Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АрхитектураБиологияГеографияДругоеИностранные языки
ИнформатикаИсторияКультураЛитератураМатематика
МедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогика
ПолитикаПравоПрограммированиеПсихологияРелигия
СоциологияСпортСтроительствоФизикаФилософия
ФинансыХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника

Сынып: 8-сынып

Пән: Биология

Мұғалімі: Науан Туяақ

Сабақтың тақырыбы: Зейін: еріксіз және ерікті. Зейіннің ауытқуы. Ұмытшақтық және жинақылық. Зейіннің алмасуы. Жұмысқа қабілеттілік жұмысты игеріп алу, жұмысқа қабілеттіліктің оңтайлы кезеңі, әлсіреу кезеңі. Күн тәртібі.

Сабақтың мақсаты: Жоғарғы жүйке қызметінің зақымдануының алдын алу шараларын түсіндіру

Сабақтың міндеттері: Зейіннің ерікті және еріксіз түрде жүрілетінінен мағылұмат беру. Адамның санасына алкогольдің, темекі шегудің есірткінің зиянды екенділігін оқушыларға жете түсіндіру. Оқушылардың ақыл-ой еңбегіне үйрену дағдыларын дамытуды жалғастыру, салыстыру, талдау, қорытындылау, кітаппен жұмыс істеу, өзін-өзі бағалау.

Сабақтың түрі: дәстүрлі емес, Блум таксономиясын қолдану

Ресурс: интерактивті тақта, суреттер, тірек-сызбанұсқалар, электрондық оқулық, дидактикалық материалдар.

Модуль: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Оқыту мен оқуда ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану. Диалогтік окыту. Талантты және дарынды балаларды оқыту. Оқытудағы басқару және көшбасшылық.

Әдіс- тәсілдер: «Ақылды доп». «Ой қозғау». «Құпия сан». «Семантикалық карта». «Кластер», «Ғылыми жаналық».

 

 

Сабақ кезеңдері Мазмұны Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Модуль Уақыт (минут)
    Кіріспе   1.Ынтымақтастыққа қолайлы ахуал орнату 2. Үй тапсырмасын тексеру «Ақылды доп» Сұрақтар қою. 1."Физиологиялык сағат" деген не? 2. Биологиялық ырғақтың маңызы кандай? 3. Хронобиология дегенне? 4. Биологиялық ырғақтың кандай топтары бар? 5. Биологиялық ырғақты білудің кандай маңызы бар? Сәлемдесу   Ұйымдастыру   Оқушыларды фигуралар арқылы бөлу     Үй тапсырмасын ақылды доп арқылы қою.     Үлестірме материалды таратып беру.   Сәлемдесу Орындарын жылдам тауып отыру   Үй тапсырмасын меңгеру деңгейін анықтауға бағытталған тапсырмаларды орындау.     Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету   Оқыту мен оқуда ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану      
  Тұсаукесер «Ой қозғау». Корточкадағы сұрақтарға жауап беру (топпен) 1.Адам денсаулығына әсер ететін жағымсыз орта жағдайларын атаңдар? 2.Дұрыс тамақтана білудің денсаулыққа қандай әсері бар? 3. Ұйқынның маңызы қандай?     Сұрақ қою Пайымдауға, логикалық ойлауға жағдай жасау   Сыни ойлауға қолайлы жағдай жасау       Логикалық ойлану, Сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа тақырыпты түсінуге кластердайындау Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.      
  Негізгі бөлім Өткен сабақ бойынша естеріне түсіріп білімдерін толықтыру. Кері байланыс орнату Тақырып жоспары: 1.Сана 2.Түйсіну, қабылдау 3. Ойлау 4. Сөз 5.Алкогольдің тигізетін әсері 6. Темекі шегудің зияндылығы Электронды оқулықпен Жұмыс «Құпия сан» 1.«Ми рефлекстері» еңбегін жазды. (1863). 2.И. П.Павлов Нобель сыйлығы берілді қай жылы? (1904) 3. Зейін нешеге бөлінеді? (2) 4.Жаңа туған нәресте тәулігіне қанша ұйықтайды.(21-22) 5. «Кластер»     Құрылымдалған шолу жасау. V. Оқушыларды бағалау. Әр топта мұғалім көмекшісі топ басшылары топтың алған бағасын бағалау парағына жазып отырады және мұғалім тарапынан берілген жетондар санына байланысты.   Ұғымдарға түсінік берсе (3 балл).     Тірек – сызба не кестені түсіндіріп берсе (4 балл   Алған білімін жаңа жағдайларда қолдана білсе (5 балл).   Оқушылар өз жазғандарынан нақты таныстырады. Оқушы қандай да бір ұғым немесе тірек сызбаны түсіндіріп, өз пікірін топ ішінде білдіруін хронометрші сол сұрақ тұсына + белгісін қойып белгілейді. Әр жұмыс бойынша неше оқушының сөйлегені белгілі болады? Топтың қорытынды сөзі топ жұмысын тиянақты баяндаған оқушыға байланысты. Ол қай деңгейде ойын жинақтады, оған берілген жетонға байланысты. Жинаған балл жиынтығын орындаған жұмыс санына бөлсе, әр оқушының алған бағасы шығады. Мысалы: (5 + 5): 2 = 5; (3 + 4): 2 = 3,5   Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.   Оқыту мен оқуда ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану     Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау      
    Қорытын- ды «Семантикалық карта»
1.Диалектика коғамның сана ойлаудың дамуының жалпы заңдары туралы ғылым
2.Еріксіз зейін Адам ойға алған пиғылын орындау үшін алдына мақсат қойып, оны арнайы тәсілдермен орындауға жігерін жұмылдырады.
3.Ерікті зейін Адамның еркінен тыс пайда болады адам алдына мақсат қоймайды.
4.Холерик Күшті, байсалды, селқос тип
5.Флегматик Ширақ тип

«Ғылыми жаналық»

Оқушылардың дайындаған шағын жобасы (слайд)

 

  Топтардың маңызды идеяларын жазу Өз сұрақтарын құру   Жауапсыз қалған сұрақтар болса, оларды талқылау «Минут» әдісі         Оқушылар өздерін –өзі бағалау   рефлексия        

 


Дата добавления: 2015-12-01; просмотров: 259 | Нарушение авторских прав



mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.007 сек.)