Студопедия
Случайная страница | ТОМ-1 | ТОМ-2 | ТОМ-3
АрхитектураБиологияГеографияДругоеИностранные языки
ИнформатикаИсторияКультураЛитератураМатематика
МедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогика
ПолитикаПравоПрограммированиеПсихологияРелигия
СоциологияСпортСтроительствоФизикаФилософия
ФинансыХимияЭкологияЭкономикаЭлектроника

Оқулықпен жұмыс

Н үйрену | Сабақтың тақырыбы: Баршағадос - «До». | Сабақтың ұйымдастыру кезеңі | Сабақтың тақырыбы: Наурыз - қүт-береке қуаныш. | Сабақтың тақырыбы: Сегіздік нота. |


Читайте также:
  1. Access 9х-пен жұмыс істеу режимі (тәртібі).
  2. Аналитикалық дәріс. Экономикалық цикл. Жұмыссыздық және инфляция.
  3. Аспалы және жартылай аспалы соқаларды жұмысқа дайындау және реттеу
  4. Бөлім. Музыка жетекшісін педагогикалық жұмысқа
  5. Балабақша жұмысындағы музыка жетекшісінің рольі . Балабақшадағы жалпы жетекшілік ,музыкалық тәрбие.
  6. Дүние тарихынан бақылау жұмыстарының жүктемесі
  7. Дискілік жұмыс органдарының негізгі геометриялық және орнатылу параметрлері

Тыдаушы ережесі оқылады.

«Музыканы сүю үшін, оны ең алдымен тыңдай білу керек» деген мәні балаға жан-жақты түсіндіріледі.

Тыңдаушының бойында қандай қасиеттер болуы керек?

Музыкалың немесе өнер шығармаларының эстетикалық жағын, мазмұнын түсіне білетін, талғамы жоғары, музыкалық шығармаларды ажырата алатын нәзік сезімді тұлға.

Музыканы тыңдаушы нені түсінуі керек? Әрине, ол музыканың терең үңілуге тырысады. Музыка жазғанда композитор тыңдаушы мен орындаушының мүмкіндігін, талғамын, талабын ескере отырып, белгілі бір жанр ерекшеліктерімен сабақтастырады.

Сондықтанқтан оқушының музыка мазмұнын жасауда басты рөл атқаратын құрамдас бөліктері, көркемдеуші құралдары - әуен, ырғақ, дыбыс күші, екпін, т.б. жөнінде жалпы түсінігі болғаны жөн. Сонда ғана бала музыканың мазмұнына терең бойлап, музыканы ұғынуға, түсінуге талпынады.

Тыңдаушы болу орындаушы болудан оңай емес. Орындаушының әнеріне өзінше баға бере алатын адам тыңдаушы болады.

Музыка тыңдау

Шығармашылық жұмыс

Сынып ішінде топпен жұмыс жасау барысында «тыңдаушылар»? тобы кейін «орындаушылар» тобымен ауыстырылып кезек өнер көрсетеді.

Н үйрену

Үйретілетін шығарма - «Жан сырым» әні орташа екпінде, көңілді орындалады. Әннің мазмұнын талдай отырып, мәнерлі, көңілді, жайдары орындауға назар аударылады.

 

 

15-САБАҚ

Сабақтың тақырыбы: Бәйтерек - елімнің бақытты болашағы.

Сабақтың мақсаты: ұлттық музыканы дәріптеу, өнерге баулу, Отанды сүю, туған жерді құрметтеу, терең білімді, биік өрелі, діні мен тілін жоғалтпаған, өнерлі, ұлттық салт-дәстњрді қадірлейтін ұрпақ тәрбиелеу.

Сабақтың міндеті: бұрын тыңдалған, орындалған халық әндері мен халық күйлерій еске түсіре отырып, музыка тамырының халықта жатқандығын ұғындыру.

Баланың шығармашылық ой-өрісін арттыру, сезімін ашу, ырғақты сезіну, есте сақтау қабілетін арттыру, пәнаралық байланыс арқылы оқушы білімін тереңдету.

Сабақтың барысы:

Сабақты оқулықтағы сурет бойынша шағын әңгіме ұйымдастырып, ой қозғау сұрақтарын қоюдан бастаған жөн.

Сұрақтар:

v Бәйтерек ағашы қандай? (Кәрі, жас).

v Осы ағаштың тамыры қандай? (Тереңде, жер бетіне жақын).

v Бәйтеректің жанында отырған адам кім? (Әнші, күйші, жыршы).

v Әнші, күйші ата-бабаларымыз бізге не табыстайды? (Халық әні, күй, жыр, дастан).

Оқулықпен жұмыс

«Бәйтерек - елімнің болашағы» тақырыбы оқылады. Оқулықтағы түрлі түсті сурет бойынша шағын әңгіме ұйымдастырылады.

Осындай қызықты, мазмұнды, әсерлі кіріспе әңгімеден кейін баланың көз алдына тұтас бір музыкалық бейнені жасай отырып, оқушының шығарманы қабылдауға ынтасын оятамыз.

Музыка тыңдау

Н үйрену

Ән айту ережелері еске түсіріледі. Тынысты дұрыс алу — ән айту шеберлігін меңгерудің негізі. Сондықтан оқушыларды дұрыс тыныс ала білуге үйретудің маңызы зор.


Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 173 | Нарушение авторских прав


<== предыдущая страница | следующая страница ==>
Сабақты қорытындалау| Сабақтың тақырыбы: Музыка әлемінің кілті.

mybiblioteka.su - 2015-2024 год. (0.006 сек.)