | Нарушение авторских прав
<== предыдущая страница | | | следующая страница ==> |
Характеристика | | | Навчально-методичне забезпечення. |