Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Хід уроку

Читайте также:
  1. ПОДГОТОВКА УЧИТЕЛЯ К УРОКУ
  2. РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПІДГОТОВКИ МОЛОДОГО ВЧИТЕЛЯ ДО УРОКУ
  3. Хід уроку.

1. Вправа «Погода».

Який сьогодні день: ясний, хмарний, похмурий?

Яке небо?

Які опади?

Який вітер?

Яка температура повітря?

Що змінилось порівняно з минулим тижнем?

2. Робота із загадками.

У воді купалась, а сухою зосталась. (Качка)Голодна — мукає, сита — жує, Всім дітям молоко дає. (Корова)

Двічі родився, у школі не вчився, А години знає. (Півень)

Кругом бочки бігають клубочки. (Курчата і квочка)

Як назвати загальною назвою відгадки?

3. Робота за підручником.

Діти розглядають малюнки, називають свійських тварин. Розповідають, що з намальованого людина одержує від тварин.

Що дає корова?

Що дає вівця?

Що дає свиня?

Що дає гуска?

Що дає курка?

Що дають курчата і півень?

Із чого виготовлені кросівки?

Із чого виготовлений светр?

Із чого виготовлена тканина?

Із чого виготовлені рукавички і шкарпетки?

Із чого виготовлені портфель, гаманець і сумка?

Із чого виготовлений сир?

Із чого виготовлена ковбаса?

Із чого виготовлені консерви?

Фізкультхвилинка

Сірий котик міцно спав,

Навіть пісню не співав.

Та нарешті стрепенувся

І довкола озирнувся.

Став смачненько потягатись

І чистенько умиватись.

Порозчісував він вуса

Довгі-довгі, русі-русі.

Зуби й кігті нагострив

Й до комірчини побрів,

Буде мишку полювати

І добро оберігати.

Й ми, як котик, відпочили,

Щоб зміцніли наші сили.

(Л. Кондрацька)

4. Робота у зошиті з друкованою основою

Учні розповідають за малюнками про роль тварин в житті людини.

Які тварини дають нам їжу?

Які тварини дають нам одяг?

Які тварини дають нам взуття?

Які тварини дають нам предмети побуту?

Які тварини працюють разом із людиною?

Висновок. Тварини необхідні людині для існування. Вони дають цінні і необхідні продукти харчування (м'ясо, молоко, яйця, мед); вовну та шовк для виробництва тканин, хутро для пошиття одягу, шкіру для взуття; ліки, якими лікують різні хвороби людини (зміїна і бджолина отрута, мед, борсучий жир).

Тварини — це помічники людини у важкій роботі (коні, осли, верблюди); це чудовий настрій, коли ви чуєте спів солов'я, чи спостерігаєте в лісі за білкою, яка спритно стрибає з гілки на гілку і з цікавістю дивиться на вас.

5. Читання вірша Олени Пчілки «Метелик».

Кого побачили діти?

Яким він був?

Чому метелик метушиться?

Що нам дають метелики? (Задоволення)

6. Підсумок уроку.

Що люди одержують від тварин?

Як називають таких тварин?

Де вони живуть?

Назвіть продукти харчування тваринного походження.

Назвіть предмети одягу, взуття, побуту, сировину, які дають тварини.

— Які загадки про свійських тварин ви запам'ятали? На уроці можна використати такі завдання.

• Робота в групах. Опишіть будь-яку свійську тварину. Яку користь вона дає людині?

Загадки.

1) Хто із води виходить сухим? (Гуска, качка)

2) Йде в поле — як дощечка, а з поля — як бочечка. (Корова)

3) Хто боком спить, а лежачи їсть? (Свиня)

4) Хто родиться з бородою? (Коза, цап)

Гра «Тварини — наші друзі».

Попросіть дітей перерахувати, які тварини можуть бути вірними друзями людини. Запишіть все перераховане дітьми на дошці.

Розподіліть дітей на пари. Один учень у парі — людина, інший — його вірний друг (наприклад: кінь, собака, кішка, птах). Діти повинні придумати сценки про те, як та або інша тварина була корисною для людини у скрутну хвилину.

