Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АрхитектураБиологияГеографияДругоеИностранные языки
ИнформатикаИсторияКультураЛитератураМатематика
МедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогика
ПолитикаПравоПрограммированиеПсихологияРелигия
СоциологияСпортСтроительствоФизикаФилософия
ФинансыХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника

Сабак № 2

Пульс жиiлiгiн санау. | Бала гемограммасы | МЕТЕОРИЗМ | Сабак № 4 | Сабак № 5 | Есептеу жолы | Сабак № 6 | Ескерту | Сабак № 7 | Сабак №8 |


Читайте также:
  1. Сабак №
  2. Сабак № 1
  3. Сабак № 14
  4. Сабак № 4
  5. Сабак № 5
  6. Сабак № 6

Сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы Сүйек - бұлшықет және тыныс алу жүйелерінің анатомия - физиологиялық ерекшеліктері. Балалардың қанайналым және қан түзу жүйелерінің анатомия - физиологиялық ерекшеліктері. Зақымдану семиотикасы.

Сабақ мақсаты

1.Оқулық:

Осы тақырып бойынша оқушылардың білімін тексеру, тереңдету, нығайту.

Оқылған тақырыптың игеру дәрежесін анықтау

2. Дамытушылық

Логикалық ойлануды талап ететін тапсырмаларды қолданып, оқушылардың парасаттық қабілетін дамыту.

3. Тәрбиелік

Науқас баланы көре тұра оқушылардың адамгершілік, мейірімділік сезімін ояту.

Болашақ нәтижені сипаттау

Білім:

1. Тыныс алу ағзалары. Балалардағы жоғарғы тыныс алу жолдарының және өкпенің анатомия-физиологиялық ерекшеліктері

2. Аурулар семиотикасы (апноэ, ентікпе турлері, жөтел, жоғарғы тыныс жолдарының обструкциялық синдромы).

3. Зерттеудің аспаптық және функционалдық әдістері.

4. Қанайналым жүйесі. Жүрек пен қан тамырларының анатомия-физиологиялық ерекшеліктері.

5. Құрсақішілік және туғаннан кейінгі қанайналым ерекшеліктері.

6. Баланы қарап тексеру, жүректі пальпациялау, перкуссиялау, аускультациялау

7. Ерте жастағы балаларда тамыр соғысын зерттеу ерекшеліктері.

8. Балалардағы кан түзу жүйесі. Қан жүйесінің анатомия-физиологнялық ерекшеліктері.

9. Бір қатар аурулар кезінде қанның өзгеру семиотикасы.

Икемділік:

1. Үлкен еңбек көлемін өлшеу

2. Бала мүсіні бұзылуын анықтау

3. Бұлшықет күшін анықгау

4. Тыныс алу жиілігін есептеу

5. Мұрын мен жұтқыншақтан жұғын алу

6. Құлақ маңына жылытқыш компрессті қою

7. Артериялык қысымды өлшеу

8. Ерте жастағы балалар тамыр соғысын санау

9. Тыныс алу тоқталғандағы көмек көрсету

10. Жүрек соғуы тоқталғандағы көмек көрсету

11. Бала гемограммасын оқу, шешіп беру

12. Гемотрансфузиядан кейінгі бала күтімін өткізу

Дағды:

1. Сүйектерді қарап тексеру, папьпациялау

2. Үлкен еңбек көлемін, бұлшықет күшін анықтау

3. Бала мүсіні бұзылуын анықтау

4. Балаларда жүрек-қантамыр жүйесі ағзаларды зерттеуді жүзеге асыру

5. Қан түзетін ағзаларды зерттеуді жүзеге асыру

6. Ерте жастағы балаларда пульсті, тыныс алу жиілігін есептеу

7. Балаларда артериялық қысымды өлшеу.

Сабақ типі:

Білімнің, икемділіктің және дағдылардың жетілдіру сабағы

Әдіс – тәсілдер: Практикалық

Сабақтың түрі: КСО, ЖИГСО - методикасы

Материалдар, оқу-әдістемелік әдебиет, анықтамалық әдебиет

С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия

Лекция конспекті.

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар

Пәнаралық байланыс: Терапия, латын тілі, физиология, анатомия, патологиялық физиология, ішкі аурулар пропедевтикасы

 

Сабақ бөлімінің атауы Уақыты - 180 мин.
  Ұйымдастыру кезеңі 5 мин.
  Ұй тапсырмасының актуализациясы 20 мин.
  Эксперттік топшалармен жұмыс істеу 20 мин.
  Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу 85 мин.
  Жаңа практикалық дағдаларды, іскерлікті бекіту 45 мин.
  Рефлексивті - бағалау кезеңі: · Сабақты қорытындылау · Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру 5 мин. 2 мин. 3 мин.

