Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АрхитектураБиологияГеографияДругоеИностранные языки
ИнформатикаИсторияКультураЛитератураМатематика
МедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогика
ПолитикаПравоПрограммированиеПсихологияРелигия
СоциологияСпортСтроительствоФизикаФилософия
ФинансыХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника

Тема: тип даних - запис (record)



Тема: ТИП ДАНИХ - ЗАПИС (RECORD)

Мета: ознайомити студентів з поняттям запису, навчити створювати програми з використанням записів, розвивати вміння розв’язувати задачі з використанням двовимірних масивів, виховувати інформаційну культуру студентів.

Вид заняття: лекція

Матеріально-технічне забезпечення та дидактичні засоби: ПК з встановленою ОС Windows, підручник, мультимедійний проектор, мультимедійна дошка.

Основна література:

1. Глинський Я.М. Інформатика: 10-11 кл.: Навч. посібник: У 2 ч. – Ч.1. Алгоритмізація і програмування 5-те вид. – Львів: СПД Глинський, 2005. – 264 с.

2. Інформатика: Підручник для 10-11 кл. загальноосвітніх навчальних закладів / І.Т. Зарецька, А.М. Гуржій, О.Ю. Соколов. У 2-х ч. – К.: Форум, 2004. – Ч.1. – 392 с.

Додаткова література:

1. Руденко В. Д. та ін. Базовий курс інформатики / В. Д. Руденко, О. М. Макарчук, М. О. Патланжоглу; За заг. ред. В. Ю. Бикова: [Навч. по-сіб.]. - К.: Вид. група ВНУ. - Кн. 1: Основи інформатики. - 2005. - 320 с: іл.

Хід заняття:

1. Організаційна частина.

2. Актуалізація знань:

· Що таке файли даних і для чого їх використовують?

· З чого складається структурований файл даних?

· Що таке запис? З чого складається запис?

· Що таке поле і чим воно характеризується?

· Що таке база даних? Для чого призначені бази даних?

· Що таке запит? Що таке фільтр?

· Які є види файлів за способом доступу до даних?

3. Повідомлення теми, формулювання мети та основних завдань, мотивація навчальної діяльності.

4. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення плану заняття

План заняття:

1. Опис типу даних «запис» record

2. Оголошення змінних типу запис.

3. Складені імена полів.

4. Команда приєднання with.

5. Створення масиву записів.

6. Використання масиву записів.

1. Опис типу даних «запис» record. Структуровані (скла­дені) дані несуть інформацію про декілька властивостей об'єктів.

Для опрацювання складених даних та їх зберігання в опера­тивній пам'яті є спеціальний тип даних record (запис). Запис складається з полів. У полях розташовані компоненти складеного даного. Кожне поле має власний тип.

Розглянемо дані зі сторінки класного журналу, де об'єктами є учні (є список 30 учнів та їхні оцінки з деякого предмета):

 

N Surname Oc

1 Прізвище 1 7 8 9 9

2 Прізвище 2 8 9 9 10

30 Прізвище 30 6 8 8 9

 

Оскільки об'єкт характеризується трьома властивостями, то запис складатиметься з трьох полів. Тут ім'я першого поля — N (номер), другого — Surname (прізвище), третього — Ос (оцінки). Кожний рядок є записом (про конкретний об'єкт). Номер N — ціле десяткове число, прізвище — дане типу string[12], оцінки — масив із чотирьох чисел з діапазону 1..12. Тип запису описують у розділі type чи var, використовуючи слова record та end, між якими зазначають типи полів так:



 

Type <ім’я типу запису>= record

<ім’я поля 1>:<тип поля 1>

<ім’я поля n>:<тип поля n>

End;

 

Опис типу запису (об'єкта учень), якому дамо назву TPupil, матиме вигляд

type TPupil = record N: integer;

Surname: string[12];

Oc: array [1..4] of 0..12 end;

 

2. Оголошення змінних типу запис. Дані про конкретних 30 учнів можна зберігати у змінних з іменами Pupil 1, Pupil2,..., Риріl30 як записи типу TPupil. Ці змінні оголошуємо у розділі var так: var Pupill, Pupil2,..., Риріl30: TPupil.

3. Складені імена полів. З полями виконують такі ж дії, що й з простими змінними відповідних типів. Для доступу до відповідного поля деякого запису використовують складене ім'я, яке має дві частини, розмежовані крапкою:

<ім’я запису>.<ім’я поля>

 

Наприклад,

Pupil1.N — номер першого учня;

Pupil1.Surname — прізвище першого учня;

Pupil1.Oc[l] — перша оцінка першого учня;

Pupil2.N — номер другого учня тощо.