 

 

Тема. Тварини

Мета: сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодших школярів; розширити та уточнити знання учнів про різноманітність тварин, умови їх проживання; вчити наводити приклади і розпізнавати тварин найближчого оточення; формувати вміння порів­нювати тварин, групувати їх за способом пересування, середовищем існування; сприяти розвитку спостережливості, мислення дитини, уяви, пам'яті; прищеплювати почуття шанобливого ставлення до тварин.

 

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «Ранок»: плакати «Тварини України», «Птахи України», демонстраційні матеріали «Тварини України», «Птахи України», «Комахи».

ХІД УРОКУ

1.Вправа «Погода».

Який сьогодні день?

Які число і місяць?

Який стан неба?

Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?

Як змінилась погода за цей тиждень?

Із метою оцінки рівня знань учнів і визначення, наскільки вони обізнані з темою взагалі, проведіть гру «Що ми знаємо про тварин». Ймовірно, що діти не зможуть відповісти на всі запитання. Та й відповіді можуть бути помилковими. Але мета гри — акцентувати увагу на змісті питань, які будуть розглядатися на уроці, а не на отриманні правильної відповіді.

Попросіть дітей утворити коло і по черзі відповісти на питання:

Яких диких тварин ви знаєте?

Яких домашніх тварин ви знаєте?

Назвіть відмінності між дикими тваринами або птахами і домашніми.Назвіть схожість між ними.

Чим харчуються хижаки?

Чим харчуються домашні тварини?

Чим харчуються птахи?

За правильну відповідь дитина отримує бал. Перемагає той, що набрав більшу кількість балів.

2.Робота з малюнками і загадками. • Він із казки,

Він із пісні, В нього зубки, Як залізні.

Капустину Він гризе, Зветься звір На букву З. (Заєць)

Без води не може жить.

Має рот, та все мовчить. (Риба)

Влітку медом ласував, Досхочу малини мав,

А як впав глибокий сніг,

Він поспати трохи ліг. (Ведмідь)

Вік свій ходить з клунками,

Та ще сідають на нього з мішками. (Верблюд)

Колючий клубочок Прибіг у садочок.

В нього стільки голочок, Як на небі зірочок, Але не мав, бідний, нитки, Не пошив шапки, свитки, Рукавичок, чобіток, Сів, та й плаче. (Їжачок)

Літає крилами, ходить ногами, Висить догори лапками. (Кажан)

Хвостик, як ниточка, сама — як калиточка, А очі, як — насінинки. (Миша)

Хто на собі свій будинок носить? (Слимак, черепаха)

Хоч не шию я ніколи,

А голок завжди доволі. (Їжак)

Колючий клубочок прибіг у садочок. (Їжак)

Ніс — як у свинки,

Та колючі щетинки. (Їжак)

Влітку сіренький, а взимку — біленький. Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає. (Заєць)

Кинув на палку, піймав не галку, Скубу не пір'я, їм не м'ясо. (Риба)

Що то воно: в воді водиться, з хвостом родиться, А як виростає, хвіст відпадає? (Жаба)

Тисяча тисяч бондарів Роблять хати без дворів. (Мурахи)

Летить — пищить, сяде — мовчить.

Хто його вб'є, той кров свою проллє. (Комар)

Із одним вікном хатина, Роботяща в ній родина, По квітках усе літають,

Мед пахучий добувають. (Бджоли, вулик)

Не руками скувалося, Не руками і ткалося. Десь далеко уродилося, У куточку вмостилося.

Сидить злодій тихо-тихо,

Комусь буде лихо-лихо. (Павутиння і павук)

Сам чорний, та не ворон, Є роги, та не бик.

Шість ніг без копит. (Рогатий жук)

Без сокири і без рук, а дім будує. (Птах)

Уночі гуляє, а вдень спочиває.

Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)

Вірно людям я служу, Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю, Шкідників ним здобуваю. (Дятел)

Які ноги заввишки, такий ніс завдовжки,

Хату на хаті має, всім жабам рахунок знає. (Чорногуз)

Як назвати одним словом відгадки? Висновок. Тварин є дуже багато. Всі вони різні.

Фізкультхвилинка

 

ЗАЙЧЕНЯТА

 

Забавлялись зайченята,

 

(встати, підняти руки вгору, потягнутися)

 

Виглядаючи маму і тата.

 

(Руки на пояс, повторити вліво-вправо з присіданням.)

 

Ось так — лапку до лапки,

 

(поплескати в долоні)

 

Ось так — шапку до шапки,

 

(руки до голови — вгору)

 

Ось так — вусом потрусим,

 

(похитати головою)

 

Так, так, так!

 

(Пострибати.)

 

3. Робота за підручником (С. 64).

 

Учитель читає текст, вміщений у підручнику.

Яка мурашка?

Який лось?

На що схожий метелик? Їжак? Вуж?

Який вовк? Яка лисиця?

 

Учитель пропонує учням розглянути малюнки у підручнику, назвати зображених тварин. Розповісти, хто з них літає, плаває, ходить, стрибає, повзає.

 

Учитель. Однією з відмінностей тварин від рослин є те, що тварини можуть утекти, полетіти або попливти від своїх переслідувачів.

 

Крім того, у багатьох тварин є можливість сховатися у своїх норах і лігвищах. Але є тварини, що, так само, як і рослини, не можуть бігати. Наприклад, корали, які живуть у морях та океанах.

 

4. Робота із загадками.

По полю гасає, овечок хапає, та всіх лякає. (Вовк)

Прийшла кума із довгим віником На бесіду із нашим півником, Схопила півня на обід. Та й замела мітлою слід. (Лисиця)

Сам вечірньої години Заховався в кущ калини. Та на дудочці одну. Грає пісню чарівну. (Соловей)

Я руда і невеличка, Дуже схожа на лисичку, Та курей не поїдаю, По деревах лиш стрибаю. (Білка)

Де живуть ці тварини? (У лісі)

Які ще тварини живуть у лісі?

 

5. Робота за підручником (С. 65).

 

Учні розглядають малюнки, називають зображених тварин. Користуючись умовними позначками, розповідають, де живуть ці тварини, а також розповідають про тварин, які живуть поруч із людиною.

 

6. Робота у зошиті з друкованою основою (С. 50—51).

 

Учні за малюнками відзначають, де зустрічаються ті або інші тварини, знаходять зайвих, поділяють на групи: дикі і свійські.

 

7. Підсумок уроку.

До якої природи належать тварини (живоїчи неживої)? Чому?

На які групи поділяють тварин?

Назвіть, яких ви знаєте звірів, птахів, комах, риб, плазунів?

Які загадки про тварин ви знаєте?

 

На уроці можна використати такі завдання.

 

• Гра «Лісові характери».

 

Попросіть дітей написати на листочках:

 

1) хто в лісі найголовніший;

 

2) хто в лісі найхитріший;

 

3) хто в лісі найсильніший;

 

4) хто в лісі найсміливіший;

 

5) хто в лісі найдобріший тощо.

 

Потім попросіть дітей пояснити свої думки. Висновок. У лісі живуть дикі тварини.

 

• Робота з додатками (С. 104—105).

 

1. Учитель читає вірш Катерини Перелісної «Чапля».

Де живе чапля?

Чим вона живиться?

 

2. Читання вірша Петра Ребра «Чому заєць косоокий».

Чим живиться заєць?

Де він знаходить собі їжу?

Кого боїться заєць? Чому?

Загадки.