 

Сабақтың барысы

 

Сабақ кезеңдері Оқытушы іс-әрекеті Оқушылар іс-әрекеті Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар
1. Үйымдастыру-мақсаттық кезеңі
  · Ұйымдастыру кезеңі · Сабақ мақсатын қою · Оқу жұмысының мотивациясы · Сабақта оқу жұмыстарын ұйымдастыру · Студенттер білімін тексеруге психологиялық дайындық · Эмоциялық күй жасау · Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру · Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу · Сабаққа әзірленген жабдықтар барысын тексеру Оқушыларды сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру · жұмыс орынында уақытында болу · жұмыс орынын сабаққа дайындау · сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен танысу · сабаққа дайын болу Ежова Н.В., Педиатрия С. Х. Аюпова, Клиникалық педиатрия Кестелер, аурудың презентациясы, курация өткізу үшін науқас балалар
2. Операция-танымдық кезеңі
2.1 Үй тапсырмасын тексеру.   · студенттерді бірнеше топшаларға бөліп, әр топшаға бөлек-бөлек тапсырма береді · берілген тапсырманың ұғу деңгейі бойынша тексеруді өткізеді · оқушылардың орын алмастыру жағдайын тексереді · әр топшалардың мүшелері бір біріне өз білімдерін жеткізеді бір бірін оқытуды, бір бірін және өз өзін тексеруді қалыптастырады өз бетімен жұмыс істеу үшін оқулықтар, міндеттер, тесттер, тақырып бойынша кестелер
2.2 Жаңа материалды белсенді меңгеруге студенттерді даярлау кезеңі Сабақтың алдында студенттерге өздігінен жұмыс істейтін өндеулерді ашқызып, жұмыс кезінде қандай моменттерге назар аудару керектігін түсіндіреді. Жұмыс үшін керек материалдармен танысып, жаңа іскерлікке үйрену кезеңіне дайындалады Оқулықтар, міндеттер, тесттер, тақырып бойынша кестелер, қуыршақтар, жөргектер, бала киімі, мақта домалақшалары, сантиметрлік таспа, салфетка, 70% этил спирті, қағаз, қалам, табақшалы таразы; резеңке бессаусақты қолғап; дезертіндісі бар ыдыс, орамал
2.3 Жаңа білімді меңгеру кезені Үйрету кезеңінде студенттер жұмысының сапасын, дұрыстығын тексереді, жіберілген қателерін дұрыстайды Алгоритмдерді сапалы,дұрыс істеуге тырысады
2.4 Жаңа білімді бекіту кезеңі Оқушыларға екі түрлі тапсырма беріледі: · Әрбір студенттің үйренген алгоритмдерін тексереді · Тесттерге жауап бергізеді Студенттер жауап беріп жатқан студенттің іскерлігін, білімін сынап бағалайды. Тесттер жазып, бір бірінің жауаптарын тексереді
3. Рефлексивті бағалау кезеңі
3.1 Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру кезеңі Оқытушы келесі сабаққа тапсырма береді, қиын жерлеріне назар аударады, оқулықтың авторын, оқитын беттерін белгілендіреді Практикалық дәптерлеріне берілген тапсырманы жазып алады Сүйек - бұлшықет және тыныс алу жүйелерінің анатомия - физиологиялық ерекшеліктері. Балалардың қанайналым және қан түзу жүйелерінің анатомия - физиологиялық ерекшеліктері. Зақымдану семиотикасы.
3.2 Сабақты қорытындылау ең үздік оқушыларды мақтайды, әр студентті бағалайды және жұмысының артықшылықтары мен кемістігін айтады әрбір студент сабақтың өтуі бойынша, кездескен қиыншылықтар туралы, оң және теріс моменттері туралы пікірімен бөліседі    
         

І. Операция-танымдық кезеңі

Ұй тапсырмасының актуализациясы - 20 мин.

№1 қосымша

Эксперттердін бірінші тобы тапсырмасы

1. Балалардағы жоғарғы тыныс алу жолдарының және өкпенің анатомия-физиологиялық ерекшеліктері (мұрын койнаулары, лимфа-жутқыншақ сақинасы, евстахиев түтікшесі, көмекей қақпашығы, комей)

2. Аурулар семиотикасы (апноэ, ентікпе турлері, жөтел, жоғарғы тыныс жолдарының обструкциялық синдромы).

3. Зерттеудің аспаптық және функционалдық әдістері.

Эксперттердің екінші тобы тапсырмасы

1. Жүрек пен қан тамырларының анатомия-физиологиялық ерекшеліктері.

2. Баланы қарап тексеру, жүректі пальпациялау, перкуссиялау, аускультациялау

3. Аурулар семиотикасы (апноэ, ентікпе турлері, жөтел, жоғарғы тыныс жолдарының обструкциялық синдромы).

 

Эксперттердін үшінші тобы тапсырмасы

1. Қан жүйесінің анатомия-физиологнялық ерекшеліктері.

2. Бір қатар аурулар кезінде қанның өзгеру семиотикасы.

3. Әртүрлі жастағы балаларда пульс және қан қысымының жиілігін зерттеу ерекшеліктері

 

№2 қосымша

 

ІІ.Эксперттік топшалармен жұмыс істеу – 20 мин.


Дата добавления: 2015-07-25; просмотров: 495 | Нарушение авторских прав


<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Сабак № 1| Алгоримдер

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.011 сек.)