Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Writing 4. Розвиток навичок писемного мовлення. Впр. 10 (с. 106).

Читайте также:
  1. Academic Writing IELTS preparation
  2. Answer these questions in writing
  3. Argument-led approach to writing IELTS essays
  4. AS OLD AS WRITING
  5. At-home / In-class Writing
  6. B) Your teacher will offer you one of the variants given below. Translate the sentences into English in writing.
  7. B) Your teacher will offer you one of the variants given below. Translate the sentences into English in writing.

 

Учні самостійно пишуть твори за завданням та планом, поданим у вправі. По за-кінченні роботи один-два учні по черзі читають свої твори. Ще чотири-п’ять зоши-тів учитель бере на перевірку вибірково.

 

III. Заключна частина уроку

Homework 1. Домашнє завдання.

 

РЗ, впр. 1, 2 (с. 51), 3 (с. 52), письмово.

 

Summarizing 2. Підведення підсумків уроку.

 

Заключна бесіда з учнями.

 

T: Did you like our lesson today? What new information have you learned? Whichactivity did you enjoy? Which activity was too difficult for you? What else would you like to learn about the Internet and e-mail addresses?


 

 


Тема 4: Магія науки

Урок 47 (7)

Підтема: Працюємо на комп’ютері.

 

Мета: Ознайомити учнів з новими ЛО.

 

Практикувати учнів у трансформації непрямої мови у пряму. Навчати учнів писати електронні листи.

 

Тренувати учнів в аудіюванні.

 

Продовжувати вдосконалювати техніку читання. Розвивати комунікативні вміння.

 

Виховувати повагу до однолітків та готовність прийти на допомогу у разі необхідності. Обладнання: Підручник,робочий зошит,картки для роботи в групах(НО1),для самостійної роботи(НО2).

 

ХІД УРОКУ

 

 

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

Greeting 1. Привітання.

 

T: Good morning, everyone. I’m glad to see you.

 

Ps: Good morning, teacher. We are glad to see you, too.


 

Aim

 

Check on Homework

 

 

Warming up


 

2. Повідомлення теми та мети уроку.

T: Today we are going to learn more about computers and the ways we can use them.During our lesson you’re going to learn some new words, read texts, listen to a dialogue and learn to write e-mail letters.

3. Перевірка домашнього завдання.

 

1) РЗ, впр. 1 (с. 51).

 

Учні ланцюжком читають доповнені речення тексту вправи.

 

2) РЗ, впр. 2 (с. 51).

 

Двоє учнів читають діалог за ролями. Учитель стежить за правильністю виконання завдань.

 

3) РЗ, впр. 3 (с. 50).

 

Двоє-троє учнів зачитують складені за завданням вправи речення. Ще два-три зо-шити учитель збирає на перевірку вибірково.

 

4. Уведення в іншомовну атмосферу.

 

1) Гра «Guess the Word».

 

Клас поділяється на дві команди. Учитель розкладає картки (НО1) на столі тек-стом донизу. Члени команд по черзі підходять до столу, беруть одну з карток і вголос читають визначення слова. Команда суперників має назвати його. Якщо вона не може цього зробити, право відповіді переходить до іншої команди. За кож-ну правильну відповідь надається один бал. Перемагає команда, яка отримає біль-ше балів.

 

T: Read the definitions and guess the words.


 

 


Unit 4. Science Magic  
           
HO1:          
    A part of a computer with a screen, on which you can see pictures or information.    
         
  "   (a monitor)    
         
    A piece of electronic equipment that allows information from one computer to be    
         
  "   sent along telephone wires to another computer. (a modem)    
         
    A small object connected to a computer by a wire which you move with your hand    
         
  "   to give instructions to the computer. (a mouse)    
         
    A small piece of flat material with a special surface which you move a computer    
         
  "   mouse on. (a mouse mat)    
         
    A machine which is connected to a computer and can make a printed record    
         
  "   of computer information. (a printer)    
         
    A board with buttons marked with letters or numbers that are pressed to put    
         
  "   information into a computer or other machine. (a keyboard)    
         
    A square piece of plastic that you can store computer information on, and which    
         
  "   you can remove from and put into a computer. (a floppy disk)    
         
    A piece of electronic equipment for storing information, used in computers,    
         
  "   digital cameras, mobile phones. (a memory card)    
         
    A machine or computer program that plays music which has been downloaded    
         
  "   from the Internet. (an MP3 player)    
         
    A CD on which large quantities of information can be stored to be used    
         
  "   by a computer. (a CD-ROM)    
         
    A piece of software that makes a computer work with another piece of equipment    
         
      such as a printer or a mouse. (a driver)    
           

 

2) Впр. 1 (с. 106).

 

Учні ланцюжком називають предмети, зображені на фотографії, та визначають, які з відгаданих слів не зображені на фото. Учитель контролює правильність виконан-ня завдання.


 

II.

Listening

 


Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 204 | Нарушение авторских прав


Читайте в этой же книге: Reading 3. Подання тексту для читання. Впр. 5 (с. 95). | Check on Homework | Reading 2. Подання тексту для читання. Впр. 9 (с. 97). | Reading 1. Подання тексту для читання. Впр. 3 (с. 98). | Writing 3. Розвиток навичок писемного мовлення. | II. Основна частина уроку | Writing 4. Розвиток навичок писемного мовлення. Впр. 9 (с. 102). | Reading 1. Подання тексту для читання. Впр. 1 (с. 203). | Check on Homework | Project Work 3. Робота над проектом. Впр. 4 (с. 111). |
<== предыдущая страница | следующая страница ==>
II. Основна частина уроку| Основна частина уроку

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.009 сек.)