 

1) У зеленому жакеті репетує в очереті. (Жаба)

 

2) Хоч і плавати мастак, а не риба і не рак. (Пуголовок)

 

3) Хвіст залишає, а від ворога втікає. (Ящірка)

 

4) Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Миша)

 

5) Хто на собі ліс носить? (Олень)

 

6) Хто спить, а очей не заплющує? (Заєць)

 

7) Повзун повзе, на базар голки везе. (Їжак)

 

8) Без рук, без ніг, а по землі ходить. (Змій)

 

9) Є крила, а не літає. (Риба)

 

10) Двічі родиться, а раз умирає. (Птах)

 

11) Б'ється, стука молоток, поправляє нам садок. (Дятел)

 

12) Сидить у куточку і тче сорочку. (Павук)

 

13) Хто мене вб'є, свою кров проллє. (Комар)

 

14) Пролетіло на хвості, та й сховалось в хворості. (Білка)

Гра «Хто де живе».

 

Діти утворюють коло, вчитель запитує всіх дітей по черзі: які тварини або птахи живуть в лісі (в полі, на лузі, в морі, в пустелі)? Діти по черзі перераховують цих тварин. Той, хто не зміг назвати тварину, залишає коло. Перемагає гравець, який останнім залишився в колі.

Поділитись публікацією

 

 

Урок 21

 

Тема. Вшанування рослин. Будь рослинам другом

 

Мета: збагатити знання дітей про довкілля, в якому вони живуть, про охорону і збереження природи рідного краю, а також про охорону рослин; ознайомити з системою цінностей у ставленні до природи; розповісти про оспівування в усній народнопоетичній творчості рослин, якими прикрашали садибу (калина, верба, чорнобривці, мальви),якими лікувалися (звіробій, подорожник, татарське зілля, чебрець); спрямовувати практичну діяльність учнів, пов'язану з охороною та збереженням природних багатств; виховувати дбайливе ставлення до рослин; вчити дотримуватися правил культурної поведінки серед природи.

 

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «Ранок»: демонстраційний матеріал «Я і Україна. Природознавство».

 

ХІД УРОКУ

 

1. Вправа «Погода».

Який сьогодні день?

Які число і місяць?

Який стан неба?

Чи був вітер, коли ви йшли до школи? А опади?

 

2. Відгадування загадок.

Котики-воркотики в мене на вікні. Котики-воркотики — гості весняні. (Вербові котики)

У вінку зеленолистім, У червоному намисті Видивляється у воду

 

На свою хорошу вроду. (Калина)

 

3. Робота за підручником (С. 61—62).

 

1) Учитель читає текст (С. 61), учні розглядають малюнки.

Які рослини здавна шанують в Україні?

Назвіть серед них дерево, кущ, квітку.

Де росте верба?

Що копали під вербою?

Чому шанують вербу?

Чим вам подобається верба?

 

2) Учні вивчають і пояснюють народну мудрість.

 

Далі учитель читає про рослини, якими прикрашали садибу, про оспівування цих рослин в усній народнопоетичній творчості.

Якими рослинами прикрашали садибу?

Які рослини використовують як ліки?

Як оспівує народ ці рослини?

 

3) Читання вірша Марії Познанської «Калинонька».

Де росте калина?

Яке намистечко має калина?

Для чого використовують плоди калини?

 

Учні розглядають малюнки рослин (С. 62), називають їх.

Які квіти можна зустріти на лісових галявинах?

А чи знаєте ви, яких квітів не можна зривати, як скласти букет, щоб він був гарним?

З яких квітів не можна плести віночки?

 

4. Вправа «Мікрофон».

 

— З яких рослин не можна складати букети, плести віночки? Висновок. Таких рослин, як конвалія, сон-трава, дзвіночки, підсніж-

 

ники, проліски у наших лісах обмаль, тому вони охороняються законом і занесені до Червоної книги України.

 

Фізкультхвилинка

 

ПОДОРОЖ ДО ЛІСУ

 

Петрик йшов, йшов, йшов (ходьба на місці) І суницю знайшов. (Нахилитися вперед.) З'їв і далі пішов. (Показати.)

 

Петрик йшов, йшов, йшов І горішок знайшов. Підняв і далі пішов. Петрик йшов, йшов, йшов І грибочок знайшов, Поклав у корзинку Й додому пішов.

 

5. Робота в зошиті з друкованою основою (С. 49, завдання 4).

 

Учні розглядають малюнки і читають назви рослин, які потребують охорони.

Чому необхідно охороняти рослини?

