Читайте также: |
|
VІ. Үйге тапсырма. §§33.34. Күш. Деформация.
VІІ. Бағалау.
Күні:13.12.12 15.12.12.
Сыныбы: 7 «А» 7 «Ә», «Б», «В».
Сабақ тақырыбы: §§35.36. Гук заңы. Динамометр.
Сабақ мақсаты:
1. Оқушыларға Гук заңы, серіппе қатаңдығы, серпімділік күшінің пайда болу себептері, динамометр және оның жұмыс істеу принципі туралы түсінік беру.
2. Мысалдар келтіре отырып, оқушы ойын дамыту, ғылыми ой қорытындыларын жасауға жетелеу.
3. Еңбекке баулу, жауапкершілігін арттыру, ғылыми дүниетанымын қалыптастыру.
Сабақ түрі: аралас
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: компьютер арқылы жасалған слайдтар,
Техникалық қүрал-жабдықтар: компьютер, видеопроектор, экран.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Оқушылардың үйге берілген тапсырмаларды қалай меңгергендерін тексеру.
1. Күш дегеніміз не?
2. Күш немен сипатталады?
3. Күш сызбада қалай кескінделеді?
4. Күш бірлігі ретінде не қабылданған?
5. Деформация деген не?
6. Пластикалық деформация деген не?
7. Серпімді деформация деген не?
ІІІ. Жаңа сабақ.
Гук заңы: серпімді деформацияның шамасы түсірілген күшке тура пропорционал:
Ғ-түсірілген сыртқы күш,
- дененің созылу немесе сығылу шамасы.
- серіппе қатаңдығы. Өлшем бірлігі .
.
Гук заңының дұрыстығын дәлелдейтін тәжірибе:
Күшті өлшеу үшін динамометрлер қолданылады.
Динамометрлер түрлері:
а) мектептік зертханалық динамометр
ә) қол динамометрі
б) тарту динамометрі.
IV.Пысықтау.
1. Гук заңы қалай тұжырымдалады?
2. Серіппе қатаңдығы деп нені айтады?
3. Қатаңдық бірлігі қандай?
4. Серпімділік күшінің пайда болу себептерін түсіндіріңдер.
5. Динамометр деген не?
6. Динамометрлердің жұмыс істеу принципі қандай?
V. Есептер шығару.
13-жаттығу. №1, №3.
Дата добавления: 2015-11-16; просмотров: 92 | Нарушение авторских прав
<== предыдущая страница | | | следующая страница ==> |
V. Қорытындылау. | | | VІ. Қорытындылау. |