Щоб задати чи змінити значення властивості об'єкта, потрібно ввести конкретні дані в поля запису. Це можна зробити декількома способами. Наприклад, за допомогою команд присвоєння: Pupill.N:=1; Pupill.Surname:= 'Артист І.О.'; Pupill.Oc[l]:=7; Pupill.Oc[2]:=8; Pupill.Oc[3]:=9; Pupill.Oc[4]:=9.

4. Команда приєднання with. Складені імена полів є громіздкими. Щоб уникнути незручностей, які виникають під час написання складених імен, використовують команду приєднання with (з, читаємо як виз):

With <ім’я запису> do

Begin

<дії над полями>

End;

Усередині блоку begin-end записують короткі конкретні імена (без першої складової) полів запису, а ім'я запису (об'єкта) зазначають один раз у заголовку команди with.

За допомогою команди приєднання with і команд присвоєння перший запис утворюють так:

with Pupill do

begin

N:=l;

Surname:= 'Артист І.О.';

Oc[l]:=7;

Oc[2]:=8;

Oc[3]:=9;

Oc[4]:=9

end;

Отже, команда приєднання дає змогу компактно описувати дії з полями запису.

5. Створення масиву записів. Один запис містить дані про один об'єкт (про одного учня). Інформацію про успішність тридцяти учнів можна занести у складене дане, яке називається масивом, записів. Якщо такий масив записів назвати іменем PupilsArray, то його слід оголосити у розділі var так:

var PupilsArray: array [1..30] of TPupil;

Як створити масив записів? Увести дані про успішність усіх учнів з класного журналу чи відомості в пам'ять комп'ютера у масив записів можна за допомогою конструкції циклу двома способами: 1) зі структурованого текстового файлу, наприклад Муfile5, або 2) з клавіатури (тоді не пишіть Муfile5) так:

for i:=l to 30 do

with PupilsArray [і] do

begin

readln (Myfile5, N);

readln(Myfile5, Surname) readln(Myfile5, Oc [l],Oc [2], Oc [3], Oc [4]);

end;

6. Використання масиву записів. Коли масив записів створено, дані з нього можна опрацьовувати з метою пошуку потрібної інформації.

Знайдемо й виведемо на екран прізвища учнів, які мають усі оцінки більші від 8 балів:

for i:=l to 30 do

with PupilsArray [і] do

if (Oc[l]>8) and (Oc [2]>8)

and (Oc [3]>8) and (Oc [4]>8)

then writeln (Surname);

Розв'язок задачі. Об'єднаємо наведені фрагменти — отримаємо програму розв'язування поставленої задачі:

program OurRecords;

uses Crt;

const pup = 3;

type TPupil = record

N: integer;

Surname: string[12];

Oc: array [1..4] of 0..12

end;

var PupilsArray: array [1..pup] of TPupil;

i, k: integer;

begin clrscr; {Це етап створення масиву записів}

for i:=1 to pup do

with PupilsArray [i] do

begin {Введення даних організовано з клавіатури}

readln (N);

readln(Surname)

readln(Oc [1], Ос [2], Ос [3], Ос [4]);

end; {Далі йде етап використання масиву записів}

for i:=l to 30 do

with PupilsArray [і] do

if (Oc[l]>8) and (Oc [2]>8)

and (Oc [3]>8) and (Oc [4]>8)

then writeln (Surname);

end.

Виконайте програму. Дані слід вводити з клавіатури так:

Артист І.О.

7 9 9 10

Мороз А.В.

9 7 9 8

Панів Н.К.

9 9 9 9

Завдання 1. Виконавши програму, запишіть результати в зошит. Виведіть додатково прізвища учнів, сума балів яких з усіх предметів перевищує 35.

Завдання 2. Виведіть прізвища учнів, які мають хоч би одну оцінку більшу від 9.

Завдання 3. Зробіть програму діалоговою для етапу введення даних за допомогою підказок «Введіть номер учня:», «Введіть прізвище:», «Введіть оцінки:», «Шукані прізвища такі:» тощо.

Висновки. Запис — це складений тип даних, який утворює користувач з метою зберігання й опрацювання в оперативній пам'яті комп'ютера даних про об'єкти навколишнього світу, інформації економічного чи довідкового характеру, що черпа­ється з відомостей, документів, каталогів, списків тощо. Після вимикання комп'ютера всі дані втрачаються. Тому масив записів не можна використовувати для тривалого зберігання інформації. Для цього призначені файли даних, зокрема, файли записів, які вивчатимемо в наступному параграфі.

 

 

5. Домашнє завдання.

Глинський Я.М. Інформатика 10-11 кл.Ч.1 Опрацювати C. 219-222. Законспектувати ст. 223-226.

 


Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 25 | Нарушение авторских прав




<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
 | Приложение 3. Макет рабочей программы дисциплины (модуля)

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.014 сек.)