 

6. Учитель читає вірш Петра Сиченка «Вмійте любити природу» (С. 63).

Які поради дає автор?

Чому потрібно оберігати квіти, дерева і трави?

 

Учні розглядають малюнки (С. 63); складають речення; міркують, чи правильно вчиняють діти; дають поради хлопчикові, який зламав дерево.

 

7. Робота у зошиті з друкованою основою (С. 49, завдання 3).

Що робить лисенятко?

Що робить мишенятко?

Що роблять поросята?

Що робить людина?

Як ви розумієте вислів: «Будь рослинам другом»?

Що загрожує зеленому другові?

 

8. Підсумок уроку.

Які рослини здавна шанують в Україні?

Які дерева є символом України?

Який кущ є символом України?

Назвіть улюблені квіти українців?

Чому говорять, що без верби і калини нема України? На уроці можна також використати такі завдання.

 

ПРО ТАТАРСЬКЕ ЗІЛЛЯ

 

По берегах річок, на болотистих луках часто трапляється рослина-ле-генда історичного минулого нашої країни. Ця рослина залишилася згадкою про сумні часи татарської навали. Але, незважаючи на це, в Україні її люблять і шанують. Її пахучим листям стелять долівки в хатах, а кореневище використовують для лікування різних хвороб.

 

Ця легендарна рослина називається татарське зілля або аїр тростинний.

 

Татари вважали, що аїр очищує водойми, і там, де він росте, можна пити воду і напувати коней. Тож вони повсюдно возили із собою кореневища аїру. Перепливаючи річку на конях, кидали кореневища у воду, де вони швидко вкорінювалися і давали життя новим рослинам.

 

СОН

 

Серед весняних квітів, що прикрашають наші ліси, сон — одна з найкрасивіших. На вкритому шовковистими волосками стебельці розкривається чарівна квітка фіолетового кольору, схожа на невеличкий тюльпан. Цвіте сон у квітні—травні. Розцвітає так рано тому, що ще з минулого літа і восени запасає в своєму товстому кореневищі поживні речовини. Важко буває весняним квітам, коли повертаються морози. Та сону вони не страшні. Сріблясті волоски, наче шубка, прикривають його від холодів, а квітка на морозі закривається і поникає. Сон прикрашає весняний ліс, а тому його не можна рвати. Хай цю красу побачать й інші люди.

 

ПРО КАЛИНУ

 

Образне народне прислів'я говорить: «Без верби і калини нема України». Росте калина по лісах, в гаях, дібровах, на узліссях — по всій Україні. Її садять коло хати. Калина — неодмінний атрибут оселі українця.

 

Існує така легенда про калину. Було це дуже давно. Налетіли на нашу землю турки і греків чимало. Головного їхнього воєводу-грека було поранено отруйною стрілою. Тому, хто його вилікує, пообіцяли нагороду, яку сам собі забажає. Але ніхто не міг цього зробити. Тоді прийшла в табір дівчина в убогій одежі, але дуже красива. Звали її Пелагея. Вона

 

пообіцяла вилікувати грека, але взамін він мусив поклястися, що більше не прийде на нашу землю. Так і сталось. Воєвода забрав її у Грецію, і була вона там царівною трав. У Пелагеї була сестра Калина. Прощаючись із сестрою, Пелагея сказала: «Твоїм іменем, сестро, назву цю рос­лину, яку найбільше люблю, бо росте вона у наймальовничіших куточках, над чистими струмками, в гаях. Коли вона цвіте, то соловейко прославляє її красу, а восени на ній — дивні кетяги ягід, ніби налиті кров'ю нашої землі». Ті ягоди звуться калиною. До того ж, насіння калини схоже на серце.

Про вербу.

 

Пухнасті вербові котики — символ краси. Котики-воркотики в мене на вікні. Котики-воркотики — гості весняні. Не глядить на котиків лиш вусатий кіт. Мабуть, зна, що котики — це вербовий цвіт.

 

Верба — одне з найулюбленіших у народі дерев. Здавна вона супроводжує людські поселення й оселі.

