Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АрхитектураБиологияГеографияДругоеИностранные языки
ИнформатикаИсторияКультураЛитератураМатематика
МедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогика
ПолитикаПравоПрограммированиеПсихологияРелигия
СоциологияСпортСтроительствоФизикаФилософия
ФинансыХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника

Урок 32. 07.05

Тестування | Робота над загадками | Фронтальне опитування | Урок 24. 12.03 | Урок 25 19.03 | Урок 26. 26.03 | Урок 27. 02.04 | Урок 28. 09.04 | Урок 29. 16.04 | Урок 30 23.04 |


Тема: ВИНАХОДИ ЛЮДСТВА

Мета: ознайомити учнів з винаходами людства; допомогти на прикладах зрозуміти, що розвинуті здібності можуть призвести до відкриття; формувати у школярів навички самоаналізу, вміння висловлювати власну думку; виховувати працьовитість і наполегливість.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Виконання малюнка «Наші досягнення»

Учитель читає прислів'я: «Усяк пожинає плоди своєї праці».

Учні малюють дерево досягнень свого життя. Гілки дерева — все те, чого вони вже навчилися і що зробили в своєму житті. Гілки можуть бути різними завдовжки залежно від того, велике те або інше досягнення або маленьке. Потім за малюнками діти розповідають про свої досягнення і про те, як їм вда­лося їх досягти.

— Талант — дар, дарування, обдарованість, хист, здібність. Постійна
праця Над розвитком своїх здібностей і талант інколи призводять до відкриття.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як люди винайшли різні речі.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 126-129)

Вправа «Мікрофон»

— Розгляньте фотографії на с. 126. Поміркуйте, як жили люди, коли не було цих речей.

— Прочитайте текст на с. 126-127 і поділіться своїми думками щодо про­читаного.

— Що із прочитаного було вам знайоме?

— Що нового ви дізналися?

— Чим люди відрізняються від тварин?

— Які з винаходів повністю змінили життя людського суспільства? Наве­діть приклади.

— Які з винаходів допомагають людині в побуті?

— Яким є головне надбання людства?

Робота в парі

— Розгляньте малюнки на с. 127. За поданими малюнками підготуйте роз­
повідь про винахід колеса.

Робота в групі

— Ознайомтеся з таблицею на с. 128. Розкажіть, як людина винайшла сір­ники.

— Прочитайте легенду «Дедал та Ікар» на с. 129. Чого прагнув Ікар? Чи можна назвати Ікара символом мрії людини про польоти? Чи здійснилася ця мрія?

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Цікаво знати!

Від «шептунчика» до мобілки

Хочете змайструвати телефон? Візьміть дві сірникові коробки, між ними протягніть нитку — і «говоріть» із другом, який перебуває в сусідній кімнаті. Авжеж, нитка лише щось «шепотітиме», але ж ви знаєте: то говорить друг, і йому ви потрібні. Подібний телефонний пристрій знайшли археологи в од­ному зі старовинних палаців у Перу. Там мотузок з'єднував не сірникові ко­робки, а посудини з гарбузів. Тому давньому телефону — не менше ніж тисяча років. Попередників у телефона було багато, але справжній винайшли відразу двоє людей.

14 лютого 1876 р. американський інженер Олександр Белл запатентував прилад «для передавання телеграфом звуків голосу». Усього дві години потому заявку про винайдення такого самого апарата до патентного бюро приніс фізик Ілайш Грей. Та першим винахідником телефону вважають Олександра Белла. Його телефон говорив тихо, хрипів, але інженер уперто вдосконалював свій ви­нахід. А вже.через рік в Америці було відкрито телефонну станцію. Коли ж у 1922 р. Белл помер, то в США на хвилину замовкли всі телефони — понад тринадцять мільйонів.

Сучасні телефони вміють не лише передавати звук на відстань. Вони запам'ятовують номери і самі з'єднують з абонентом. І навіть запобігають гри­пові: у слухавку таких телефонів умонтовується пристрій, який стерилізує її поверхню. Є телефони-календарі, телефони-годинники... А нині ми маємо ще й мобілки — телефони без дротів. Про таке раніше можна було прочитати лише у фантастичних творах.

Дзень-дзень! Задзвонив телефон. Ти прикладаєш слухавку до вуха і кажеш: «Алло!» А що означає це звичне слово? Прийшло воно до нас із моря і народи­лося набагато раніше за телефон. Напевне, ви неодноразово бачили в кіно, як перемовлявся капітан одного корабля з капітаном іншого. Він кричав у рупор: «Алло!», що означало: «Слухай!» Тож і ти, зателефонувавши другові, кажеш йому: «Алло!», тобто «Слухай!»

— Що нового ви дізналися, прослухавши статті із журнала «Пізнайко»?
Які відкриття зробили для себе?

