Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АрхитектураБиологияГеографияДругоеИностранные языки
ИнформатикаИсторияКультураЛитератураМатематика
МедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогика
ПолитикаПравоПрограммированиеПсихологияРелигия
СоциологияСпортСтроительствоФизикаФилософия
ФинансыХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника

Тема раздела по календарно-тематическому плану: «Из Австралии в Беларусь»



Тема раздела по календарно-тематическому плану: «Из Австралии в Беларусь»

Номер урока: «86 урок»

Цели урока:

Обучающая: совершенствовать лексические навыки, совершенствовать грамматические навыки, формировать знания на уровнях: восприятие – осмысление – применение;

Воспитывающая: воспитывать интерес к изучению иностранного языка, к его истории, прививать любовь и уважение к культурному наследию, традициям и народу страны изучаемого языка;

Развивающая: развивать навыки коммуникативной компетенции учащихся, тренировать их речемыслительные процессы (память, мышление, восприятие, воображение, внимание), формировать интерес к предмету;

Образовательная: расширять кругозор учащихся, формировать поликультуру личности.

Средства обучения: Учебное пособие для 7 класса учреждений общего среднего образования с русским языком обучения. Авторы: Н. В. Юхнель, Е. Г. Наумова. Unit 8. Lesson 3.

Рабочие тетради 7 класс, задание на карточках

 

The Theme: “Passport to Belarus”

 

Этапы урока

Задачи этапа

Содержание этапа

Время

I. Организационный

момент

Подготовить учеников к работе, определить цели данного урока.

Good afternoon, dear pupils. I am glad to see you, sit down please.

2 мин

II. Речевая разминка

 

Ввести детей в иноязычную атмосферу, снять лексические трудности.

How are you today? What is the date today? What is the day today? What is the weather like today? Is it cold? Is it snowy? Is it rainy? Are you in a good mood? Are you ready to work hard today?

 

4 мин

III. Основной этап

a) проверка Д/З

b) введение новой темы

c) задание на карточках

 

a) At the beginning of our lesson I am going to check your homework. What was your homework for today?

Let’s write the dictation. Take a shit of paper and write down your name and surname.

b) And now look at the blackboard. Please, tell me, what is the theme of our lesson?

Who can tell me what is the population of our country? What is the area? Ok, you will know this after our lesson.

Now listen me attentively and write down the information into the card which I gave you. Everybody should full this card, because it will need you for your homework.

(на доске карта Беларуси) The name of this country is Belarus. The area of Belarus is about 207000 square kilometers. There are more than 10 million people. The capital of this country is Minsk. Our country divided into 6 territories. They are: Minsk, Vitebsk, Mogilev, Grodno, Brest, Gomel. (показываю на карту)

According to the climate of our country Belarusian climate is continental. We have cold winters. Snow is an important feature of Belarussian climate. (показываю на картинку на доске)

The middle temperature in winter is about 5 (five) degrees below zero. (на доске картинка зимы в Беларуси)

Of course we have pleasant summers. The middle temperature in summer is 23 (twenty – three) degrees above zero. (на доске картинка лета в Беларуси)

In spring we have 5 (five) degrees above zero. And in autumn we have only 2 degrees above zero. (на доске картинки осени и лета в Беларуси)



Next let’s speak about the landscape.

So, how do you think what kind of landscape do we have?

There are more than 20 (twenty) thousand rivers and more than 10 (ten) thousand lakes. The forests cover 36 per cent

 

 

of the whole territory of Belarus. (картинка леса в Беларуси)

Of course we have the national parks. Who knows the biggest National Park in Belarus? The biggest National Park in Belarus is Belovezhskaya Pushcha. (показываю на картинку Беловежской Пущи)

We have more parks. They are: Braslaw Lakes, Pripyatsky Park, Narochanski Park and Berezinsky Park.

I hope you wrote the whole information that I gave you.

c) Now I offer you to do the card with the task. You should put the words in the correct order to make the sentences. (раздаю карточки, повторяю задание на русском языке)

I give you 5 (five) minutes. (проверяю по порядку)

 

30 мин

V. Объяснение Д/З

Снять у детей трудности по выполнению Д/З

And now open your record book and write down the home task.

You should write the topic about Belarus with using this information that I gave you. It means write a small text and tell me at the next lesson by heart. (повторяю на русском языке)

 

5 мин

VI. Подведение итогов

a) Рефлексия

b) Оценивание

c) Прощание

a) I want to ask you. Did you like our lesson? Why? I you satisfied with your work at the lessons?

b) I goanna take you marks. (выставляю оценки поочередно с объяснением)

c) Thank you for your work. I suppose that the next lesson you will be more actively. You may be free. Have a nice day!

4 мин


Дата добавления: 2015-08-28; просмотров: 25 | Нарушение авторских прав




<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Тревожный комплект - собираем сами | Подвески Анны австрийской

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.011 сек.)