 

Люди давно помітили: де ростуть верби, там чисті джерела, бо верба — природний фільтр усіляких домішок. У лісі воду для життя брали також під вербою. Де копали колодязі, на дно клали вербову дощечку.

 

Існує така легенда про вербу. Одна жінка вдень жила із своєю сім'єю, а на ніч перетворювалась на вербу. Аж ось про це дізнався її чоловік та й зрубав вербу — тоді й жінка померла. І тільки материнська любов продовжувала жити в цьому дереві. Зроблена з цього дерева колиска заколисувала осиротілого хлопчика, а коли він підріс, то зробив собі сопілку зі старої верби. І сопілка та розмовляла з хлопчиком, як ніжна мати.

Приказки і прислів'я про вербу.

 

Де верба, там і вода. Гнучка, як лоза. Зігнувся, як верба над водою. Така правда, як на вербі груша. Верба, як трава, ти її покосиш, а вона знову виросте. Де не пройде, золоті верби ростуть. Високий, як лоза, дурний, як коза. Де срібліє вербиця, там здоров'я водиться. Добра, як з курки молока, а з верби петрушки.

Загадки.

 

1) Навесні зацвітає, Влітку засмагає, Червоне намисто Восени вдягає. (Калина)

 

2) Стоїть дід над водою З білою бородою, Тільки сонечко пригріє, Борода почервоніє. (Калина)

Чи знаєш ти?

 

Природі важко боротися з викинутими у лісі консервними банками, поліетиленовими пакетами та будівельним сміттям. Консервна банка пролежить кілька десятків років, отруюючи ґрунт, а осколок пляшки, як маленьке збільшувальне скло, у суху спекотну погоду може викликати пожежу.

 

Вогнище, розпалене людьми, лишає на землі опік, що довго не загоюється. Тільки через 3 роки місце вогнища починає заростати мохом, грибами, а вже потім з'являються перші трави.

Поради «Щоб не трапилось біди».

 

Всі пожежі в лісі починаються через якусь зовнішню причину. Часто випадкова блискавка підпалює ліс, але найчастіше людина.

 

Найтиповіші випадки виникнення лісової пожежі: кинутий сірник, недопалок; туристи, що розводили вогнище в місцях із сухою травою, під деревами.

 

Пам'ятай!

Пожежа — найбільша небезпека в лісі. Тому не розводь багаття без дорослих.

Не розпалюй багаття на сухій траві чи поряд із сухими деревами.

Багаття ретельно засипай землею чи заливай водою. Не залишай тліючі вуглинки.

Не пустуй із вогнем. У суху жарку чи дуже вітряну погоду достатньо одного сірника або іскри від феєрверку, щоб ліс загорівся.

Вправа «Коло».

 

— Якби вас призначили головним озеленювачем міста, то які дерева і квіти ви посадили б в своєму місті і чому?

Гра «В місті і в лісі».

 

Діти розподіляються на пари. Одна дитина в парі грає роль квітки, яка живе в місті, а інша — роль квітки, що живе в лісі. В сценці діти розповідають про життя своїх квітів. Потім обговоріть із дітьми, як люди повинні ставитися до квітів і дерев.

Гра «Про що говорять квіти і дерева».

 

Запропонуйте дітям уявити себе луговими квітами (деревами) і подумати, про що можуть розмовляти квіти (дерева) між собою, з небом, комахами, сонцем, деревами тощо.

 

Діти повинні описати ті або інші розмови квітів або дерев. За описами одне одного діти вгадують, хто і з ким розмовляв.

Малюнок «Життя квітки».

 

Запропонуйте дітям уявити, що на один день вони перетворилися на яку-небудь квітку.

 

Завдання: намалювати себе у вигляді цієї квітки і розповісти про своє життя. Із робіт дітей скласти альбом: «Ми — квіти».

 

 


Дата добавления: 2015-08-05; просмотров: 82 | Нарушение авторских прав


<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Тестирование| Значення позакласних уроків в поч.шк.Види і зміст,форми

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.057 сек.)