|
Розв’язок задачі А-4:
1. Призначення ціни з орієнтацією на витрати. Визначаємо роздрібну ціну міксера, яка забезпечить фірмі річну норму прибутку 24% на інвестований капітал при плановому обсязі продажів 8 тис. одиниць.
1.1. Цільова сума чистого прибутку:
тис. грн.
Цільова сума прибутку від реалізації:
тис. грн.,
де - ставка податку на прибуток (в нашому прикладі 19%).
Оптова ціна виробника:
грн.,
де AVC – змінні витрати на одиницю продукції (у нас 80 грн.); FC – постійні витрати на плановий випуск (у нас 500 тис. грн.); Q0 – плановий випуск (у нас 8 тис. одиниць).
1.4. Роздрібна ціна:
грн.,
де ПДВ,% - ставка ПДВ у відсотках (у нас 20%); СТН,% - сумарна торгова націнка у відсотках (у нас 25%).
2. Призначення ціни з орієнтацією на конкуренцію. Знаходимо ціну, яку можна призначити з урахуванням співвідношення споживчих параметрів нашого товару та товарів-конкурентів.
2.1. Знаходимо середньозважені оцінки основних споживчих параметрів нового міксера та його найближчого конкурента (за даними таблиці):
;
.
2.2. Ціна нового міксера призначається виходячи з ціни міксера-конкурента пропорційно співвідношенню споживчих параметрів:
грн.
Оптова ціна:
280 / 1,25 / 1,2 = 186,67 грн.
Розв’язок задачі Б-4:
1. Визначаємо роздрібну ціну міксера при плановому обсязі продажу 8 тис. одиниць і плановій рентабельності 20%.
Повна собівартість одиниці:
= 80 + = 80 + 62,5 = 142,5 грн.
Оптова ціна виробника:
= 142,5 * (1+ ) = 171 грн.
Роздрібна ціна:
= 171 * (1+ * (1+ = 256,5 грн.
2. Знаходимо ціну, яка забезпечить максимальний прибуток.
Висхідні дані для побудови кривої попиту:
Роздрібна ціна 240 грн. відповідає оптовій ціні підприємства 240 / 1,25 / 1,2 = 160 грн. (); при цьому очікуються продажі 10 тис. одиниць ().
Роздрібна ціна 279 грн. відповідає оптовій ціні підприємства 279 / 1,25 / 1,2 = 186 грн. (); при цьому очікуються продажі 8 тис. одиниць ().
Рівняння попиту:
-0,077*(186 – Р) = 8 – Q
-14,322 + 0,077 * Р = 8 – Q
Q = 22,322 – 0,077 * Р
Рівняння прибутку:
= ( = (Р – 80) * (22,322 – 0,077 * Р) – 500 =
= 22,322 * Р – 1785,76 + 6,16 * Р – 0,077 * Р – 500 =
= – 0,077 * Р + 28,482 * Р – 2285,76.
Прибуток максимальний, якщо похідна від рівняння прибутку дорівнює 0:
’ = (– 0,077 * Р + 28,482 * Р – 2285,76)’ = – 0,154 * Р + 28,482 = 0, звідки
Р = 28,482 / 0,154 = 184,95 грн. (це оптова ціна).
Роздрібна ціна з урахуванням ПДВ та торговельної націнки:
Р = 25 * 1,2 * 1,25 = 227,43 грн.
За цією ціною можна продати:
Q = 22,322 – 0,077 * 184,95 = 8,081 тис. од.
Обсяг продажу 8,081 тис. од. менше виробничої потужності (10 тис. од.), отже, цей обсяг є реальним для фірми.
Розв’язок задачі В-4:
1. Визначаємо, якою має бути беззбиткова зміна випуску в разі підвищення оптової ціни на 10%.
,
де - зміна маржинального прибутку на одиницю продукції внаслідок цінового рішення; - маржинальний прибуток на одиницю продукції після прийняття цінового рішення.