2. Робота у групах

— Ми оточені речами, якими повсякчас користуємося, навіть не замис­люючись, звідки вони взялися, хто їх придумав і як вони змінили на краще життя людей. Назвіть винаходи, якими ви користуєтеся.

— Визначте речі, про які вам хотілося б дізнатися.

Представники груп зачитують складений перелік, складається спільний. Удома учні обирають історію певного винаходу і розповідають про нього.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Про які винаходи людства ви дізналися?

— Що вас найбільше вразило?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С.126-129.


Урок 33. ВИНАХОДИ ЛЮДСТВА. ПРАЦЮЄМО НАД ПРОЕКТОМ

Мета: продовжити ознайомлення учнів з винаходами людства; залучити школярів до участі у проекті; розвивати навички спільної роботи; виховувати допитливість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Розповідь учителя

— Авторів відкриттів називають винахідниками.

Винахідник — це людина, яка вигадує, створює в процесі творчої роботи нове, невідоме раніше.

Якщо розглянути добре, то будь-який винахід запозичений нами із при­роди. Сонар підводного човна запозичений у дельфіна, так само принцип ра­дара люди підгляділи в кажанів. Майбутні конструктори літаків вивчали ме­ханізм польоту птаха, а майбутні конструктори ракетних систем придивля­лися до способу пересування кальмарів.

Одні винаходи дозволили людям робити те, що було раніше неможливим, інші — підвищити ефективність праці. Такі винаходи, як телефон і телеба­чення, вплинули на весь спосіб життя людини. Були і не менш важливі вина­ходи. Наприклад, поява кінської збруї вплинула на хід історії: люди змогли вирушати в тривалі поїздки на конях і перевозити з їх допомогою важкі вантажі.

У наші дні винаходи як результат зусиль одного винахідника рідкісні. У ве­ликих і малих компаніях над розробкою нових ідей трудяться цілі бригади фа­хівців. Наприклад, головний менеджер японської компанії «Соні» хотів мати крихітну систему, що дозволяє слухати музику, коли він грає в гольф. І бри­гада інженерів розробила систему «Соні Уолкмен» — перший мініатюрний стереоплеєр.

Багато винаходів створювали й удосконалювали протягом декількох сто­літь, і назвати точну дату їх створення складно. Так, історія створення форте­піано налічує понад дві тисячі років. Фахівці підрахували, що в конструкції фортепіано використано понад дві тисячі різних винаходів і відкриттів різних епох.

Ознайомимося з деякими з них!

Академік Є. Патон, чиє ім'я носить інститут електрозварювання, за своє життя здійснив розробку 35 клепаних мостів. Найвищим досягненням нау­ковця став суцільнозварний міст. Він має 20 прогонів по 58 м та чотири суд­нохідних прогони по 87 м. Загальна довжина моста дорівнює 1492 м, а вага — 10 тис. тонн. Міст носить ім'я свого творця і прикрашає Київ з 1953 р.

Перший прообраз сучасного компакт-диска був розроблений в середині 1960 років молодим аспірантом Київського інституту кібернетики В. Петровим (нині член-кореспондент НАНУ). Він працював над універсальними носіями інформації. По закінченні фундаментальних досліджень Петров виступив на Всесвітньому електротехнічному конгресі з доповіддю «Оптичний диск як уні­версальний носій інформації», в якій обґрунтував загальні принципи запису на диск і його використання. Але через обмеження фінансування він не зміг вести подальшу розробку винаходу. Тільки через сім років потому американ­ська філія фірми «Філіпс» продемонструвала перший пластиковий компакт-диск, він відрізнявся від скляного диска Петрова лише матеріалом.

Інформація для вчителя

Першим друкарським верстатом уважають верстат, що винайшов Иоганн Гутенберг, який жив у Німеччині в XV ст.

Мікроскоп був винайдений між 1590 і 1610рр. Галілео Галілеєм.

Електричну праску винайшов Ерл Ричардсон у 1903 р.

Компас був винайдений китайцями в III столітті до нашої ери.

Комп'ютер створив у першій половині XIX століття Чарльз Беббідж, ан­глійський математик.

«Заморожений крем» радив ще легендарний лікар Гіппократ.

У Стародавньому Римі сніг з льодом зберігали у спеціальних приміщеннях, змішували із сиропом і подавали до столу. Секрет виробництва фруктового мо­розива привіз до Європи мандрівник Марко Поло (XIII ст.). Саме тоді моро­зиво стало незмінним атрибутом європейських десертів. Але воно було фрук­тове! А ось морозиво з молока і вершків винайшов кухар при дворі французь­кого короля. До речі, слово пломбір походить від назви французького міста Пломб'єр, де його приготували вперше. Вафельні чашечки придумав для «хо­лодного крему» італієць Тортона.

 


Дата добавления: 2015-09-05; просмотров: 130 | Нарушение авторских прав


<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Урок 31. 30.04| Урок 34. 14.05

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.009 сек.)