В нашому прикладі при оптовій ціні 300 грн. і змінних витратах на одиницю продукції 140 грн. маржинальний прибуток складав 350 – 180 = 170 грн. Після підвищення ціни на 10% (350* = +35 грн., зміна маржинального прибутку також +35 грн.) ціна становитиме 350 + 35 = 385 грн., маржинальний прибуток = 385 – 180 = 205 грн. Тоді беззбиткова зміна продажів:
.
Отже, в разі підвищення ціни на 10% продажі мають скоротитися не більше ніж на 17,1%, або в натуральному вимірі
одиниці.
За новою ціною 385 грн. фірмі потрібно продавати не менше ніж 600 – 103 = 497 плащі за місяць, інакше підвищення ціни буде невигідним.
Після зниження ціни на 10% (350* = -35 грн., зміна маржинального прибутку також -35 грн.) ціна становитиме 350 – 35 = 315 грн., маржинальний прибуток = 315 – 180 = 135 грн. Тоді беззбиткова зміна продажів:
.
Отже, в разі зниження ціни на 10% продажі мають зрости не менше ніж на 25,9%, або в натуральному вимірі
одиниць.
За новою ціною 315 грн. фірмі потрібно продавати не менше ніж 600 + 155 = 755 плащів за місяць, інакше зниження ціни буде невигідним.
2. Будуємо криву беззбитковості (точки (497; 385); (600; 350); (755;315)) та на тому ж рисунку криву попиту за висхідними даними.
385 550 Крива попиту
350 Крива беззбитковості
497 600 700 755
В нашому випадку крива попиту на ділянці, що відповідає підвищенню ціни, знаходиться вище кривої беззбитковості, тобто вигідним є підвищення ціни.
Розв’язок задачі Д-4
1. Групові індекси споживчих та комунікаційних параметрів розраховані в таблиці.
А В С
0,4 | 0,8 | 0,10 | 0,9 | 0,32 | 0,4 | 0,36 |
0,3 | 0,10 | 0,8 | 0,6 | 0,3 | 0,24 | 0,18 |
0,1 | 0,6 | 0,9 | 0,7 | 0,06 | 0,09 | 0,07 |
0,2 | 0,8 | 0,6 | 0,7 | 0,16 | 0,12 | 0,14 |
|
|
| Спожив | 0,84 | 0,85 | 0,75 |
0,3 | 0,6 | 0,8 | 0,5 | 0,18 | 0,24 | 0,15 |
0,5 | 0,5 | 0,8 | 0,6 | 0,25 | 0,4 | 0,3 |
0,2 | 0,6 | 0,7 | 0,5 | 0,12 | 0,14 | 0,1 |
|
|
| Комунік | 0,55 | 0,78 | 0,55 |
За даними таблиці (враховуючи, що коефіцієнт вагомості споживчих параметрів = 0,5 за умовою) визначаємо чисельник формули конкурентоспроможності:
Ча = 0,5 * 0,84 + (1-0,5) * 0,55 = 0,695
Чв = 0,5 * 0,85 + (1-0,5) * 0,78 = 0,815
Чс = 0,5 * 0,75 + (1-0,5) * 0,55 = 0,650
Максимальне значення у товару В (0,815), його приймаємо за еталон.
Групові індекси економічних параметрів визначаємо, поділяючи ціни товарів на ціну товару-еталону:
Іе.п.а = 390 / 420 = 0,929
Іе.п.в = 420 / 420 = 1,000
Іе.п.с = 350 / 420 = 0,833
2. Індекси конкурентоспроможності: чисельник ділемо на індекс економічних параметрів.
Іа = 0,695 / 0,929 = 0,748
Ів = 0,815 / 1,000 = 0,815
Іс = 0,650 / 0,833 = 0,780
Найбільш конкурентоспроможним є товар В.
Дата добавления: 2015-08-27; просмотров: 41 | Нарушение авторских прав
<== предыдущая лекция | | | следующая лекция ==> |
Александр сидел за столом в своём кабинете, нехотя перебирая какие-то бумаги. Даже стук в дверь не заставил его оторваться от его занятия. После третьего удара дверь отварилась. В комнату зашла 6 страница | | | Тарифы на перевозку автомобилей |